• Dolar Alış / Satış: 8.836 / 8.851
  • Euro Alış / Satış: 10.336 / 10.355
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:02
  • Öğle: 12:20
  • İkindi: 15:43
  • Akşam: 18:17
  • Yatsı: 19:43

‘40 ŞAİR, 40 ŞİİR DİNLETİSİ’ PROGRAMI DÜZENLENDİ

28 Mart 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1119 defa okundu.
‘40 ŞAİR, 40 ŞİİR DİNLETİSİ’ PROGRAMI DÜZENLENDİ

Solhan Erkek Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından düzenlenen 40 Şiir 40 Şair programında konuşan Kaymakam Okumuş; “İnsanın kendi yaşadıklarıyla, doğayla, mevsimsel, dönemsel ve duygusal ilişkilerinin duygu ve düşünceleri bazında edebi bir formatta dizelere, mısralara dökülme olayı şiirdir. Şiir evrenseldir. İnsanlıkla beraber olmuştur.” dedi.

Solhan Erkek Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından 40 Şiir 40 Şair programı düzenlendi.

Solhan Belediyesi Kültür Merkezinde düzenlenen program, İstiklal Marşının okunmasının ardından müzik öğretmeni Ali Parlak´ın ney dinletisi ile başladı. Sonra sırası ile şairlerin kısa özgeçmişinin yansıtılmasının ardından, öğrenciler şiirlerini okudular.

Programa; Solhan Kaymakamı Fatih Okumuş, Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız, AK Parti Solhan İlçe Başkanı Nihat Doğu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali İhsan Yanılmaz, ilçe genelindeki okulların idarecileri, öretmenler ve öğrenciler katıldı.

Programın açılışında Solhan Kaymakamı Fatih Okumuş bir konuşma yaptı.

Şairlik ve şiir duygularını dile getirme hususunda bir kısım hikâye vari anlatımlarda bulunmak istediğini ifade ederek konuşmasına başlayan Kaymakam Okumuş, şu ifadeleri kullandı; “Şiir Sokrates’e kadar uzanabilir. Modern tarih M.Ö 5’inci veya 6’ncı yüz yıla kadar götürülecek olsa yazılı anlatılı aşağı yukarı kaynakları muteber, akademik çalışmalara dayalı modern şiiri 5’inci yüz yıla götürmek mümkün. Yazımla ilgili şiir, roman, hikâye, deneme, makale şeklinde en eski olanlardan biri şiirdir. Dolayısıyla insanlık, yaratılıştan olan duygularını hayatında yaşadığı; korkuları, hasreti, merakı vs. tabiatla ilgili olan, kendisiyle ilgili olan, maddi ve manevi duygusuyla ilgili olan duygu ve düşünceleri yaratılışından itibaren şiirlere, beyitlere, dizelere, mısralara dökme ihtiyacı hissetmiş. Mesela; roman, şiir, deneme, hikâye ve makaleden en eskisi şiirdir. Tahminimce en yeni olanı son zamanlarda en popülerliği olanda roman ve hikâyedir. Denemeyle makalenin durumu zaten biraz karışıktır. Yani edebiyat gibi alanlarda olduğu gibi sosyal bilimler, doğa bilimleri, matematik, fizik, tıp gibi alanlarda da deneme ve makaleden zaten faydalanılabiliniyordu. Hikâye ve romanı dünya klasiklerinden Tolstoy’dan olsun, Dostoyevski’den olsun, Balzac’tan olsun çok geriye gitsek bile 1800’lü yıllar. Romanın yazılılaştırılıp kitleleşmesi 1517’dir. Yani basının yaygınlaştırılması matbaanın kitleleşmesi 1517’dir. Şiir ve şairlikle, insanın kendi yaşadıklarıyla, doğayla; mevsimsel, dönemsel ve duygusal ilişkilerinin duygu ve düşünceleri bazında edebi bir formatta dizelere, mısralara dökülme olayı şiirdir. Şiir evrenseldir. İnsanlıkla beraber olmuştur. Konu roman olsaydı size 19. Yüz yılı anlatacaktım. Konu şiir olduğu için daha eskiye gittik. Peygamber efendimiz zamanında ibn-ül kays vardı. O zamanın en meşhur şairiydi. Ibn-ül kays Mekke’de, Cezire tül Arap’ta, asr-ı saadette yaşadığı halde bu adam imanını kurtaramadı. Haram aylarında Kabe’nin içi putlarla süslenirdi, dışarıdan İbn-ül kaysın şiirleriyle süslenirdi. Bizde yani İmam Hatipli, Anadolu, Osmanlı bakiyesi bu gençler genel itibariyle şiir ve şairlikle ilgili bakış açılarını genişletmek mecburiyetindeler. Yani biz kendimizi Sezai Karakoç’a amenna takdir edeceğiz ama Mehmet Akif’e Necip Fazıl’a sınırlandırmayacağız. İsmet Özel’e sınırlamayacağız, Ahmet Hamdi Tanpınar ile sınırlandırmayacağız. Bugün bizler edebildiğimiz kadarıyla idare edeceğiz. 2023 ve 2071 idareleri olan Türkiye’yi kuracak olan, idare edecek olan sizlerin bakış açıları çok geniş olması lazım. Biz çok geniş bakacağız. Şiiri ve şairliğe fikirler olarak çok geniş bakmamız lazım.”

Haber: Abdulhamit Bildik

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN