• Dolar Alış / Satış: 8.836 / 8.851
 • Euro Alış / Satış: 10.336 / 10.355
 • BINGOL:
 • Güneş: 6:02
 • Öğle: 12:20
 • İkindi: 15:43
 • Akşam: 18:17
 • Yatsı: 19:43

8 YETİM KARDEŞLERİ VAR

25 Aralık 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
986 defa okundu.
8 YETİM KARDEŞLERİ VAR

“Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” (İyilikte Yarışan Sınıflar) kampanyası ile dünyanın farklı noktalarına “iyilik köprüleri” kuruluyor. Bu kapsamda Solhan Yeşilova İmam Hatip Ortaokulu’nun farklı ülke ve bölgelerden sekiz yetim kardeşe baktığı belirtildi.

Her sınıfın kendi akranı olan bir yetimin ihtiyaçlarını karşıladığı “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” (İyilikte Yarışan Sınıflar) kampanyası ile dünyanın farklı noktalarına “iyilik köprüleri” kuruluyor. Köprünün bir ucunda yer alan yetim çocuklar, bu sayede dışarıdaki tüm tehlikelerden korunarak insani bir yaşam sürme fırsatı bulurken diğer ucundaki yardımsever öğrenciler ise paylaşmayı, bilinçli ve duyarlı olmayı öğreniyor.

Bu amaçla Solhan Yeşilova İmam Hatip Ortaokulu’nun farklı ülke ve bölgelerden sekiz yetim kardeşe baktığı belirtildi.

Filistin ve Suriye’den iki, Etiyopya’dan bir, Mısır’dan bir, Yemen’den bir, Somali’den bir olmak üzere toplamda sekiz yetim kardeşine bakan Yeşilova İmam Hatip Ortaokulu, böylece dünyanın farklı noktalarıyla iyilik ve kardeşlik köprüleri kurmuş oluyor.

Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var (İyilikte Yarışan Sınıflar) Projesiyle ilgili görüşlerine başvurduğumuz Solhan İHH Başkanı ve okul idarecilerinden Muhammed Veysi Tunç “Öncelikle gönüllü 262 öğrencisi ve 19 öğretmeniyle farklı bölge ve ülkelerden 8 yetim kardeşine sahip çıkan okulumuzun bu çalışması, istendiğinde neler yapılabileceğinin anlamlı bir kanıtıdır.” dedi.

135 ÜLKEDEKİ 800 BİN YETİME YARDIM ULAŞTIRILIYOR

“Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” (İyilikte Yarışan Sınıflar) kampanyası hakkında bilgi veren İHH Solhan Şubesi Başkanı Tunç, şu ifadeleri kullandı:

“Aslında dünyanın yetim nüfusu Türkiye nüfusunun beş katı…

Dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca yetim çocuk; aile şefkatinden uzak, açlık ve şiddetle iç içe yaşıyor. İnsan kaçakçılığı, çocuk işçiliği, organ mafyaları,  suç örgütleri, fuhuş ve dilenci şebekeleri ile madde bağımlılığı bu çocukların karşılaşabileceği tehditlerden sadece birkaçı.

Bu yetim kardeşlerimize sahip çıkmamın İslami ve insani sorumluluğumuz olduğunun da farkında olmamıza rağmen bir yetim kardeşimizin gözyaşını dindirebiliyor muyuz, yetim kardeşimizin yüzünü güldürebiliyor muyuz?

İşte İHH olarak bu proje ve diğer yetim çalışmalarıyla birlikte:

52 ülkede ve Türkiye’de 75 şehirde bulunan 85.931 yetim çocuğun her ay düzenli bakımını üstleniyor; eğitim, sağlık, gıda, barınma gibi konularda onlara destek veriyoruz. Her yıl ise dünyanın 135 ülkesindeki 800 bin yetime yardım ulaştırıyoruz.

YETİM SPONSORLUK SİSTEMİ

Bu sistemle bir kişi, aile, kurum, arkadaş grubu, sınıf veya okul bir yetime sponsor olabiliyor; aylık 100 lira bağışlayarak sponsoru olduğu yetimin eğitim, sağlık, gıda, kıyafet ve barınma ihtiyaçlarına önemli bir katkı sağlayabiliyor. Bu sayede 52 ülkede 85.931 yetim hayata tutunuyor.

SINIFLAR PROJEYE NASIL DÂHİL OLACAKLAR?

 • Okul idarecilerinin bildirimi akabinde öncelikle öğretmenleri ile birlikte “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” projesine katılım kararını alan sınıflar, öğretmenlerinin temsilinde başvuruda bulunmalıdır.
 • Standart başvuru sürecindeki gibi Yetim Sponsorluk Formunu elden ya da internet üzerinden (http://ihh.org.tr/yetim ) doldurabilirler. Elden doldurulan formlar 0212 6217051 nolu faksa ya da Büyük Karaman Cd. Taylasan Sk. No:3 PK: 34230 Fatih/İstanbul adresine posta ile gönderilmelidir.
 • Yetim bölgesi tercihini sistem üzerinde uygun olan ülkeler içerisinden yapabilirler.
 • Öğrenciler sınıf içerisinde ilk 100 TL’lik bağışlarını toplayacaklar.
 • Toplanan bağış İHH İnsani Yardım Vakfı’nın hesaplarına YETİM SPONSORLUK BAĞIŞIDIR kaydıyla ilgili öğretmen ya da öğrenci adı ile yatırılacak. ( Hesap numaraları için: https://www.ihh.org.tr/hesap-numaralari) İHH hesaplarına yatırılan miktarlar için havale ücreti ödenmemektedir.
 • Yapılan ilk bağışın akabinde yardım ettikleri yetim kardeşlerinin vesikalık fotoğraflarının bulunduğu, hangi ülkede ikamet ettiği, kaç kardeşinin olduğunu bildiren yetim özet bilgi formu kampanya özel kolisi içerisinde katılımcı sınıfa gönderilecektir.

PROJENİN YASAL ZEMİNİ NEDİR?

Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var projemiz İHH İnsani Yardım Vakfı’nın başvurusu ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın 88013337-821.99-E.12723887 sayılı 23.08.2017 tarihli onayıyla “Türkiye geneli tüm resmi/özel okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde özel ve devlet okulu ayırımı yapılmaksızın gönüllülük esası çerçevesinde ilgili projeye desteğin sağlanması” kaydıyla kabul edilmiştir.

Ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığımız 45796484-251.99 sayılı ve 07/10/2016 tarihli yazısı ile “Her Kur’an Kursunun Bir Yetim Kardeşi Olsun” projesini ülke sathındaki Kur’an kurslarında uygulanmak üzere kabul etmiş ve ilgili bildirimleri tüm il müftülüklerine yapmıştır.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN