• Dolar Alış / Satış: 12.079 / 12.1
  • Euro Alış / Satış: 13.597 / 13.622
  • BINGOL:
  • Güneş: 7:06
  • Öğle: 12:17
  • İkindi: 14:49
  • Akşam: 17:06
  • Yatsı: 18:37

20 KÖYE İÇME SUYU?

26 Ekim 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1732 defa okundu.
20 KÖYE İÇME SUYU?

Solhan Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği’nin Eylül ayı toplantısında köylere içme suyu ve menfez yapılması ile ilgili taleplerin değerlendirip 30’u aşkın işin yapılmasının kararlaştırdığı öğrenildi.

 Solhan Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği’nin 3 Eylül 2015 günü yapılan Birlik Meclisi toplantısında Solhan’a bağlı köy ve mezralarda içme suyu ve menfez yapılması ile ilgili taleplerin değerlendirildiği ve yapılan değerlendirme sonucu 30’u aşkın işin yapılmasının kararlaştırdığı öğrenildi.

Birlik encümeni toplantısında köy ve mezralarda toplam içme suyu ile ilgili yapılması talep edilen 20 işten 10’unun yeni tesis işi yapılması 10’unun ise daha önce yapılan işlerde tesis geliştirmesi olarak kararlaştırıldığı öğrenildi.

YENİ TESİS YAPILACAK İÇME SUYU İŞLERİ

Solhan Kaymakamlığı’ndan alınan bilgiye göre; 2015 yılı içerisinde yapılması kararlaştırılan 20 içme suyu işinin 10’u yeni tesis tapım işidir. Bu işlerden Demirkapı Eğridere’de; yapılacak iş çeşmeli olup şebekeli içme suyu inşaat çalışmalarına başlanmıştır. 

Demirkapı Derindere’de de yapılacak olan iş çeşmeli olduğu ve şebekeli içme suyu yapılmasının talep edildiği belirtildi.

Elmasırtı Sedat’ta ise içme suyu sondaj kuyusu açılmış olup terfi binası, depo ve şebeke hatı yapılması talebinin değerlendirildiği ve ihalesinin yapıldığı aktarılırken Elmasırtı Güzeldere’de şebekeli içme suyu olmadığından çeşmeli içme suyu kullanıldığı ancak bunun da yetersiz oluşu üzerine yapılan talep sonucu şebekeli içme suyu işinin yapılmasının kararlaştırılması ile yapılan ihale sonucu işe başlandı. Kale Canut’ta şebekeli içme suyu olmadığından çeşmeli içme suyu kullanıldığı ancak bunun da yetersiz oluşu üzerine yapılan talep sonucu şebekeli içme suyu işinin yapılması kararlaştırılıp ihalesi yapıldı. Mutluca Beşevler’de şebekeli içme suyu olmadığından çeşmeli içme suyu kullanılmasından dolayı yapılan talep sonucu şebekeli içme suyu işinin yapılmasının kararlaştırılması ile yapılan ihale sonucu işe başlandı. İçme suyu sıkıntısı olan Yenibaşak Piskisor’da şebeke bulunmadığından çeşme suyu kullanılıyordu. Çeşme suyu kullanılan Piskisor’a şebekeli içme suyu getirilmesi kararlaştırılıp iş ihale edildi.  2012 yılında İl Özel İdaresi tarafında sondaj çalışması yapılan Yenidal Yukarıköprübaşı’nda çeşmeli içme suyu olduğu ancak şebekenin olmayışından dolayı şebekeli içme suyu yapılmaktadır. Yenidal Aşağıseydangölü’nde çeşmenin mezra şebekesinden yaklaşık 2 kilometre uzaklıkta olduğundan mezraya isale hattı çekilerek içme suyu sağlanması için ihalenin yapılıp işe başlandığı kaydedilirken Yenidal Kavaklıdere’de 10 tonluk depo ve 800 metre isale hattı işine de başlandığı belirtildi.

TESİS GELİŞTİRME YAPILACAK İÇME SUYU İŞLERİ

Köylerde ve bağlı mezralardan 10’una yeni içme suyu şebekesi ile ilgili çalışmalar yapılmaya başlanırken 10 yerleşim yerine ise daha önce yapılan çalışmaların yetersiz oluşundan dolayı tesis geliştirme işinin yapılması için harekete geçildi.

Solhan Kaymakamlığı’ndan alınan bilgiye göre; içme suyu şebekesi yapım işlerinde tesis geliştirmesi yapım işleri şunlardır: Şebeke hatı tahrip olan Bozkanat  Sıhak Mevkiinde yaklaşık olarak bin 500 metre şebeke hatının değiştirilmesi ile Düzağaç Köyü isale hatının değişmesi ve 2 adet toplama odası işleri ihale edildiği ve Elbaşı Köyü isale hatının ise bakım ve onarımı yapılması çalışmalarına başlandığı belirtildi.

Eşmetaş Köyü’nde köy içi şebeke borularının tahrip olması nedeniyle şebeke borularının değiştirilmesi, Hazarşah Yeniyerleşim içme suyu deposu bakım ve onarımı yapılması, bir hatı Alak deresinden ve diğer hatı ise Solhan Yeşilova deresinden geçmekte olan Murat Köyü içme suyunun her 2 hatın dere geçidinin yapım işi ile Mutluca Köyü içme suyu yetersiz olmasından dolayı ek içme suyu kaynağı ve 50 tonluk yeni bir deponun yapım işlerine başlandı. Yenidal Köyü’nde tahrip olan isale hatının bakım ve onarımı işine başlandığı, Gelintepe Gültepe’de tahrip olan içme suyu şebekesinin bakım ve onarım işi ile tahrip olan mevcut isale hatının değiştirilmesi işlerinin ihale edildiği aktarıldı.

12 ADET MENFEZ YAPILIYOR

Solhan Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği’nin 3 Eylül 2015 günü yapılan Birlik Meclisi toplantısında Solhan’a bağlı köy ve mezralarda menfez yapımında tesis geliştirme işlerinin ihale edilip işe başlandığı belirtildi. 

Asmakaya Karatay’da 1 adet 2,5×3,5 menfez yapımı, Bozkanat Köyü Topluca ve Göl mezralarında birer adet olmak üzere toplam 2 adet 1,5×1,5 menfez yapımı, Demirkapı Köyü Aydın Mezrası’nda geçmekte olan dereden dolayı 1 adet 2×2 menfez yapımı, Dilektepe Köyü Birik Mezra yolunda 2 adet 1,5×1,5 menfez yapımı, Elmasırtı Köyü Kayabağı mezrası yakınlarından Kayabağ ile Demirkapı bağlantı yolunda 1 adet 2×2 menfez yapımı, Gençtavus Köy merkezi ve Bardaklı Mezrasında birer adet olmak üzere 2 adet 1,5×1,5 menfez yapımı, Kırık Köyü Yukarıotluca Mezrasında bulunan menfezin tahrip olmasından dolayı menfezin onarılması ile Şimşipınar Köyü ve Yenidal Köyü Taşoluk mezralarından birer adet olmak üzere 2×2 menfez yapım işlerine başlandığı belirtildi.

3 ARAÇ KİRALANDI

Daha önce yol temizleme ve genişletmede çalıştırılmak üzere iki araç kiralayan Solhan Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği’nin geçtiğimiz hafta da Solhan Gelintepe Köyü ile Solhan Yaylası’nın bulunduğu Genç Bayırlı Köyü bağlantı yolunun açılmasında çalıştırılmak üzere iş makinesinin kiralandığı ve işe başlandığı belirtilirken Yukarı Bazmana Mevki, Arakonak Beldesi ve Murat Köyü’nde gölet ve kanal yapımı işlerine de başlandığı kaydedilirken Yenidal Köyü’nde ise yollara parke taşıdöşeme işinin yapılacağı belirtildi.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN