• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • BINGOL:
  • Bugün
  • Yarın °C / °C

15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ KUTLANDI

20 Temmuz 2020
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
844 defa okundu.
15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ KUTLANDI

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ münasebetiyle Solhan’da anma etkinlikleri programı düzenlendi. Gün içinde okunan Mevlit ve şehit kabirlerinin ziyaretinden sonra akşam saatlerinde program devam etti.

Solhan’da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ münasebetiyle anma etkinlikleri programı düzenlendi.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında Solhan’da 15 Temmuz yıl dönümünde anma program düzenlendi.

Solhan Kaymakamı Mustafa Hamit Kıyıcı ve ilçe protokolünün Yenibaşak Köyünde ikamet eden 15 Temmuz gazisi Serhat Bolat’ı ziyaret etmesiyle başlayan 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri programı, Solhan Ulu Camii de Kuran-ı Kerim tilaveti, hatm-i şerif duası ve mevlid-i şerif okunması ile devam etti.

Solhan Ulu Camii de gerçekleştirilen programın akabinde Solhan kabristanında bulunan Şehitlerin kabirleri ziyaret edilerek dualar okundu.

Program 15 Temmuz 2020 Çarşamba günü saat: 20.00’de saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Kur’an-ı Kerim Tilaveti ve şehitlere yapılan dua sonrasında katılımcılara Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın canlı yayın konuşması izletildi.

15 Temmuz 2016 gününden bugüne kadar Solhan’da vatandaşların darbeye karşı meydanlardaki görüntüleri ve o süreçte tutulan nöbetlerin fotoğrafları ile 15 Temmuz ile ilgili hazırlanan video ve slayt gösterimi yapıldı.

Programda Solhan Kaymakamı Mustafa Hamit Kıyıcı ve Solhan Belediye Başkanı AbdulhakimYıldız birer konuşma yaptılar.

‘BİZ BİRLİK HALİNDE OLDUĞUMUZ ZAMAN GÜÇLÜYÜZ’

Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız, yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı: “Bu gece burada, 15 Temmuz Demokrasi ve Birlik Günü için toplanmış bulunmaktayız.

Hatırlanacağı üzere, 15 Temmuz gecesinde; ülkemizi, milletimizi ve aydınlık geleceğimizi yok etmek isteyen vatan hainleri harekete geçmiş, milletin silahlarını yine bu aziz ve fedakar millete doğrultarak kanlı bir darbe girişiminde bulunmuşlardı. Ancak Milletimiz bu hain darbe girişimini sokakları ve meydanları doldurarak, ölümü göze alarak başarısızlığa uğrattı. O gece bizler de Solhan Çarşı Meydanında sizlerle birlikte dik durarak bu hainlere karşı geldik.

Tankların, uçakların, helikopterlerin, topların ve silahların karşısına sadece ve sadece imanıyla, inancıyla, yüreğiyle dikilen Aziz milletimizin kahraman şehitlerine yüce Rabbimden rahmet diliyorum. Kahraman gazilerimizin hakkı hiçbir şekilde ödenemez. Bu vatan için ölümü göze alarak bu hainlere karşı dik durdular. Kendilerine sağlıklı ve huzurlu bir yaşam diliyorum. Şehitlerimiz ve gazilerimiz 15 Temmuz gecesi cesaretleriyle, dirayetleriyle ve kararlı dik duruşlarıyla tarih yazdılar. Hiç şüphesiz ki şehitlerimiz kalplerimizdeki mümtaz yerlerini daima muhafaza edeceklerdir. Yurdun dört bir yanında selaların okunduğu bu gecede dualarını dillerinden eksik etmeyen herkese minnettarız. Başkomutanımız ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı ve dik duruşu da bugünlerde olmamızın en büyük etkenidir. Milletimizin Sayın Cumhurbaşkanımız ile birlikte hareket etmesi sonucunda böylesine anlamlı bir destan yazıldı. Bu destanımızla vatanın ne olduğunu bütün dünyayı göstermiş olduk ve kahramanlar için ölümün yaşamaktan daha güzel olduğu anlaşıldı o gece. Üzerimizde hain emelleri olan FETÖ Terör Örgütü ülkemizde kaos ve kargaşa ortamı oluşturmak isteyerek bu milletin bağımsızlığına ve demokrasisine göz dikmişti. Millet olarak el ele vererek köprülere, havalimanlarına ve açık meydanlara koşarak bayrağımıza sahip çıktık. Tarihimizde defalarca ortaya çıkardığımız o asil ruhu 15 Temmuz gecesi Türkiye’nin dört bir yanında yeniden gösterdik. Bu silahlı hain darbe girişiminin başarısızlığa uğratılmasıyla ülkemiz artık yeni bir döneme girmiştir. İslam topraklarının hiç bir köşesinde böyle zalim kalkışmalara Rabbim izin vermesin. Biz birlik halinde olduğumuz zaman güçlüyüz. Biz birlik halinde bu toprakları kurduk birlik olarak da bu toprakları korumaya devam edeceğiz. Rabbim birlikteliğimizi bozmaya kalkışan vatan hainlerine FETÖ ve benzeri yapılanmalara fırsat vermesin. Kendi vatandaşlarına kurşun sıkan bu hainlerin sonları hüsran oldu. Milletimiz her şeyin cevabını en iyi şekilde vererek bizleri bugünlere taşıdı. 15 Temmuz şehitlerimizi rahmetle anıyor gazilerimize de sağlıklı huzurlu bir yaşam diliyorum.”

‘BU GÜZEL ÜLKE, ARTIK 15 TEMMUZ ÖNCESİNDEN DAHA GÜÇLÜDÜR’

Programda konuşan Solhan Kaymakamı Mustafa Hamit Kıyıcı ise, şunları aktardı: “Şu an burada 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü anma etkinlikleri programında toplanmış bulunuyoruz. Hatırlayacağınız üzere, 15 Temmuz 2016 gecesi ülkemize, milletimizi, demokrasimizi, cumhuriyetimizi, aydınlık geleceğimizi yok etmek isteyen vatan hainleri harekete geçmiş, milletin silahlarına yine bu aziz ve fedakar millete doğrultarak kanlı bir darbe girişiminde bulunmuşlardı. Ancak; milletimiz FETÖ terör örgütü mensubu cuntacılar tarafından gerçekleştirilen darbe girişimine karşı canlarını feda etme pahasına; kurşunlara, bombalara ve tanklara bedenlerini siper ederek önlemiştir. Şehitlerimiz ve gazilerimiz 15 Temmuz gecesi cesaretiyle, dirayetleriyle kararlı ve dik duruşlarıyla tarih yazdılar. Hiç şüphesiz ki şehitlerimiz kalplerimizdeki mümtaz yerlerini daima muhafaza edeceklerdir. Artık her yıl 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde kendilerini gönülden yad edecek, hatıralarını gelecek nesillere aktaracağız. 15 Temmuz’da meydanlarda tıpkı Çanakkale’de, İstiklal savaşımızda olduğu gibi, tüm fertleriyle tek yürek olmuş, iradesini bir avuç darbeciye çiğnetmeyen büyük Türkiye vardı, büyük milletimiz vardı. Bu darbe girişiminde milletimiz tıpkı bin yıl önce Malazgirt’te olduğu gibi, bu coğrafyayı vatan olarak sahiplenme konusundaki kararlılığını ortaya koymuştur.Milletimiz; o gece, Türkiye devletinin demokratik bir Cumhuriyet olduğunu ve kendisinin devletin, cumhuriyetin ve demokrasinin en büyük koruyucusu olduğunu tüm dünyaya haykırmış, demokrasi ve Cumhuriyeti ortadan kaldırmak isteyen teröristlere karşı, geçmişte Kurtuluş Savaşı’nda ne cevap vermişse 15 Temmuz’da da aynı cevabı vermiştir. Türkiye’yi parçalayacaklarını, devleti teslim alabileceklerini sanarak, 15 Temmuz gecesi harekete geçen hainler, ertesi gün akşam olmadan milletimiz tarafından hüsrana uğratılmışlardır. Bu darbe girişimi Milletimize, Meclisimize, demokrasimize, Cumhuriyetimize, aydınlık yaralarımıza ve şanlı ordumuza karşı yapılmıştır. Ordumuz ve Mehmetçiğimiz bizim gözbebeğimizdir. Bu silahlı darbe girişiminin başarısızlığa uğratılmasıyla Türkiye artık yeni bir döneme girmiştir. Bu güzel ülke, artık 15 Temmuz öncesinden daha güçlüdür.”

Kaymakam Kıyıcı son olarak şunları aktardı “Şanlı 15 Temmuz direnişimizin yıldönümünde; darbe ve iç işgal girişimini bastıran ve kurucu liderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere miras bıraktığı Türkiye Cumhuriyeti’nin muhafaza etmemizde başkomutanlık rolünü ve görevini üstlenen Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a saygılarımızı ve şükranlarımızı sunuyor, başta 15 Temmuz şehitlerimiz olan olmak üzere bugüne kadar ülke savunmasında canlarını feda eden Aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor; sizleri saygı ve muhabbetle selamlıyorum.”

15 Temmuz 2020 Çarşamba günü saat: 20.00’de başlayan program saat:00.13’te okunan sala ile son buldu.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN