• Dolar Alış / Satış: 12.079 / 12.1
  • Euro Alış / Satış: 13.597 / 13.622
  • BINGOL:
  • Güneş: 7:06
  • Öğle: 12:17
  • İkindi: 14:49
  • Akşam: 17:06
  • Yatsı: 18:37

4 BİN 286 AİLEYE YARDIM YAPILDI

7 Ocak 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
936 defa okundu.
4 BİN 286 AİLEYE YARDIM YAPILDI

İhtiyaç sahipleri ile zenginler arasında köprü vazifesi gören Bingöl Umut Kervanı Derneği, Bingöl’de yardıma muhtaç ailelere kardeşlik elini uzatmaya devam ediyor. Bingöl Umut Kervanı, 2018 yılında 4 bin 286 aileye 412 bin 553 TL değerinde ayni ve nakdi yardımda bulunarak ailelere umut oldu.

Yaptığı hayırlı hizmetlerle adını sıkça duyuran Umut Kervanı Vakfı Üyesi Bingöl Umut Kervanı İnsani Yardım ve Eğitim Kültür Derneği (Bingöl Umut Kervanı), 2018 yılına ait faaliyet raporunu kamuoyuyla paylaştı.

Her geçen gün çalışma halkalarını genişleten Bingöl Umut Kervanı Derneği, mazlum ve muhtaçların adeta umudu haline gelerek; yardımlarla muhtaç, kimsesiz, fakir ve yetimlerin ihtiyaçlarını hafifletmenin gayreti içerisinde çalışmalarını yürütüyor.

Fakir ve muhtaçlar ile zenginler arasında köprü vazifesi gören Bingöl Umut Kervanı Derneği, kentteki yardıma muhtaç insanlara kardeşlik elini uzatmaya devam ediyor.

2018 yılına ait faaliyet raporunu kamuoyuyla paylaşan Bingöl Umut Kervanı, 2018 yılında 4 bin 286 aileye 412 bin 553 TL değerinde ayni ve nakdi yardımında bulunduğunu açıkladı.

1 YILDA 4 BİN 286 AİLEYE YARDIM YAPILDI

Yapılan çalışmalarla ilgili açıklama yapan Bingöl Umut Kervanı Başkanı Mehmet Tamaç, Bingöl Umut Kervanı olarak 2018 yılında 4 bin 286 aileye 412 bin 553 TL değerinde ayni, nakdi, kırmızı et, beyaz et, giyime aracı olma ve kırtasiye malzemesi ilee kahvaltılık yardımında bulunduklarını söyledi.

Aralık ayında yapılan çalışmaları açıklayan Tamaç, “2018 Aralık ayında 139 aileye 43 bin 842 TL değerinde ayni ve nakdi yardım yaptık. 38 aileye 28 bin 255 TL değerinde giyime aracı olduk, 42 aileye 3 bin 577 TL değerinde gıda, 47 aileye 3 bin 760 TL değerinde kırmızı et ve 12 aileye 8 bin 250 TL nakdi yardımda bulunduk” dedi.

ÇALIŞMALAR SÜREKLİLİK ARZ EDİYOR

Dernek olarak 12 ay boyunca çalıştıklarını ifade eden Tamaç, “”Faaliyetlerimizi kamuoyuyla paslaşmamızdaki maksat; dürüstlük ilkesi, şeffaf olmak,  yardım yapan kardeşlerimizin hayırlı adımlarını sıklaştırmak, ihtiyaç sahibi aileleri tespit etmektir. Bunun yanında bir farkındalık meydana getirip ümmeti bu konuda duyarlılığa çağırmak, ihtiyaç sahibi ailelere daha hızlı ve zamanında ulaşmak ve bu konuda hali vakti yerinde olan diğer Müslüman kardeşlerimizi de bu hayır kervanına dâhil etmektir. 2018 yılında 4 bin 286 aileye 412 bin 553 TL değerinde ayni ve nakdi yardım yaptık. Bin 144 aileye 92 bin 310 TL değerinde gıda, 225 aileye 82 bin 890 TL nakdi, 2 bin 290 aileye 182 bin 901 TL’lik kırmızı et, 222 aileye 14 bin 542 TL değerinde kırtasiye malzemesi, 367 aileye 11 bin 655 TL değerinde beyaz et ve 38 aileye 28 bin 255 TL değerinde giyim yardımında bulunduk.” dedi.

MUHTAÇLARA UMUT OLALIM

İslamın; fakirlere, muhtaçlara, kimsesizlere, öksüz ve yetimlere yardım etmeyi ısrarla emrettiğini anımsatan Tamaç, “Öyle ki zerre miktar inancı olan kimseler, bu emirlere kayıtsız kalamaz, fakirler ve yetimler ihtiyaç içerisinde kıvrım kıvrım kıvranırken, rahatça yiyip içemezler. Yetimlere iyilik yapılmasını, iyi davranılmasını emreden, yetim malı yemeyi yasaklayan ayet-i kerimelerden bazılarına mealen bakalım: “Sen yetim iken O seni barındırmadı mı? Sen yolunu şaşırmış bir kavmin içinde iken O sana yol göstermedi mi? Sen yoksul iken O seni zengin kılmadı mı? Sakın yetime kötü davranma. Bir şey isteyeni azarlama. Rabbinin nimetini de yâd et.” (Duha süresi/6-11) Yetimlere bakmaya ve onların ihtiyaçlarını gidermekle ilgili o kadar çok hadis-i şerif vardır ki, bu hadis-i şeriflerden haberdar olan bir Müslüman’ın yetimlere karşı kayıtsız ve lakayt kalması mümkün değildir. Şimdi bu hadis-i şeriflerden bazılarına bakalım: Ebu Hüreyre’den (r.a.) Rasûlüllah’ın (a.s.m.) şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir: “Yetimin işleriyle ilgilenen kimse, ister yetimin yakınlarından olsun, ister yabancılardan olsun, (orta parmakla işaret parmağını göstererek) benimle Cennette şu iki parmak gibi beraber bulunacaktır.” (Ebu Davud, Edep: 123)” ifadelerini kullandı.

GÜZEL SÖZ DE BİR SADAKADIR

Fakirlere yapılacak yardımların önemine değinen Tamaç, “Fakirlere yardım etmek, onların ihtiyaçlarını gidermek, İslamiyet’in en çok üzerinde durduğu hususlardan birisidir. Zekât verilecek sınıflardan birisi de fakirlerdir. Fakirlere yardımda bulunurken veya o istediğinde verecek durumda değilken, çok dikkatli ve nazik davranmalı, fakirler gücendirilmemelidir. Onlara her zaman güzel söz söylenmeli, hatta verirken onlara teşekkür etmek ihmâl edilmemelidir. Zira onlar Allah’ın bir emaneti olan mallardan dolayı Allah’ın emrini yerine getirmeye vesile olmakta, kendilerini o yükten kurtarmaktadırlar. Fakirlere yardımla ve şayet verecek durumu yoksa güzel söz söylemekle ilgili ayet-i kerimelere mealen bakalım: “Akrabaya, yoksula ve yolda kalmışlara hakkını ver. Malını İsraf ederek saçıp savurma.” (İsrâ süresi/26) “Eğer onlara verecek bir şey bulamayıp da Rabbinden bir rahmet aramak için yüzünü onlardan çevirmek zorunda kalırsan, bari onlara güzel bir söz söyle.” (İsrâ/28) Dula, fakire, ihtiyaç sahiplerine yardım etmekle ilgili hadis-i şeriflerden bazılarına bakalım: Safvân bin Süleym’in (r. a.) rivayet ettiğine göre Rasûlullah (a.s.m.) şöyle buyurmuştur: “Dul kadın ve yoksul kimselerin geçimlerini üzerine alan bir Müslüman, Allah yolunda cihad eden mücâhid gibi yahut gündüzleri oruçlu geceleri de ibadetle meşgul olan kimse gibidir.” (Buhari, Edep: 25). Yapılan yardımlarla ilgili Bingöllü tüm hayırseverlerin yardım ve desteklerini bekliyoruz. Yüce Allah şimdiden hayırseverlerin yaptıkları ve yapacakları hayır ve sadakalarını kabul etsin, mallarını bereketlendirsin” şeklinde konuştu.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN