• Dolar Alış / Satış: 8.419 / 8.434
  • Euro Alış / Satış: 9.989 / 10.007
  • BINGOL:
  • Güneş: 5:14
  • Öğle: 12:35
  • İkindi: 16:26
  • Akşam: 19:35
  • Yatsı: 21:16

460 KİŞİ İŞ SAHİBİ OLDU

28 Kasım 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
7424 defa okundu.
460 KİŞİ İŞ SAHİBİ OLDU

Solhan ilçesinde devlet desteğiyle kurulan 2 tekstil atölyesinin açılışı yapıldı. Açılış programında 460 kişinin iş sahibi olduğu belirtilirken ilerleyen zamanlarda bu sayının artacağı belirtildi.

Solhan’da Alan Tekstil ve Bin-Ses Tekstil işletmelerinin açılışı yapıldı.

Gerçekleşen açılış törenine Vali Kadir Ekinci, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz, Bingöl Milletvekili Feyzi Berdibek, Belediye Başkan V. M. Sait Kolak, Solhan Kaymakamı Mustafa Hamit Kıyıcı, Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız, kurum amirleri ve vatandaşlar katıldı.

Boğlan Mahallesi’nde devlet desteğiyle iki tekstil fabrikası yapıldı. Bir süredir hizmet veren çoğunluğu kadın 460 kişinin iş sahibi olduğu atölyelerin resmi olarak açılışı yapıldı.

Selamlama konuşmalarının ardından söz alan Vali Kadir Ekinci şunları söyledi: ‘Bugün Bingöl’ümüzde tekstil sektöründe faaliyet gösterecek olan ve alanında marka olmuş iki işletmenin açılışını yapıyoruz. Bu işletmeleri hayata geçiren değerli girişimcilerimize teşekkür ediyorum. Onlara bol ve hayırlı kazançlar temenni ediyorum. Son yıllarda ilimizde, üretimi merkeze alan birbirinden değerli yatırımlara şahitlik ediyoruz. Bundan dolayı mutluyuz, gururluyuz. Rabbimize hamdolsun. Her sektörde olduğu gibi, tekstil sektöründe de göz dolduran gelişmeler yaşıyoruz. Bu sektörün il genelindeki hareketliliği hakikaten yarınlar için umut vadediyor. Bu yatırımlar inşallah yarınlarda Bingöllü kardeşlerimizin hayatına faydalı dönütler sunacaktır. Bugün; Bingöl Merkezde İŞGEM, Organize Sanayi Bölgesi ve Tekstilkent ile Karlıova ve Solhan ilçelerimizde onlarca tekstil firmamız üretim yapmakta, vatandaşımıza hizmet vermektedir. İnşallah yılsonu itibarıyla bu sektörde 2000 civarında istihdam söz konusu olacaktır. İlimize sağladıkları bu katkılardan dolayı tüm işletmecilerimize teşekkür ediyorum. İnşallah Bingöl ekonomisi, kalifiye eleman, yönetim tecrübesi ve pazar potansiyeli ile işletmecilerimizi mahcup etmeyecektir. Şu hususu da gururla ifade etmek isterim: Bu şehirde yaşayan herkes ilin ekonomisini daha iyi bir seviyeye getirmek için özverili bir şekilde çalışmaktadır. Kamu kurumlarımız, odalarımız, özel sektör hep birlikte ve uyum içinde faydalı işler yapıyor. Devletimizin son yıllarda özel sektörü destekleyen teşvikleri, tedbirleri ve uygulamaları var. Kurumlarımız bu imkanları en hızlı şekilde müteşebbislerimizin hizmetine sunuyor. Üretime dönük yatırımlar konusunda kapılar sonuna kadar açılıyor, müteşebbisler destekleniyor. Bu total enerji de Bingöl insanının hayat standartlarına mesafe kazandırıyor. Bizler sadece yeni bir işletme açılışı ile ilgilenmiyoruz. Aynı zamanda marka olacak, sektöründe lider olacak, cazibe merkezi olacak ve yarattığı artı dışsallık ile diğer yatırımcılar için referans olacak yatırımlar hedefliyoruz. Bu hedefler için daima ve tüm imkanlarımızla esnafımızın ve firmalarımızın yanında ve destekçileri olacağız. Son olarak şunu ifade etmek isterim; Bingöllü yatırımcının kendi iline yatırım yaparak şehrin kaderine müdahale etmesi hem maddi hem de manevi açıdan son derece sevindiricidir. Ben bu örnekleri aynı zamanda, tüketim ekonomisinden üretim ekonomisine geçiş olarak da görüyor ve sevinçle karşılıyorum. İnşallah bu davranış, kendi topraklarında kendi insanına hizmet boyutu ile diğer girişimcilerimize de örnek olacaktır. Bu duygularla; işletmenin ilçemize ve İlimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyor, hepinize saygılar sunuyorum’ dedi.

HUZURUN VE GÜVENİN OLMADIĞI YERE DE YATIRIMCI GELMEZ

Terörle mücadeledeki başarının huzur ve güven ortamını pekiştirdiğini vurgulayan AK Parti

Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Yolun, havalimanının olmadığı yere yatırım gelmez. Nitelikli donanımlı insanların olmadığı yere yatırımcı gelmez. Huzurun ve güvenin olmadığı yere de yatırımcı gelmez. İş bu yatırımların arka planını da bu ilerlemenin yatırımıdır. Doğu’da, Güneydoğu’da şu an çok daha huzurlu bir ortam var. Son yıllarda yapılan yatırımlar, insana yapılan yatırımlar, huzur ve güven ortamıyla birlikte artık özel yatırımları da getirmeye başladı. Bingöl, bunun örneklerinde bir tanesidir. İnşallah birliğimiz, beraberliğimiz devam ettiği sürece, kardeşliğimiz devam ettiği sürece hep birlikte ülkemizi daha müreffeh bir hale dönüştüreceğiz. Bunu engellemeye çalışanlar son yıllarda çeşit çeşit tuzaklar kurdular. Değişik terör örgütleriyle, istikrarımıza, beraberliğimize saldırdılar ama başarılı olamadılar. Gezi hadiselerinden 17-25 Aralık’a, çukur hadiselerinden 15 Temmuz’a kadar birçok kanalla huzurumuzu bozmaya çalıştılar. Hepsini atlattık, çok şükür daha da güçlenmiş bir şekilde yolumuza devam ediyoruz” dedi.

OTOGAR TEKSTİL FABRİKASI OLDU

Hedeflerinin 500 kişiye istihdam sağlamak olduğunu belirten tekstil atölyelerinin sahiplerinden Feyzullah Karabeyeser, “Burası bir otogardı, biz burayı tekstil fabrikasına çevirdik. Belediye başkanı bizleri davet etti, çok ciddi destek oldular. Şu an 240 kişi çalışıyor ama projemiz tamamen bittikten sonra 500 kişi olacak. Solhan küçük bir yer, ilk etapta zorlandık ama şu an iyi çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

“BU İŞ İMKANININ KADINLARA SUNULMASI ÇOK ÖNEMLİ”

Kadınlara böyle iş imkanlarının sunulmasının önemli olduğunu dile getiren çalışanlardan Nesrin Koşan, “Solhan küçük bir yer, kadınların genellikle dışarıda vakit geçirebildikleri sosyal aktiviteleri yok, bu iş imkanının kadınlara sunulması çok önemli. Ekonomik özgürlüklerini eline almaları, onlar için birer birey olduklarını ifade ediyordur. Gittikçe de sayımız artıyor, kadınlara böyle bir iş imkanının sağlanması çok güzel” şeklinde konuştu.

Çalışanlardan Çimen Çakar ise “Bu işe başlamadan önce tüm günüm evde geçiyordu, bu iş olunca da hem paramızı kazanıyoruz hem de sosyalleşiyoruz. Umarım kadınlar daha fazla sosyalleşir, daha fazla çalışır” diyerek düşüncelerini aktardı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN