• Dolar Alış / Satış: 16.267 / 16.296
  • Euro Alış / Satış: 17.366 / 17.397
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:51
  • Öğle: 12:26
  • İkindi: 16:21
  • Akşam: 19:40
  • Yatsı: 21:28

10. ARAPÇA YARIŞMASI DÜZENLENDİ

11 Mart 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1464 defa okundu.
10. ARAPÇA YARIŞMASI DÜZENLENDİ

Bu yıl 10’uncusu gerçekleşen Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışması Solhan Yatılı Bölge Okulu ev sahipliğinde yapıldı. 3 dalda yapılan yarışmalarda Solhan okulları iki dalda derece elde etti.

Her yıl Anadolu İmam Hatip Liseleri ve İmam Hatip Ortaokullarında öğrenim gören öğrenciler arasında düzenlenen Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışması’nın bu yıl 10’uncusu gerçekleşti.

Solhan Yatılı Bölge Okulu ev sahipliğinde düzenlenen yarışma, Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Solhan’da yapılan Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmasında Arapça Şiir Okuma dalında; Cumhuriyet Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi il birincisi, Bingöl Merkez İmam Hatip Ortaokulu il ikincisi ve Karlıova Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ise il üçüncüsü oldu.

Arapça Metin Canlandırma yarılmasında; Cumhuriyet Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi il birincisi, 15 Temmuz Milli İrade Anadolu İmam Hatip Lisesi il ikincisi ve Solhan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ise il üçüncüsü oldu.

Arapça Çocuk Şarkıları yarışmasında ise, 15 Temmuz Milli İrade Anadolu İmam Hatip Lisesi il birincisi, Bingöl Merkez İmam Hatip Ortaokulu il ikincisi ve Solhan İmam Hatip Ortaokulu lisesi il üçüncüsü oldu. Üç dalda yapılan yarışmalarda Solhan’da iki il üçüncülüğü başarısı elde edildi.

Yarışmada kısa selamlama konuşması yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali İhsan Yanılmaz, yarışmanın hayırlara vesile olmasını diledi.

Bu gibi yarışmaların özellikle literatürde yabancı dil diye geçtiğini belirten Kaymakam Okumuş, “Ama bence Arapça yabancı dil değil. Bu tip Arapça yarışmaları olsun İngilizce, Fransızca yani bilim sanat vs. yarışmaları ben çok faydalı, çok yerinde, düzgün lüzumlu şeklinde görüyorum. Bizim Türkiye Cumhuriyetimiz konumlanması tarihten ve coğrafyadan aldığı yük itibariyle Osmanlı bakayası 72 milleti koynunda barındıran İslam hatırıyla Osmanlıca ve Arapça ile iç içe yoğrulmuş bir coğrafyanın çocukları beraberce 82 milyonu aşan nüfusuyla taşıyoruz. Biz gerçekten kalkınmada, gelişmede, medeniyetler yarışında bir söz sahibi olacaksak bir şeyler yapacaksak mutlak surette öncelikle kendimizi tanımlamamız, tanım sorunumuzu çözmemiz gerekiyor. Tabi ki gelişmiş dünyanın iyi özelliklerini, teknolojisini, bilimini vs. konuştuğu dili konuşacağız, matematik, bilgisayarı alacağız, yarıştıracağız, kendimizde uygulayacağız. Biz Müslüman kimliğiyle Osmanlı bakayası topluluğu olarak bir araya gelmiş devlet olmuş, millet olmuş 82 milyon nüfusuyla iç içe yaşıyoruz. En önemli değerlerimiz mutlak surette bu olması gerektiğini düşünüyorum. Tarif sorunumuzu çözdükten sonra biz kimiz, neyiz, nereye gidiyoruz bu tanımlarla ilgili mevzuları hal etikten sonra medeniyetler yarışmasında mutlaka fark ettiğimizden daha üst konumlara geleceğiz. Bir dil bir insandır, bunun farkındayız. Mutlaka Arapçayı, Osmanlıcayı, İngilizceyi, Fransızcayı, Çinceyi, Farsçayı da ekleyerek bu millet yoluna daha güzel bir şekilde devam edecektir. Bu tip yarışmalar özellikle güzel bir bakış açısının sempatikliğini pekiştirmesi anlamında önemlidir, yerindedir, güzeldir. Emeği geçenlerden, katılanlardan her birinizden Allah razı olsun.” şeklinde konuştu.

Haber: Mehmet Selim Bildik

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN