• Dolar Alış / Satış: 12.66 / 12.682
  • Euro Alış / Satış: 14.279 / 14.305
  • BINGOL:
  • Güneş: 7:09
  • Öğle: 12:17
  • İkindi: 14:49
  • Akşam: 17:05
  • Yatsı: 18:37

9 Saatlik Operasyonla Kurtarıldılar

21 Ocak 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1087 defa okundu.
9 Saatlik Operasyonla Kurtarıldılar

İl Sağlık Müdürlüğü UMKE ekibi, kar yağışından dolayı yolu kapanan köyde fenalaşan anne ve kızı için kurtarma operasyonu düzenledi. Paletli ambulansla yola koyulan ekipler, 2 bin 100 rakımlı köye iki kilometre yürüdükten sonra ulaştı. Zorlu kurtarma operasyonu 9 saat sürdü.

 Bingöl’de etkili olan kar yağışı, birçok köyün merkez ile olan bağlantısını kesti. Kar kalınlığının yaklaşık 1 metreyi bulduğu köylerde mahsur kalan hastaların imdadına Bingöl İl Sağlık Müdürlüğü Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) yetişiyor.

Anne-Kız İçin Kurtarma Operasyonu

Bingöl’ün Solhan İlçesi’ne bağlı Kale Köyü Post mezrasında yaşayan hiper tansiyon hastası Fatma Barlı (52) ve yüksek ateş hastası kızı Ayten Barlı (23) iki gün boyunca köyde mahsur kaldı. Çeşitli yöntemler deneyerek, hastalara müdahalede bulunmak isteyen aile, son çare 112’yi arayarak ihbarda bulundu.

İhbarı üzerine paletli ambulans ile yola koyulan UMKE Bingöl ekibi, köyü geçtikten sonra mezraya ulaşmakta zorluk çekti.

2 Kilometre Yürüdüler

Dağ eteğinde bulunan ve yolu olmayan mezraya ulaşmak için yola koyulan ekip, iki kilometre yürüdükten sonra hastaların bulunduğu eve yetişti. Anne-kızı vakumlu sedyelerin içerisine koyan ekipler, köylüye ait eski bir kızağı onarıp, hastaları üzerine bıraktı.

Aynı Yolu Geri Yürüdüler

Hastaları aldıktan sonra dönüş yoluna geçen ekipler, kar kalınlığı ve dondurucu havadan dolayı güçlükle ilerleyebildi. Köylünün de yardımıyla iki kilometre boyunca kızağı çekerek hastaları taşıyan ekipler, bir süre sonra paletli ambulansa yetişti.

Paletli ambulansa yola koyulan ekipler, 9 saat süren kurtarma operasyonun ardından hastaları Solhan Devlet Hastanesi’ne ulaştırdı.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN