• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • BINGOL:
  • Bugün
  • Yarın °C / °C

VATANDAŞLAR BİLGİLENDİRİLDİ

30 Mayıs 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
3976 defa okundu.
VATANDAŞLAR BİLGİLENDİRİLDİ

İlçe Sağlık Müdürlüğü personelleri tarafından vatandaşlara astım hakkında bilgi verilirken yüksek tansiyon hakkında da vatandaşlar bilgilendirilip broşür dağıtımı yapıldı.

Solhan İlçe Sağlık Müdürlüğü personelleri, kurdukları standda vatandaşları astım ve yüksek tansiyon hakkında bilgilendirdiler.

Vatandaşların bu iki konu ile ilgili kontrollerini de yapan personeller vatandaşlara broşür dağıtıp bilgilenmelerde bulundular.

Astım ile ilgili şu bilgiler verildi:

ASTIM NEDİR?

Hava yollarının daralması ile kendini gösteren ve ataklar halinde gelen bir hastalıktır. Hava yolu duvarı şiş ve ödemlidir. Bu durumda akciğerlerin uyaranlara aşırı duyarlı olmasına neden olur.

ASTIM HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NASIL ORTAYA ÇIKAR?

Toz, duman, koku, allerjenler gibi çok çeşitli uyaranlar ile temas sonrası öksürük, nefes darlığı ve göğüste baskı hissi gibi yakınmalar ortaya çıkar. Krizde hava yollarını saran kaslar kasılır, ödem ve şişlik artar, ilerleyen iltihapla birlikte hava yolu duvarı kalınlaşır. Tüm bunlar hava yollarını önemli ölçüde daraltır ve havanın akciğerlere girip çıkması engellenir. Bu durum; artan öksürük, nefes darlığı, hırıltı, hışırtı ile kendini göstermektedir.

ASTIM TANISI NASIL KONULUR?

Tanı için öykü önemlidir. Muayene bulguları, solunum fonksiyon testleri ve allerji deri testleri tanıyı destekler.

ASTIM, İKLİM VE HAVA KİRLİLİĞİ ARASINDA İLİŞKİ VARMIDIR?

Ani nem ve ısı değişiklikleri, hatta rüzgar bile astım belirtilerini başlatabilir. Genellikle kışın ve yağışlı havalarda yakınmalar artar. Motorlu taşıtlardan, sanayi ve konutlarda kullanılan yakıtlardan kaynaklanan gaz ve tanecikler solunum yollarını tahriş eder. Dış ortam hava kirliliğinin yoğun olduğu günlerde gereksiz aktivitelerden kaçınılmalı, evin pencereleri kapalı tutulmalı gerekmiyorsa dışarı çıkılmamalıdır. Astımlı hastalar kesinlikle tütün ve tütün ürünü kullanmamalı, kullanılan ortamlarda da bulunmamalıdır.

ASTIMLI HASTALAR SPOR YAPABİLİR Mİ?

Astım hastalığı spor yapılmasına engel değildir. Astımlı hastalar hekimlerine danışarak ve çevresel tetikleyicilere dikkat ederek yürüyebilirler. Düzenli fiziksel aktivite hastalığının seyrini olumlu etkiler.

ASTIMLI HASTALAR NASIL BESLENMELİDİR?

Astımlı hastaların doktor tanılı besin alerjileri olmadıkça özel bir diyet yapmalarına gerek yoktur. Sağlıklı beslenmenin temel ilkeleri astımlı hastalar için de geçerlidir. Obezitesi olan astımlı hastalarda doktor ve diyetisyen gözetiminde kilo vermeleri hastalıkların seyrini olumlu etkileyecektir.

ASTIM TEDAVİ EDİLEBİLİRMİ?

Astım hastalığı günümüzde tedavi ile kontrol altına alınabilen bir hastalıktır. Düzenli ilaç kullanımı ve hekim kontrolü bu tedavide en önemli faktörlerdir. Kendiliğinden düzelebildiği gibi uygun ve yeterli astım tedavisi şarttır.

HASTANIN ALABİLECEĞİ ÖNLEMLER VAR MI?

Hekim ve hasta/aile arsındaki işbirliği ile belirtilerin tamamen kontrol altına alınması sağlanmaktadır. Bu nedenle hasta hekim işbirliği yapmalıdır. Tetikleyici tanımlı ve onlardan kaçınmalıdır. Hastalar ilaçlarını düzenli kullanmalıdır.

YÜKSEK KAN BASINCI (HİPERTANSİYON)

Astım hastalığı dışında standda Yüksek Kan Basıncı (Hipertansiyon) hakkında da bilgilendirme yapıldı. Yüksek tansiyon ile ilgili şu bilgiler verildi:

YÜKSEK KAN BASINCI (HİPERTANSİYON) NEDİR?

Sistolik (kalp kasılırken) kan basıncı 140 mmHg ve üzeri, diastolik (kalp gevşerken) kan basıncı olarak kabul edilir. Yüksek kan basıncı kalpte ayrıca beyin, böbrek, göz gibi önemli organların damarlarında hasara yol açar.

BELİRTİ VERİR Mİ?

Yüksek kan basıncı bazen baş ağrısı, nefes darlığı, baş dönmesi, çarpıntı, göğüs ağrısı, burun kanaması gibi belirtiler verebilir. Çoğu kişide ise hiçbir belirti olmayabilir.

YÜKSEK KAN BASINCI NEDENLERİ

Yüksek kan basıncı vakalarının büyük çoğunluğunda neden belirlenemez. Birden fazla faktör sebep olabilir. Bu faktörler kalıtım, cinsiyet, şeker hastalığı, şişmanlık, sigara, alkol, stres, fazla tuz kullanımı, yetersiz fiziksel aktivite, sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve yaşlanmadır. Bazen bir hastalığa bağlı olarak gelişebilir. Böbrek hastalıkları, hormonal bozukluklar, kan damarlarının anomalilerinde görülebilir. Gebelikte tansiyon yüksekliği gelişebilir. Kişinin kullandığı ilaçların ve bitkisel ürünlerin de yüksek kan basıncına sebep olabileceği unutulmamalıdır.

YÜKSEK KAN BASINCI NİÇİN TEHLİKELİDİR?

Yüksek kan basıncı kontrol altına alınmazsa kalp krizi, kalp yetmezliği, damarlarda anevrizma oluşumuna, inme, böbrek yetmezliği, körlüğe ve bilinç bozukluklarına neden olabilir. Şişmanlık yüksek kolesterol değerleri, şeker hastalığı ile birlikte ise kalp krizi, inme riski artar.

ÖNLEME VE TEDAVİ

Tütün ve alkol kullanımından vazgeçilmesi, sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz, tuz tüketiminin azaltılması, fazla kilo veya şişmanlık varsa kilo verilmesi yüksek kan basıncının kontrol altına alınması için yeterli olabilir eğer yeterli olmazsa hekim kontrolünde ilaç başlanabilir.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN