• Dolar Alış / Satış: 8.568 / 8.583
  • Euro Alış / Satış: 10.092 / 10.11
  • BINGOL:
  • Güneş: 5:55
  • Öğle: 12:23
  • İkindi: 15:52
  • Akşam: 18:30
  • Yatsı: 19:57

ACİLDE YOĞUNLUK ARTTI

9 Ağustos 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1659 defa okundu.
ACİLDE YOĞUNLUK ARTTI

Yaz aylarında Gasroenterit ve kolesterol hastalıklarında artış gösterdiğini söyleyen ve bu sebeple acilde yoğunluğun arttığını ifade eden Dr. Büyükçelebi, bu hastalıkların önlenmesine yönelik; “Yediğimiz meyve ve sebzeleri çok iyi yıkamalıyız. İçme suyunu da mümkün mertebe şebeke suyunu değil hazır su kullanmayı öneriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Solhan Devlet Hastanesi’nin acil servisinde görev yapan Dr. Kadir Büyükçelebi, yaz aylarında artış gösteren sıcaklarla hastane acil servisinde yoğunluğun da arttığını söyledi.

Solhan Devlet Hastanesi’nin acil servisinin yoğunluğun arttığını söyleyen Büyükçelebi, “Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında diğer aylara oranla nerdeyse bir buçuk kat hasta artışı var. Gelen hastaların çoğu;Gasroenterit yani ishal ve kusma şikâyeti çok fazla. Yani bunun sebebi şehir suları şebeke sularıyla ilgilimi yoksa yetişen sebze meyvelerle ilgilimi bizde tam olarak bilmiyoruz. Ama genel olarak bizim gelen hastalara tavsiyemiz; mümkün mertebe yediğimiz meyveler ile sebzeleri çok iyi yıkamamız ve mümkün mertebe şebeke suyunu değil hazır suyu içme suyu olarak kullanmayı öneriyoruz. İkincisi de bu yaz aylarında özellikle kalp, tansiyon, şeker hastalarını yağlı yemek konusunda çokça uyarıyoruz. Bu da çok önemli çünkü burada ister istemez böyle bir kültür var. Yağlı yemekler yenilecekse de az yenilmeli ya da yağını azaltıp öyle yenilmeli. Bir diğer konu Solhan tarlada toprakta çalışan hastalarda kendilerini yorması üzerine şikayetler var. O hastalarımıza kesinlikle önerimiz gerekli önlemleri alarak, artık kendi yaşının kendi hastalığının farkına vararak toprakta çalışması ve kendilerini çok fazla yormamaları gerekir. Ani tansiyon yükseklikleri ve kalp krizlerine sebep olabilir. Bir diğer konu; aslında bu sadece yaz aylarıyla alakalı değil. Solhan genelinde biz bütün halka dediğimiz gibi su içmiyorlar. Su sadece susayınca içilen bir şey değildir. Kendiniz bilinçli olarak her gün en az 2 buçuk 3 litre su içmelisiniz. Eğer kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği yoksa 3 litre su içilmeli. Yani su öyle bir ilaç ki kolesterol değerlerini düşürmekten tutun, böbrek taşın yetmezliğinden, tansiyonun düzeltmesinden, şekerin önlenmesine kadar yani hastalıkların birçoğunun sebebi de susuz kalmasından olabilir. Tabi biz bunu çocuklar içinde öneriyoruz. Ayrıca yaz ayı olduğundan çocuklar parklarda oynarken elini kıran, düşüp kafasını yaralayanlarda da artış var. Çünkü bu şikâyetlerle çok hasta geliyor, kışın bu sebepten hastaneye gelen yok denecek kadar azdı buna da dikkat etsinler. Zaten ailelerde bunun farkındadır. Özellikle saat 11.00 ile 16.00 arasında kesinlikle çocuklar dışarıda oynamasınlar. Bu saatler, güneşin dik geldiği saatlerdir. Çocuklar düşüp bir yerini kırıp daha büyük şeylere sebebiyet verebilir. Lütfen buna da dikkat etsinler.”

KAZALARDA ARTIŞ VAR

Geçen aylara oranla trafik kazalarında kısmi bir artış olduğunu belirten Dr. Büyükçelebi, “Bunun sebebi belki de nüfus artışı olabilir. Şehir dışından gelen misafirlerden dolayı araba kullanan sayısı artıyor. Bu konuda da biz sürücülerimizin çok dikkatli olmalarını öneriyoruz ve önlemlerini almalarını tavsiye ediyoruz. Kronik tansiyon ilacı olan, şeker ilacı olan hastalar ilaçlar bitmeden dahiliye uzmanlarına gidip ilaçlarını yenilesinler. İlacı bitiyor ilacını kullanmıyor. Sonra kalp ataklarıyla başka septomlarla, tansiyon yüksekliğiyle bize geliyor, ilacı acilde düzenlemeye çalışıyoruz. Aslında acilde düzenlenmiyor. Yani hastaların ilacını bitirmeden fark edip dahiliyeye gitsinler. Hastaların ilacı bitiyor almayınca da daha kötü oluyorlar. Tansiyonu varsa, kalbi varsa mutlaka ilacını kullanmalı.” şeklinde konuştu.

Haber: Fuat Kaya

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN