• Dolar Alış / Satış: 12.079 / 12.1
  • Euro Alış / Satış: 13.597 / 13.622
  • BINGOL:
  • Güneş: 7:06
  • Öğle: 12:17
  • İkindi: 14:49
  • Akşam: 17:06
  • Yatsı: 18:37

23 NİSAN KUTLANDI

25 Nisan 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1538 defa okundu.
23 NİSAN KUTLANDI

Tüm ülkede olduğu gibi Solhan’da da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlaması yapıldı. Yapılan kutlamada çocuklara hitaben konuşan Kaymakam Okumuş, “Sizler, bugünün çocukları yarının sahipleri ve varislerisiniz. Sizin merhametli ve anlayışlı olmanız belki de çalışkan olmanızdan da önde olabilir.”

Tüm ülkede olduğu gibi Solhan’da da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlaması yapıldı. Solhan Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü Çim Sahada yapılan kutlamaya Solhan Kaymakamı, Belediye Başkanı, Garnizon Komutanı, Cumhuriyet Savcısı, Kurum Amirleri, İlçe Milli Eğitim Müdürü ve Şube Müdürleri ile Okul idareci, öğretmen ve öğrencileri ile çok sayıda öğrenci ve öğrenci velileri katıldı.

Saygı duruşu ve akabinde İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Solhan Kaymakamı Fatih Okumuş bir konuşma yaptı.

“Bugün tam 96 yıl önce açılan TBMM’inin açılışının yıldönümü, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı günüdür.” Diye konuşmasına başlayan Kaymakam Okumuş, “Bu bayramın ulusal egemenlik ve çocuk bayramı olmak üzere iki birleştirici ve tamamlayıcı özelliği vardır. Sizlere özellikle ulusal egemenlikle ilgili kısmı dolayısıyla hitap etmek istiyorum. Ulusal egemenlik; nihai bütün karar yetkisinin, milletin temsil edildiği parlamentoda olduğunu işaret eder. Yani yetki yüce meclisimizdedir; meclistekiler vekildirler sizler ise asillersiniz. Siz değerli asiller yani egemenliği doğrudan uhdesinde bulunduran değerli vatandaşlarım; demokrasinin kalitesini belirleyen iktidarları da sizler belirliyorsunuz. Yetki verdikleriniz size daha fazla refahı özgürlük ve hukuku vaat ediyorlar ve sizler de bunlar içinden siyasal partiler aracılığıyla hür ve serbest iradeyle tercihte bulunuyorsunuz. Diğer yandan toplumsal hayatın demokrasiyle süslenmesi konusu vardır. Ulusal egemenliğin doğrudan ilişki olduğu kavram demokrasidir.” İfadelerini kullandı.

“SİZLER, BUGÜNÜN ÇOCUKLARI YARININ SAHİPLERİ VE VARİSLERİSİNİZ”

Okumuş, “Sevgili öğrenciler! 23 Nisan’ı Atatürk sizlere armağan etmiştir. Peki, bugün neden bütün çocuklara bu bayramı hediye etmiş olabilir? Muhtemel nedenlerden bir tanesi, bugünün çocukları yarının büyükleri olacaktır. Çocuklar egemenlik konusunda ilgilerini çekmek istemiş olabilir. Yani “ağaç yaş iken eğilir” misali sizleri demokrasi sevdaları olarak görmek istemiş olabilir. Diğer bir neden şöyle geliştirilmiş olabilir: Muasır medeniyet düzeyini temsil eden dünyanın kesin olarak demokratik oluşumunu düşünün. Muasır medeniyete giden yolda sizlerin katkıları görüşleri ve katılımları talep edilmiştir. Meclisin açılış günü demokrasi şöleninin başlangıç günün muasır medeniyet yolunda ilk ve en sağlam tuğla olabilir. Diğer muhtemel nedenleri üzerine mutlaka düşününüz ve araştırınız. Gelişmiş bir ekonomi ve kuşatıcı bir demokrasi iç içedir. Biri olmadan diğerinin olması çok mümkün değildir. Sadece çalışmak ve teknolojik dünyaya entegre olmak ülkenin demokrasi kalitesini arttırmaz. Tersinden de şu söylenebilir: Demokrasi; zayıf, cılız bir ekonomiyle de sürdürülemeyebilir, bu da çok zordur. Dolayısıyla sizler bir yandan çok çalışacak, dünyanın teknolojik ve rekabetçi ortamında güçlü ve dimdik ayakta durabileceksiniz, diğer yandan da demokratik değerler olan sevgi, saygı, merhamet, dışlanmamak, katılmak, eleştirmek, düşünmek, okumak, yazmak, iletişime geçmek, kabullenmek, farklılıklara saygı duymak, birlikte yan yana ve iç içe yaşamak, özgüven gibi değerleri özümseyeceksiniz.

Çalışkan ve hata yapmayan robotlar üretmek mümkündür fakat farklı beklentileri olanları mesela Ceylan ile Aslan’ı bir arada barışçıl olarak tutmak, doğa ortamında mümkün değildir. Bir yandan çalışkan olmak, diğer yandan farklı çıkarları ve beklentileri barışçıl olarak bir arada tutmak çok çok önemlidir. Sizler, bugünün çocukları yarının sahipleri ve varislerisiniz. Sizin merhametli ve anlayışlı olmanız belki de çalışkan olmanızdan da önde olabilir. Daha demokratik ve daha mureffeh bir ülkenin inşası mutlak suretle başarılı bir ekonomi ve demokrasi ikizi ile mümkündür. Bugün bu ikisini aynı anda elde etme sorumluluğu bizleri beklemektedir. Özgür ve zengin bir ülkenin anahtarı bellidir tercih yine bizim elimizdedir.” Şeklinde konuştu.

ÖĞRENCİLER ARASINDA YARIŞMALAR DÜZENLENDİ

Kaymakam Okumuş’un konuşmasından sonra Mehmet Akif Ersoy İlkokulu 1/A Sınıfı öğrencilerinden Edanur Karabulut, 23 Nisan adli Şiiri okurken Mehmet Akif Ersoy Anasınıfı öğrencileri “Hayat Bayram Olsa” adlı ront gösterisi yaptılar. Mehmet Akif Ersoy İlkokulu birinci sınıf öğrencilerinin sergilediği “Kadifeden Kesesi” oyunundan sonra aynı okulda 5’inci sınıf öğrencisi olan Beyzanur Özdağ, “Dünya Çocuk Bayramı” şiirini okudu.

Mehmet Akif Ersoy İlkokulu 3/A sınıfı öğrencilerinin oynadıkları “Kaşık Oyunu”ndan sonra aynı okulun 6’ncı sınıf öğrencileri “Horun” oyununu oynadılar. Okulun 7’nci sınıf öğrencilerinin “Aşık ile Maşuk” gösterisinden sonra 28 Ağustos Ortaokulu öğrencilerinin “Ankara’nın Bağları” ve Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu öğrencilerinin “Jimnastik” gösterilerinden sonra yarışmalara geçildi.

İlçedeki ortaokulları 7’nci sınıfları arasında Çuval Yarışması, 4’üncü sınıflar arası Kaşıkta Yumurta Taşıma yarışması, 3’üncü sınıflar arasında Balon Patlatma yarışması ve 6’ncı sınıflar arasında İğne İplik yarışmaları düzenlendikten sonra Halk Eğitim Merkezi folklor gösterisi yapıldı. Programda yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrencilere çeşitli hediyeler verildi.

ÇOCUKLAR SEYİRDEN MAHRUM BIRAKILDI

Çocuklar için düzenlenen etkinlikleri arkadaşları ve aileleri izleyemedi.

Sentetik Çim sahada düzenlenen programı izlemek için çocuklar ve aileler tribündeki yerlerini aldılar. Protokol için düzenlenen alanın tribün önü olmasından dolayı etkinlikleri seyretmek için tribüne çıkan vatandaşlar etkinliğin başlaması ile yavaş yavaş tribünü de boşaltmaya başladılar. Protokol için belirlenen alan çadırından dolayı çocukların sergilediği oyunları göremeyen aileler, etkinlik alanına inerken bu düzenlemenin yapılmasına tepki gösterdiler. Aileler, “çocuklar için yapılan etkinlikten çocuklar mahrum bırakılıp sadece protokolün düşünmesi çocuklara verilen önemi göstermektedir” ifadeleri ile sitemlerini dile getirdiler.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN