• Dolar Alış / Satış: 13.774 / 13.799
  • Euro Alış / Satış: 15.55 / 15.578
  • BINGOL:
  • Güneş: 7:15
  • Öğle: 12:20
  • İkindi: 14:48
  • Akşam: 17:04
  • Yatsı: 18:37

28 YIL SONRA AYNI SINIFTA DERS İŞLEDİLER

1 Temmuz 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1041 defa okundu.
28 YIL SONRA AYNI SINIFTA DERS İŞLEDİLER

1991 yılında Solhan ilçesinde öğretmenlik yapan iki öğretmen, 28 yıl aradan sonra tekrar ilçeye gelerek eski öğrencileriyle ders işledi. Yine o dönemin Milli Eğitim Müdürü Yusuf Ziya Aydın da, sınıfı ziyaret ederek eski günleri yad etti.

Solhan’da 1991 yılında görev yapan Edebiyat Öğretmeni Emine Duman ve Coğrafya Öğretmeni Güzin Yılmaz, bir kitabında tanıtımı için ilçeye geldi. Öğretmenler 28 yıl aradan sonra eski öğrencileriyle yine aynı sıralarda buluşarak ders işledi. O günlerin duygusunu yansıtan öğretmenler aynı mimik ve hareketler ile ders anlattı. Uzun yıllar sonra arkadaşları ve öğretmenleri ile bir araya gelen eski öğrenciler, hem heyecanlı hem de hüzünlü anlar yaşandı. Edebiyat öğretmeni Duman, o günlerde öğrencilerine sorduğu soruyu sorarak cümlenin öğelerine ayırmalarını isterken, coğrafya öğretmeni Yılmaz ise coğrafya dersi işledi. Yine o dönemin Milli Eğitim Müdürü Yusuf Ziya Aydın da, sınıfı ziyaret ederek eski günleri yad etti.

DUMAN, DUYGULARINI ANLATTI

Dönemin Edebiyat Öğretmeni Milli Eğitim Bakanlığı Maarif Müfettişi Emine Duman, duygularına şu ifadeler ile aktardı: “28 yıl önce Solhan’da ilk öğretmenlik görevime Arakonak Ortaokulu’nda başladım. Belirli zamanlarda Solhan Lisesi’nde de çalıştım. O yüzden öğrenci hayran kitlem çok geniş. Hepsine çok teşekkür ediyorum, bugün beni çok mutlu ettiler. Ben hayatımda bu kadar güzel bir anı yaşadığımı hatırlamıyorum. Bundan sonra bunun üzerine güzel bir an olur mu bilmiyorum. O kadar mutluyum ki kelime bulmak çok zor buna. 28 yıl önceki talebelerinizin sizi havaalanından geldiğiniz yere kadar yanınızda olması, karşılaması, yine aynı sevgiyle, aynı muhabbetle, aynı güzel saygılı duygularla karşılaması kadar güzel bir şey olamaz. Çok klişe bir laf ama her halde ‘bu dünyada öğretmenlik en güzel meslek’ bugün bunu çok iyi yaşadım. Öğretmenlikten daha güzel bu duyguları yaşayacak bir meslek yok. Dünyaya bir daha gelsem kesinlikle öğretmen olurum. Dünyaya bir daha gelsem tercih sunsalar, Solhan’a tercih sunmadan gelmiştik şimdi çocuklar KPSS 94 puanla en güzel yerlere yerleşiyorlar ben o zaman 94 puanla Solhan’a gelmiştim şimdiki durumla kıyaslayınca çok şaşırtıcı bir şey. Tercih sunsalar birinci tercih Solhan yazarım, asla tercihim değişmez. Kişisel menkıbemde, kişisel hikayemde Solhan’a çok teşekkür ederim. Beni ben yapan, beni bu güne getiren kişiliğimde çok büyük katkısı olan bir yer. Hayatımda ilk defa kar görmüş, İzmir’den gelmiş genç bir kız düşünün, hiçbir şey görmemiş, soba görmemiş ama onların hiçbir tanesi bizim için engel değildi, onları hiçbir zaman engel gibi görmedik. Soba yakmayı da öğrendik, karda yürümeyi de öğrendik. Solhanlılar düştüğümüz zaman bize çok güldüler ama sonra onlarda alıştılar biz de alıştık. Biz de düştüğümüzde gülmeye başladık. Bundan daha güzel bir duygu yok. Bana bu anı yaşattığınız için çok teşekkür ediyorum.”

YILMAZ, “ÇOCUK GELDİK, BÜYÜYEREK GİTTİK”

Yine o dönem Solhan’da coğrafya öğretmenliği yapan Güzin Yılmaz ise, “Benim ilk defa evimden ayrılıp geldiğim yer Solhan. Ben burada gerçekten büyüdüm, çünkü gerçekten çocuk geldik buraya büyüyerek gittik. Bugün günün başından şu ana kadar yaşadığım duygular gerçekten anlatılmaz. Hani demiş ya ‘bana mutluluğun resmini çizebilir misin Abidin’ işte bu mutluluğun resmi, gerçek bir mutluluk bu. Yani gerçekten anlatılacak kelimeler dökülecek gibi değil. Sevgiyi o kadar güzel görüyorsunuz ben kesinlikle böyle bir karşılık beklemiyordum mükemmelsiniz, harikasınız. Bunu bize yaşatmayabilirdiniz de, burada olmayabilirdiniz de, olmak zorunda da değildiniz. Gerçekten bir gönül birliği yaptığınız için bize bu duyguları tattırdığınız için hepinize çok teşekkür ediyorum. İyi ki burada öğretmenliğe başlamışız, iyi ki buraya gelmişiz, iyi ki burada iyi kötü anlar yaşamışız hep birlikte. İnşallah hep gönüllerde iz olacak ve orada kalacaksınız bundan emin olabilirsiniz.” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN