• Dolar Alış / Satış: 8.568 / 8.583
  • Euro Alış / Satış: 10.092 / 10.11
  • BINGOL:
  • Güneş: 5:55
  • Öğle: 12:23
  • İkindi: 15:52
  • Akşam: 18:30
  • Yatsı: 19:57

14 YILDA 10 MİLYAR YATIRIM

6 Mart 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
765 defa okundu.
14 YILDA 10 MİLYAR YATIRIM

16 Nisan’da yapılacak olan referandum öncesi Bingöl’de halk ile bir araya Başbakan Binali Yıldırım, Bingöl’e yatırım müjdelerini ardı ardına sıraladı. AK Parti hükümetinin 14 yılda Bingöl’e yaptığı yatırımı aktaran Yıldırım, 14 yılda Bingöl’e 10 Milyarlık yatırım yaptıklarını ve devamın geleceğini söyledi.

16 Nisan’da yapılacak olan referandum öncesi Bingöl’de düzenlenen mitinge katılan Başbakan Binali Yıldırım, 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda binlere hitap etti.

Yapılan yatırımları sıralayan Yıldırım, “Eğitime 14 yılda 61 Milyon TL harcadık. Eğitim’de bin 500’e yakın yeni derslik inşa ettik. Tüm okullarımızda ilk günden beri ücretsiz ders kitabı dağıtıyoruz. Bingöl’e 14 yılda 61 Milyon şartlı eğitim yardımı yaptık. Bingöl’ün ihtiyacı olan 22 fakülte ile birlikte Bingöl Üniversitesi bölgenin parlayan yıldızı oldu. Öğrencilerimiz için yeni yurtlar açtık. 2002 yılında 500 öğrenci kapasiteli yurt varken, biz bunu Bin 861’e çıkardık” dedi.

“14 YILDA 10 MİLYARLIK YATIRIM”

AK Parti hükümetinin 2002 yılında göreve geldikten sonra Bingöl’e yaptığı yatırımlara değinen Başbakan Yıldırım, “14 Yılda Bingöl’e tam 10 Milyarlık yatırım yaptık. Helali hoş olsun. Bu yatırımların devamı gelecek. Bingöl her zaman bu hizmeti hak etmiştir. Erzincan ve Bingöl yolunu bölünmüş yol yaparak Erzincan ve Bingöl’ü komşu il konuma getireceğiz. Çapakçur köprüsünü kaldırıyoruz, Bingöl’ün asma köprüsünü yapıyoruz. Askeri alanı askeriyeden aldık şehir meydanı yapıyoruz. Askeri alanı Belediye’ye verdik en güzel şekilde şehir meydanına parkına dönüşecek. 23 vilayetimizi cazibe merkezi yaptık. Bingöl bunların başında geliyor. SÜTAŞ firması Bingöl’e büyük bir fabrika kuracak. Binlerce Bingöllü sütlerini artık bu tesis de değerlendirecek. Bu tesis Bingöl’de hayvancılığın gelişmesine de büyük bir katkı sağlayacak ve Bingöl’e ilaç fabrikası da açıyoruz. Onlarca işsiz iş sahibi olacak Bingöl kalkınacak” dedi.

YURT VE SAĞLIK HİZMETLERİ

Bu yıl merkez’de 924 öğrenci kapasiteli yeni bir yurt açacaklarını söyleyen Başbakan Yıldırım, 2019’da 2 Bin 200 yatak kapasiteli hizmete gireceğini müjdeledi.

Bingöl’ün merkezden ilçesine kadar her köşesini sağlık tesisleri ile donattıklarını söyleyen Yıldırım, “Kadın Doğum ve Çocuk hastalıkları hastanesini Bingöl’e kazandırdık. Solhan, Karlıova, Adaklı ve Genç ilçesine devlet hastaneleri yaptık.  Bingöl Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’ne 75 yataklı ilave yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

890 MİLYON’LUK SOSYAL DESTEK

14 Yılda Bingöl için toplam 890 Milyon’luk sosyal destek verdiklerini ve Bingöl’de 2 Bin 926 eşi vefat etmiş kadına, 681 asker ailesine, 2 Bin 878 engelliye maaş bağladıklarını aktaran Yıldırım şöyle devam etti: “Bingöl’de 5 Bin 544 konut inşa ettik. Bingöl merkez ve Karlıova’ya adalet saraylarını yaptık. Benim bakanlığım döneminde Bingöl’e 2 Milyar’lık ulaştırma yatırımı yaptık.  Cumhuriyetin kuruluşundan 2002 yılına kadar baktığımızda Bingöl’de bölünmüş yol yoktu. Biz 14 yılda 2 Bin 210 kilometre bölünmüş yol yaparak Bingöl’ün bölünmüş yol uzunluğunu arttırdık. Bingöl-Yedisu- Erzincan yol arasını bölünmüş yola dönüştürüyoruz. Bingöl havalimanı 2013 yılında açıldığında sadece 29 Bin kişi seyahat ederken bu sayı 2015 yılında 136 Bin’e çıktı. Bingöl’e barajlar ve göletler için 3,5 Milyarlık yatırım yaptık. Yapılan barajların inşası devam ederken bu barajlar içinde sancak barajını da yapmaya karar verdik”

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, 16 Nisan’da yapılacak anayasa değişikliği referandumu için partisinin Bingöl’de 15 Temmuz Direniş Meydanı’nda düzenlediği mitingde konuştu.

“EMANETİNİZİ ASLA YERE DÜŞÜRMEDİK”

Bingöl’ün gönüllerinde yerinin başka olduğunu belirten ve Bingöl’ün kardeşlik ve demokrasi şehri olduğunu söyleyerek Bingöl’ü unutmayacaklarını aktaran Yıldırım, “Bingöl 82 Anayasası darbe yasası oylamasında en fazla hayır oyu vererek dik duruşunu gösteren illerin başında geliyor. 2010 yılında bizim yaptığımız anayasa değişikliği, 12 Eylül halk oylamasında da yüzde 95 evet oyu verdi. İşte gün geldi çattı, darbe kalıntılarından bu anayasayı temizlemekte Bingöl’e düştü. Darbe anayasasının son kırıntılarını temizlemeye hazır mısınız? Bu kutlu yolculukta her zaman bize yoldaş oldunuz. Biz de Bingöl’e ve sizlere mahcup olmadık. Emanetinizi asla yere düşürmedik. 15 Temmuz’da sizin emanetinizi almak için geldiler. Alçak FETÖ teröristleri bütün gücüyle geldi ama emaneti teslim etmedik. Eline milletin silahını, uçağını, helikopterini alacaksın, milletin üzerine bombaları ve mermileri yağdıracaksın. Millet bunu unutmaz. Hele hele Bingöl hiç unutmaz. Artık Türkiye’de darbeler dönemi bitmiştir. Millet iktidarına, başbakanına, cumhurbaşkanına, meclisine bu meydana da sahip çıktı. O geceye karanlıktan aydınlığa dönüştürerek sahip çıktılar. Bu ülke kolay kurulmadı. İstiklal Savaşı’nda Kürdü, Türk’ü, Bingöl’ün Zazaları, Çerkezler, Araplar, Romanlar bir olduk, beraber olduk. Omuz omuza verdik zaferi kazandık. Cumhuriyeti birlikte kurduk” dedi.

“HALKIN SEÇTİĞİ DİKTATÖR OLUR MU?”

Muhalefetin “tek adam rejimi kurulacak” ifadelerine değinen ve bunun koca bir yalan olduğunu söyleyen Yıldırım, “Cumhurbaşkanını 5 yıllığına siz seçtiniz. Hizmet üretmedi mi, üretti. Üretmezse karakaşına, gözüne mi meraklısınız? Üretmezse 5 yıl sonra değiştirirsiniz, olur biter. Eğer güzel hizmet yaptı 5 yıl çalıştı, bir 5 yıl daha var. Üçüncü bir 5 yıl yok. En fazla 10 yıl, mutlaka değişiyor. Buradan tek adam çıkar mı? Buradan diktatör çıkar mı? Halkın seçtiği diktatör olur mu? Bu sistem Erdoğan için geliyor diyorlar. Bu sistem Erdoğan için değil, her doğan içindir. ABD’de buna benzer bir sistem var. Bugüne kadar her zaman tek adam iş başındaydı. Orada diktatörlük mü vardı. Şimdi size örnek vereceğim. Bingöl’de Afadlar Mahallesi var. Oranın bir muhtarı var değil mi. Şimdi Kılıçdaroğlu ‘Oraya bir muhtar yetmez, oraya bir muhtar daha seçelim’ diyor. Eş muhtar olsun diyor. Cumhuriyetin kurulduğu 1923’ten bu yana 94 yıl geçti. Bu süre içerisinde normal şartlarda 4 senede bir seçim olması halinde bugün 24. hükümet kurulmuş olacaktı ancak şuanda 65. Hükümetiz. Darbeler yüzünden hiçbir hükümetin zamanında süresini tamamlayamadı. Yeni sistemde seçimlerde iki sandık gelecek. Birinci sandıkta cumhurbaşkanı ve kuracağı hükümet, ikinci sandıkta da Meclis seçimleri olacak. Kimin hükümeti kuracağı kararını, yani güvenoyunu vatandaşlar verecek” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN