• Dolar Alış / Satış: 8.568 / 8.583
  • Euro Alış / Satış: 10.092 / 10.11
  • BINGOL:
  • Güneş: 5:55
  • Öğle: 12:23
  • İkindi: 15:52
  • Akşam: 18:30
  • Yatsı: 19:57

19 EYLÜL GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI

20 Eylül 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
853 defa okundu.
19 EYLÜL GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI

Solhan’da 19 Eylül Gaziler Günü, Hükümet konağı önünde düzenlenen resmi törenle kutlandı. Programda konuşan Murat, “Emanetiniz, emanetimizdir. Gözünüz arkada kalmasın. Sizlerin sahip çıktığı gibi bizler de sahip çıkacağız ve namerdin elini değdirmeyeceğiz bu vatana” dedi.

Atatürk Anıtına çelenkler sunulması ile başlayan tören, şehit ve gaziler için saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti.

Düzenlenen kutlama programına; Solhan Kaymakamı, Solhan Belediye Başkanı, İlçe Jandarma Komutanı, kamu kurum amirleri ve gaziler katıldılar.

19 Eylül 2018 Çarşamba günü Gazileri Anma Gününün 97’nci yıldönümü nedeniyle düzenlenen programda günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Jandarma Astsubay Çavuş Ramazan Murat yaptı.

Gaziler günü münasebetiyle düzenlenen programda konuşan Murat, “Sakarya Meydan Muharebesinin kazanılmasına müteakip, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e Türkiye Büyük Millet tarafından 19 Eylül 1921 Günü Mareşallik ve Gazilik unvanı verilmiş ve bu vesile ile bugün Gaziler Günü olarak addedilmiştir. Tarih boyunca hür ve bağımsız yaşamış Türk milleti; işgal ve esarete alışık olmayan asil ve büyük bir millettir. Bu uğurda kendisini çepeçevre sarmış düşmanlarına karşı üç kıtada kılıç sallamış, zaferden zafere atlamış, ecdadını örnek alarak Anadolu’da, Kore’de, Kıbrıs’ta canlarını hiçe sayarak vatan, millet, bayrak aşkıyla tarihinde birçok savaşa girerek yüzünün akıyla çıkmıştır. Türk milletinin her ferdi sürdürdüğü hayatın geçmişte edinilen bu tecrübelerin bir sonucu olduğunu bilerek onu bugünlere ulaştıran şehit ve gazilerimizin yazdığı bu büyük destanları övünerek anlatmaktadır.Gaziliğin devlet ve millet nezdindeki önemini Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk “Kahraman Türk Ordusu; sizin kahramanlığınızla kazanılan büyük zaferin millet tarafından takdimine delalet eden bu unvan ve rütbeye ancak size izafe ederek bütün askerlik hayatımın en büyük iftiharı olarak taşıyacağım” diyerek anlatmaktadır.” dedi.

“EMANETİNİZ, EMANETİMİZDİR”

Murat, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ben ülkemizi bir çadır olarak görüyorum. Direği şehitlerimiz ve gazilerimiz, örtüsü ise onlardan güç alan Türk ulusudur. Her kim ki bu çadırı yıkmaya yeltenecek olsa; ecdadından haliyle damarındaki asil kandan güç alan bu millet top yekûn ona karşı koyacak, bu uğurda gerekirse şehit ve gazi olmayı sizler gibi bir şeref sayacaktır.Ey şeref abidesi, bir an bile tereddüt etmeden bizler rahat edelim diye nefesini veren şehidim, verecek olan gazim, unutmayınız kalbimizdeki yeriniz apayrı, sizlere imrenen gözlerle bakıyoruz, gözlerinizdeki ışıltı bizleri tarihimizin derin destanlarına alıp götürüyor ve yine unutmayınız emanetiniz, emanetimizdir. Gözünüz arkada kalmasın. Sizlerin sahip çıktığı gibi bizlerde sahip çıkacağız ve namerdin elini değdirmeyeceğiz bu vatana. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere bu vatan için toprağa düşmüş şehitlerimizin, ebediyete intikal etmiş olan ve bu hayatta olup bizi burada onurlandıran kahraman gazilerimizin huzurunda saygı ile eğilerek şükranlarımı sunuyorum.”

Hükümet Konağı bahçesinde bulunan Atatürk Anıtı önündeki programın akabinde programa Kaymakamlık Makamında devam edildi. Törene katılan gazilerle yakından ilgilenen ve sohbet eden Solhan Kaymakamı Okumuş, vatanın bağımsızlığı ve bölünmez bütünlüğünü korumak için canları pahasına mücadele eden ve bu uğurda şehit olmayı göze alan gazilerimize teşekkür etti. Program hatıra fotoğrafının çekilmesiyle son buldu.

Haber: Mehmet Selim Bildik

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN