• Dolar Alış / Satış: 8.568 / 8.583
  • Euro Alış / Satış: 10.092 / 10.11
  • BINGOL:
  • Güneş: 5:55
  • Öğle: 12:23
  • İkindi: 15:52
  • Akşam: 18:30
  • Yatsı: 19:57

180 KİŞİ ÇALIŞACAK!

2 Temmuz 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
7912 defa okundu.
180 KİŞİ ÇALIŞACAK!

Solhan’da son iki ayda alımı yapılan İŞKUR personellerinde kadınların çokluğu dikkat çekerken buna bir sınırlamanın getirilmesi talep ediliyor. Belediyenin çalışma alanı sokaklar olduğu ve kadınların da sokaklarda temizliğe yanaşmadığı aktarılırken ilgili kurumun ve belediyenin bu konuda gereğinin yapması ve erkeklere de iş imkânının sağlanması gerektiği belirtildi.

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, Bingöl’de 950 kişinin Toplum Yararına Programlar(TYP) kapsamında 6 ay süreyle istihdam edileceğini duyurmuştu. Çoğunluk belediyeler olmak üzere kamu kurumlarında ayrılan işçi kontenjanlarının alımları, noter huzurunda çekilen kuralar ile tamamlanmış olacak.

Program kapsamında Bingöl Belediyesine ayrılan 250 kişilik işçi kontenjanı için, kültür merkezinde noter huzurunda kuralar çekildi. Belediyeye ayrılan 250 kişilik kontenjan için bin 600 kişi başvuruda bulunurken, başvuranların çoğunluğunu ise kadınlar oluşturdu.

Bu kapsamda Solhan’da yapılan kura için 2 bin 68 kişinin başvuruda bulunduğu ve alımın ise 90 olduğu dikkat çekerken burada da çoğunluk kadınlardan oluştu.

Mayıs 2018’de de Solhan Belediyesi bünyesinde çalıştırılmak için alınan 90 kişiden 76’nın kadın olduğu öğrenildi.

180 KİŞİ İSTİHDAM EDİLİYOR

Mayıs 2018’de yapılan alımda Solhan Belediyesi’ne alınan 90 kişiden 12’sinin erkek ve 78’inin ise kadın olduğu ve iki kadının işbaşı yapmamasından dolayı yedek iki erkeğin işe alınarak erkek sayısının 14’e yükseldiği öğrenilirken 29 Haziran 2018 Cuma günü Solhan Belediyesi Kültür Merkezi’nde yapılan kura sonucunda 2 bin 68 başvuru arasında yapılan kura çekiminde 72 kadın ve 18 erkek isminin çıktığı öğrenildi.

Mayıs kurasında yüzde 67 ve Haziran kurasında ise yüzde 65 çoğunlukta kadınların çıkması başvuruların çoğunlukla kadınlarda olmasından dolayı olduğu belirtiliyor. Çoğu bayanların iş saatlerine riayet etmediğini iddia eden vatandaşlar, kura ile alımların yapılmasından ziyade ihtiyacı olan ve bundan dolayı çalışmak zorunda olanların işe alınması için kura yapılmadan hane gelir düzeyi de dikkate alınarak alımların yapılması ve işin ağırlığına ve yapılabilirliğine göre bayan ve erkeklere ayrı kontenjan ayrılması gerektiğini belirttiler.

KADINLAR ÇOĞUNLUKTA!

İŞKUR’un işsiz olanlara iş imkânı sunmak ve hanelerine kamuda yaptığı iş karşılığında aş götürme imkanı bulmak amacı ile bu uygulamayı yaptığını savunan vatandaşlar, kadınların kurada çoğunlukta çıkmasının başvuruda çoğunlukta olmalarından kaynaklandığı olarak görünse de asıl çoğunluk sebebini ise şöyle belirttiler: “Bingöl’de 250 alım için bin 600 başvuru olurken Solhan’da 90 alım için 2 bin 68 başvuru yapılıyor. Solhan’da kendi işi olan veya evde başka erkek çalışanı olanlar İŞKUR alımlarında ise eşlerini veya kızlarını da yazdırıp daha çok imkân sağlamak amacıyla uğraş verirken erkeklerin ise hiç iş imkânları olmadıkları için tek umutları İŞKUR alımları oluyor. Kadınlara rahat imkanlar ve işte pozitif ayrımcılık yapılmasının verdiği kolaylık çok sayıda başvurunun olmasına neden olmaktadır. Yeni alımlar ile 180 İŞKUR personeli içinde 32’si erkek ve 148’i ise kadın çalışacaktır.”

SORUMLULUK BELEDİYEDE

İki alımda toplam 148 kadın ve 32 de erkek olmak üzere çalışacak 180 kişi ile Belediyenin önemli işlerinin yapılması beklenirken geçtiğimiz günlerden Bingöl’den gelen personellerin yaptığı saha incelemesinde çoğu personellerin iş alanında olmadığının tespit edildiği öğrenildi.

Özellikle yaz aylarında temizlik ve çevre düzenlemesi için insan gücüne ihtiyacın olduğu dönemde belediyenin personelleri iyi organize edip eksiksiz çalıştırması ile ilçe merkezinde temizlik ve çevre düzeni konusunda önemli katkıların olacağı dile getiriliyor.

Vatandaşların belediyeden beklentisi ise, İŞKUR personelleri arasında ayrım olmayacak şekilde çalıştırılması ve gerekli hassasiyetin sorumluluk çerçevesinde göstermesi olduğu dile getirildi.

İŞKUR alımlarında kuranın başvuru çoğunluğu karşılığından olmasından dolayı çoğunluk başvuru bayanlardan olmasından dolayı çoğu erkeklerin işsiz kaldığını savunan vatandaşlar, muhtaç olanların belirlenmesi ile alımların olması; iş ihtiyacı olanların istihdamı ile daha faydalı olacağı belirtildi.

HANGİ KURUM BÜNYESİNDE KAÇ KİŞİ ÇALIŞTIRILACAK?

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünün yaptığı son alımla ilgili yapılan önceki açıklamada; “Kontenjanlar; Adaklı Belediye Başkanlığı 50, Genç Belediye Başkanlığı 90, Karlıova Belediye Başkanlığı 90, Kiğı Belediye Başkanlığı 30, Bingöl Belediye Başkanlığı 250, Ilıcalar Belediye Başkanlığı 30, Sancak Belediye Başkanlığı 30, Solhan Belediye Başkanlığı 90, Arakonak Belediye Başkanlığı 30, Yayladere Belediye Başkanlığı 30, Yedisu Belediye Başkanlığı 30 Müftülük 70, İl Sağlık Müdürlüğü 110, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü 10, Kadastro Müdürlüğü 5,Tapu Müdürlüğü 5 olarak belirlenirken, toplamda 950 çeşitli kurum ve kuruluşlarda istihdam edilecek” denilerek Bingöl’de hangi kurum bünyesinde kaç kişinin çalıştırılacağı açıklanmıştı.

Öte yandan tüm programların 09 Temmuz 2018 tarihinde başlayacağı, 31 Aralık 2018 tarihinde sona ereceği kaydedildi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN