• Dolar Alış / Satış: 8.859 / 8.875
  • Euro Alış / Satış: 10.349 / 10.367
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:03
  • Öğle: 12:20
  • İkindi: 15:42
  • Akşam: 18:16
  • Yatsı: 19:41

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLANDI

28 Kasım 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1372 defa okundu.
24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLANDI

Öğretmenler, “Sizler bütün herkesin hayatında mutlaka bir yerleri dolduruyorsunuz” diyen Okumuş, “İmam Gazali, hocanın talebesine duasının, anne babanın evladına olan duası hükmünde olduğunu söyler. ‘Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum’ buyurmuştur Hz Ali (r.a) ilmin, bilginin tekamül ederek bugünlere aktarılması mevcutlarının geliştirilmesi ve değiştirilmesi öğretmenlerin, araştırmacıların ve bilim adamlarının eseridir.” dedi.

24 Kasım Öğretmenler Günü dolasıyla Solhan Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa, Solhan Kaymakamı Fatih Okumuş, Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız, İlçe Milli Eğitim Müdürü Fevzi Aktaş, Ak Parti İlçe Başkanı Nihat Doğu, Kurum Amirleri ve öğretmenler katıldı.

Saygı duruşu ve akabinde İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra Mesleğe yeni giren öğretmenler adına Solhan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Matematik Öğretmeni Havva Yüksel konuşurken İlçe Milli Eğitim Müdürü Fevzi Aktaş ve Solhan Kaymakamı Fatih Okumuş da birer konuşma yaptılar.

Şehit Kaymakam Ersin Ateş Ortaokulu Sosyal Bilgiler Öğretmeni Yusuf Sarı ile Solhan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Zeliha Tunç’un birer şiir okuduğu programda Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın Öğretmenler Günü mesajı ve AK Parti Bingöl Milletvekili Enver Fehmioğlu’nun kutlama telgrafı programın sunucusu Selman Boylu tarafından okundu.

Mesleğe yeni giren öğretmenler adına bir konuşma yapan Solhan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Matematik Öğretmeni Havva Yüksel, “Bugün öğretmen olmanın sevincini birlikte yaşıyoruz. Ateşli yüreklerimiz atıyor, soğuklara inat edercesine. Bir ateşimiz var unutmayalım, irfan ateşi. İnsan, kainatın özü ve özeti niteliğindedir. İnsanın insanlaşma sürecinde geçireceği safhalara en çok etki eden mesleklerin başında gelir öğretmenlik. Sevgidir, öğretmenlik. Sevmeyen; sevemez, sevdiremez. Yenilemektir, yenilenen yenilgiye meydan okur. Dünde kalan dünde kalmıştır. Kutsiyet öğretmende değil, öğretmenliktedir. Öğretmenlik, her meslek kadar kutsaldır. Barıştır, kendisi ile barışık olmayan insanlığa karışamaz. Ümittir öğretmenlik. Karamsar her şeyi ışığıyla aydınlatır. Sabırdı, cehaletin belini kıran kılıçtır. Kazanmaktır öğretmenlik, insanlığı insanlığa kazandıran. Gelecektir öğretmenlik, unutmayandır. Yurdun çeşitli yerlerinden kar, kış, soğuk demeden okuluna giden, öğrencilerine hayat hazırlayandır.” İfadelerini kullandı.

“SİZLER; İNSAN MİMARI, İNSANIN KİŞİLİĞİNİ BİÇİMLENDİREN BİRER SANATKÂRSINIZ”

Programda bir konuşma yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Fevzi Aktaş, “Millet mekteplerinin açıldığı tarih ve Atatürk’ün başöğretmenliği kabul ettiği kabul tarihi olan 24 Kasım günü ülkemizde 1981 yılından beri Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Ülkemizin kalkınmasında, nitelikli insan gücünün yetiştirilmesinde, toplumdaki huzur ve sosyal barışın sağlanmasında bireylerin sosyalleşmesi ve toplumsal hayata hazırlanmasında toplumun kültür ve değerlerinin genç kuşaklara aktarılmasında öğretmenlerin başrol oynamaları beklenmektedir. Yeni nesillerin niteliği de hiç kuşkusuz onu yetiştiren siz değerli öğretmenlerin niteliği ile özdeş olacaktır. Zaten ‘ektiğini en geç biçen çiftçi öğretmendir’ özdeyişi de bu gerçeği oldukça güzel bir biçimde ortaya koymaktadır. Kısacası sizler; insan mimarı, insanın kişiliğini biçimlendiren birer sanatkârsınız.  Bireylerin toplum ve dünyadaki değişim ve gelişmelere ayak uydurabilecek ve katkıda bulunabilecek bir biçimde yetiştirilmeleri gerekiyor. Bu da iyi bir eğitim sisteminin yanında nitelikli bir öğretmen kadrosu ile sağlanır. Öğretmenlik sadece okul ve sınıf ortamında öğrencilerle değil okul dışında veliler ve toplumla da iç içe olan bir meslektir. Öğretmen; özellikle hizmet verdiği bölge ve toplum yapısı, kültürü de dikkate alındığında kendisinden beklentiler de değişebilmektedir. Şöyle ki küçük bir köy ya da mezradaki bir öğretmen o belde için “köyün en önde gelen, en prestijli” kişisidir. O bölge için öğretmen, “her şeyi bilendir.” Bununla birlikte öğretmen; mezra, köy, kasaba ve şehir ayrımı yapılmaksızın nerede çalışırsa çalışsın öğretmenlerin en çok muhatap oldukları insan grubu kuşkusuz öğrencilerdir. Öğretmenin bu kitle ile birliktelikleri ve ilişkileri, okul yaşamında ve sonrasında yıllarca sürebilmektedir. Mesleğimizin doğası gereği bu ilişkiler, duygusal yönü de ağır basan ilişkilerdir. Hemen hepimizin öğretmeni ve özellikle ilk öğretmeni vardır. İlk öğretmenlerimizin hep adıyla, yaşadığımız anılarıyla ve tatlı acı hatıralarıyla hatırlayabilmekteyiz. İyi bir öğretmende bulunması öngörülen özellikler; öğrencilere karşı açık görüşlü ve objektif olma, öğrencinin beklenti ve gereksinimlerini dikkate alma, eğitimle ilgili sorunları bilimsel yöntemlerle araştırabilme, eğitimde bireysel farklılıkları dikkate alabilme, Yenilik ve gelişmelere açık kendini sürekli yenileyebilme, toplumsal değişmeleri anlayıp yorumlayabilme ve yüksek başarı beklentisidir.” İfadelerini kullandı.

“SİZLER BÜTÜN HERKESİN HAYATINDA MUTLAKA BİR YERLERİ DOLDURUYORSUNUZ”

Programda bir konuşma yapan Solhan Kaymakamı Fatih Okumuş, “Öğretmenler günü genel olarak dünyada 5 Ekim günü olarak kutlanıyor özel de birçok farklı tarihler var. Bizde 24 Kasım Atatürk’ün ‘‘millet mektepleri başöğretmenliğini’’ kabul ettiği gündür. Bu vesileyle 1981 yılından beri bu tarih Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Ülkemizde Milli Eğitim’de 900 binden gazla öğretmen, 18 milyon civarı öğrenci var. Fedakarlıkları bol olan, bütün milletin topyekün yetişmesinde büyük emeği olan siz öğretmenlerimize ne kadar iltifat etsek de üzerimizdeki emeğe karşılık gelemeyeceğini itiraf etmek gerekir. İltifatın ötesinde ortada mevcut bir de hakikat vardır. Devlet bütçemizin aslan payını en büyüğünü eğitim harcamaları oluşturmaktadır. Derslik başına düşen öğrenci sayısı ciddi anlamda son yıllarda özellikle düşmüş, öğretmen başına öğrenci sayısı da çok makul düzeylere inmiş, ülkemizin öğretmen ihtiyacı çok aşağılara çekilmiştir. Yapılan fiziki bina yatırımları, atanan öğretmen sayıları özellikle Fatih projesiyle eğitimde fırsat eşitliğini sağlayacak ciddi yatırımlar yapılmış ve halen de yapılmaktadır. Nicel işler yapılmış ve bitirilmiş bundan sonra nitel işlere vakit ayırmanın artık zamanı gelmiştir. Eskiden 20 yıl, 30 yıl önceleri öğretmen yoktu, okul azdı, imkânlar sınırlı, okumak bayağı külfetli idi; şimdilerde ise her şey bol ve bedava sunuluyor. Şuan okumamak külfetli, bütün bunları yapandan da bunlara sebep olanlardan da Allah razı olsun. Sizler bütün herkesin hayatında mutlaka bir yerleri dolduruyorsunuz. Mesela ben ortaokulundaki matematik öğretmenimi çok iyi hatırlıyorum. Birçok şeyi ondan öğrendiğimi belki bu vakte kadar öğrettiklerinin çok faydasını gördüğümü bütün samimiyetimle iftihar ederek dile getiriyorum. İmam Gazali, hocanın talebesine duasının, anne babanın evladına olan duası hükmünde olduğunu söyler. Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum buyurmuştur Hz Ali (r.a) ilmin, bilginin tekamül ederek bugünlere aktarılması mevcutlarının geliştirilmesi ve değiştirilmesi öğretmenlerin, araştırmacıların ve bilim adamlarının eseridir. Bu zümrenin her daim el üstünde tutulması ve maddi araçlarla cömertçe desteklenmesi gerektiği açıktır. Öğretmenlerimiz için ne yapılsa azdır sizlerin en rahat çalışma ortamlarına kavuşmanızı canı gönülden arzuladığımı bilmenizi isterim.” İfadelerini kullandı.

Programda Mesleğe yeni giren öğretmenlerin ant içme töreni yapıldıktan sonra sinevizyon gösterisi ve solo müzik sunumu ile program sona erdi. Programda, öğretmenlere çiçek ve kalem dağıtımı da yapıldı.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN