• Dolar Alış / Satış: 15.789 / 15.817
  • Euro Alış / Satış: 16.563 / 16.593
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:58
  • Öğle: 12:25
  • İkindi: 16:19
  • Akşam: 19:33
  • Yatsı: 21:17

2 BİN 500 RAKIMLI YAYLADA BAYRAMLAŞMA

27 Ağustos 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1303 defa okundu.
2 BİN 500 RAKIMLI YAYLADA BAYRAMLAŞMA

Genç İlçesi ile Solhan İlçesi sınırları arasında yer alan Gençtavus köyünün 2 bin 500 rakımlı yaylasında gerçekleşen bayramlaşma programında konuşan Yılmaz, “Biz bu dağlarda, bu tabiatta silah sesleri duymak istemiyoruz, insanların neşeli faaliyetlerini görmek istiyoruz. Davul seslerini, şarkıları, türküleri duymak istiyoruz bu dağlarda” ifadelerini kullandı.

Bingöl Tavz Kültür Sanat ve Kalkınma Derneği’nin (Tavz-Der) geleneksel hale getirdiği bayramlaşma programının 5’incisi 2 bin 500 rakımlı Gençtavus Yaylası’nda gerçekleştirildi.

Programa Bingöl dışında Muş, Diyarbakır, Malatya, Elazığ ve İstanbul başta olmak üzere çeşitli illerden gelen 2 bine yakın vatandaş ile AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, AK Parti Bingöl Milletvekili Feyzi Berdibek, Kalkınma Bakan Yardımcısı Yusuf Coşkun, Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, AK Parti İl Başkanı Mehmet Hanefi Güler ve Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız katıldı.

YILMAZ, HUZURA DİKKAT ÇEKTİ

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda konuşan AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Türkiye’nin teröre karşı verdiği mücadelede başarılı olduğunu bu tabloyla görmüş olduklarını söyledi.

Yılmaz, “Bugün böyle bir ortamda bayramlaşmamız ülkemizin geldiği noktayı göstermesinden dolayı çok önemli. Eskiden buralara bu kadar araçla çıkmak hayal bile edilemezdi. Ama bugün 2 bin 500 rakımlı bir yaylaya 2 bin kişi civarında insanla bu etkinliği yapıyoruz. Bu fiziki olarak ülkemizin nereye geldiğini gösteren bir tablo ve daha da iyi olacak inşallah. Ama bu fiziki şartlardan daha önemli olan, burada huzur ortamı içinde bu etkinliği yapmamız. Ülkemiz çok şükür artık çok daha huzurlu bir halde. Terörle mücadelede ülkemizin nereden nereye geldiğini gösteren çok güzel bir örnektir. Geçmişte çok farklı şekilde bu bölgelerde sıkıntılar yaşandı. Ama bugün hükümetimizin kararlı mücadelesi sonucu Allah’a şükür buralar çok huzurlu bir halde. İşte özlediğimiz tablo bu. Biz bu dağlarda, bu tabiatta silah sesleri duymak istemiyoruz, insanların neşeli faaliyetlerini görmek istiyoruz. Davul seslerini, şarkıları, türküleri duymak istiyoruz bu dağlarda” diye konuştu.

2 BİN 500 RAKIMLI YAYLADA BAYRAMLAŞMA

Programda konuşan Tavz-Der Başkanı Yılmaz Araç, “Derneğimiz 5’inci geleneksel programını bu yılda gerçekleştirdi. Festival havasında geçen programımıza, haftalar öncesinden hazırlandık. Bu yıl 43 tane keçi kesimi yaptık. Bingöl’ün en yüksek rakımlı tepelerinden birinde bunu gerçekleştirdik. Yaklaşık 2 bin vatandaşımız katıldı. Bu etkinliklerimiz ileri zamanlarda da devam edecektir. Programımız içinde çeşitli oyunlar, çocuklarımız için farklı etkinlikler vardı” ifadelerini kullandı.

Programa katılan belediye başkaları, siyasi parti temsilcileri ve bürokratlar yaptıkları konuşmalarda birlik beraberliğe dikkat çekerek huzurun önemine dikkat çektiler.

Halat çekme, gülle atma ve yumurta oyunlarının yanı sıra, 43 keçinin kesiminin yapıldığı ve 1 tona yakın da ayranın tüketildiği bildirildi.

Haber: Abdulhamit Bildik

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN