• Dolar Alış / Satış: 8.859 / 8.875
  • Euro Alış / Satış: 10.349 / 10.367
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:03
  • Öğle: 12:20
  • İkindi: 15:42
  • Akşam: 18:16
  • Yatsı: 19:41

25 ALIM İÇİN 209 BAŞVURU YAPILDI

30 Ocak 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1933 defa okundu.
25 ALIM İÇİN 209 BAŞVURU YAPILDI

Solhan İlçesi mülki sınırları içinde azalan Güvenlik Korucuları sayılarının takviye edilmesi maksadıyla yapılan ilan sonrasında alınacak 25 Güvenlik Korucusu için 209 başvurunun yapıldığını belirten Okumuş, başvuruda bulunanların hava şartlarının elvermesi durumunda bu hafta fiziki yeterliliğe tabi tutulacağını belirtti.

Solhan Kaymakamı Fatih Okumuş, Solhan İlçesi mülki sınırları içinde azalan Güvenlik Korucuları sayılarının takviye edilmesi maksadıyla alınacak 25 Güvenlik Korucu alımı hakkında bilgi verdi.

Solhan’da alımı olacak 25 Güvenlik Korucusu için yapılan duyurudan sonra başvuruların 27 Ocak 2017 Cuma günü sona erdiğini ve 209 kişinin başvuruda bulunduğunu belirten Kaymakam Okumuş, başvuruda bulunan 3 kişinin askerlik yapmada men aldığından dolayı 206 kişinin fiziki yeterliliğe tabi tutulacağını söyledi.

Kaymakam Okumuş, “25 Güvenlik Korucusunu 18 Ocak 1983 doğumlu ve daha gençler arasından seçeceğiz. Bu 25 korucunun her bir köye dağılımlarının iki katı fiziki yeterlilik adı altında yapılan spor testinden yeterli olanları sözlü mülakata alacağız. Mesela Hazarşah Köyüne iki tane vermişiz. Kadronun iki katı yani 4 kişiyi fiziki yeterlilik ve spor testinde en iyi koşmuş, şınav çekmiş, mekik çekmiş ortalamasın en iyi 4 kişiyi sözlü sınava alacağız. Bunu da önümüzdeki hafta jandarma karakolunda yapacağız, görevli personeller yapacaktır. Dördüncüyle aynı puanı alanlar da katılacaktır. Ortalama 25 kişi alacaksak tahminimce 60 kadar kişiyi mülakata çağıracağız. 18 Ocak 1983 doğumluları ve daha genç arasında spor yaptırarak sözlü mülakata alacağız. Sözlü mülakata kalanları fakir mi, köyde oturuyor mu, devletçimi, şehit yakınımı gibi çeşitli kriterlere göre alacağız. Genel olarak bir kısım mülakata kalanlara köyde oturmuyor, bir kısım devlete bakış açısı negatif oluyor, bir kısmı fakir olmuyor, kimi onu yapacak derecede yetkin/pişkin olmuyor veya okuma yazma bilmiyor. Bunlar zaten otomotikmen eleniyor. Bizim kullandığımız inisiyatif bu kriterleri tatbik ettikten sonra çok sınırlı. Yani biz istediğimizi alamayız. 25 alım için başvuruda bulunan 209 kişiden 206 kişiyi bu hafta hava şartları elverirse fiziki yeterliliğe tabi tutacağız. Burada başarılı olanlar her köyde kadro sayısının iki katı mülakata alınarak alınacak kişiler belirlenecektir.” ifadelerini kullandı.

254 KORUCU EMEKLİ OLDU

“Solhan’da 254 korucu emekli oldu, gönüllü ve zorunlu emeklilik 44 ve 49 yaş arası emeklilik işlemleri yapıldı. Valilikte imzalandı.” diyen Okumuş, şöyle devam etti: “870 toplam sayı 254 düşünce bu arada da emekli olanlar olmuştur ortalama 600 civarı korucu kalıyor. Velhasıl biz bu 254 korucuyu da mevcut kanuna göre ilana çıktığımız günden itibaren 1988 tarihli ve daha gençler içinden korucuların askerliğini yapmış 1988 doğumlu ve daha genç olmasıyla öncelikle oğlu ve tercih edilmemesi durumda kardeşine silahı verebileceğiz. Bu vatandaşlarımızın kanun haklarıdır. Dolayısıyla 254 korucunun farz edelim 180 tanesinin kardeşi veya askerlik şartı, okuma yazma şartı, devlete karşı suç işlememe şartı, sağlık şartı gibi kriterlere uygun 180 kişi var geriye kalan 74 kişi kaldığını farz edelim. Biz bu kalan 74 korucu açığını İçişleri Bakanlığına yazacağız. 74 korucuyu kanundaki kriterlerle dolduramadık. İçişleri Bakanlığımız Solhan ilçesine mahsus Ankara’daki bürokratik işlemleri yaptıktan sonra 74 kişilik ihdas edilmiş korucu kadrosu Solhan’a gelecek. Biz bildirimi Mart ayında yapacağız. Bir ayda Ankara’dan evrakların gelmesi ile Nisan ayının ortasında kalan korucuları ilgili köylerdeki kadro açığı adedine göre dağıtacağız. Emekli olan korucuların yakınlarının korucu olma kanuni haklarıdır. Bu hakları düştükten sonra kadro gelip alım yapılırsa bizim kriterimiz; spor ve daha sonra sözlü mülakattır. Spor ve mülakatta şimdi alım yapılan korucuların tabi tutulduğu fiziki ve mülakatın aynısına tabi tutulacaklar. Bu kriterleri tatbik edince bize fazla iş düşmüyor, liste kendiliğinden oluşuyor.”

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN