• Dolar Alış / Satış: 4.754 / 4.762
  • Euro Alış / Satış: 5.568 / 5.579
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

VATANDAŞLAR BİLGİLENDİRİLDİ

2 Ekim 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
352 defa okundu.
VATANDAŞLAR BİLGİLENDİRİLDİ

Solhan’da yaşlılık döneminde günlük yaşamda hareketli olup sağlıklı kalma ve kalp krizinin tanınması ile ilgili vatandaşların bilgilendirilmesi için broşürler dağıtıp bilinçlenme çalışması yapıldı.

Bingöl Halk Sağlığı Müdürlüğü’nden gelen araç ile Solhan Toplum Sağlığı Merkezi personellerince vatandaşların bilgilenmelerine yönelik çalışmalar yapıldı.

Erbakan Caddesi Solhan Ulu Camii önünde 29 Eylül 2017 Cuma günü yapılan çalışmada, Yaşlılık Dönemi Fiziksel aktivitelerin önemi paylaşılıp konu ile ilgili broşürler dağıtıldı.

Dağıtılan broşürde, fiziksel aktivitenin; günlük yaşam içerisinde, vücut kaslarını çalıştırarak enerji harcamasını gerektiren her hareketin fiziksel aktivite olarak tanımlandığı belirtildi.

Yaşlıların egzersiz öncesi nelere dikkat etmeleri ile ilgili verilen bilgide, egzersizin öğle sıcağı gibi riskli saatler dışında uygun hava koşullarında yapılması gerektiği paylaşıldı.

Yürüme, bisiklet ve yüzme gibi aktivitelerin de etkilerinden bahsedilen broşürde, fiziksel aktivitelerin yaşlılık üzerindeki etkileri aktarılıp, “Fiziksel aktivite ömrü uzatır, yaşlanmayı geciktirir. Her yaşta ve her koşulda yapılacak fiziksel aktivite mutlaka vardır. Kendinize uygun egzersiz programı için doktorunuza danışın” ifadelerine yer verildi.

KALP KRİZİNİ TANIYIN

Aynı etkinlik kapsamında bir de kalp krizinin tanınması ve yapılması gerekenler hakkında da broşür dağıtıldı.

En yaygın kalp krizi belirtilerinin; ‘Daralma hissi, baskı ve sıkışıklık şeklinde hissedilen göğüs ağrısı, Vücudun diğer bölgelerinde ağrı (tipik olarak sol kolda, boyunda ve çenede), Nefes darlığı, bulantı, kusma, düzensiz kalp atışı, terleme, endişe ve kadınlarda en sık görülen belirtiler; nefes darlığı, halsizlik, hazımsızlık hissi ve yorgunluk’ olduğu belirtilen broşürde şu ifadelere yer verildi: “Kalp krizi belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Kalp krizi her zaman aniden olmaz; birkaç dakika içinde kademeli olarak gerçekleşe bilir. Belirtiler genellikle 20 dakikadan uzun sürer, ancak aralıklarla belirip kaybolabilir.”

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN