• Dolar Alış / Satış: 6.076 / 6.087
  • Euro Alış / Satış: 6.782 / 6.794
  • BINGOL:
  • Güneş:
  • Öğle:
  • İkindi:
  • Akşam:
  • Yatsı:
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

SOLHAN’DA ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLANDI

26 Kasım 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1131 defa okundu.
SOLHAN’DA ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLANDI

‘24 Kasım Öğretmenler Günü’ münasebetiyle düzenlenen programda öğretmenlere seslenen Kaymakam Okumuş, “7’den 7’e makamı, yaşı, cinsi, yaşadığı yer, yaptığı iş ne olursa olsun herkesin mutlak surette her aşamada öğretmene ihtiyacı olduğu açıktır. Beşikten mezara konum, sıfat fark etmeksizin herkesin önünde eğileceği, her daim ihtiyaç duyacağı bir meslek, bir vazife icra ediyorsunuz.” dedi.

24 Kasım Öğretmenler günü münasebetiyle Solhan Kültür Merkezi’nde düzenlenen programda, sinevizyon ve video gösterisi ile öğrenci korosu tarafından türküler seslendirildi.

Ayrıca öğretmenlere yönelik hediye çekilişi yapılan programda Solhan Kaymakamı Fatih Okumuş, Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız, İçe Milli Eğitim Müdürü Ali İhsan Yanılmaz ve Farabi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenlerinden Bünyamin Bürkük konuşma yaptılar.

Öğretmenler adına günün anlam ve önemine binaen bir konuşma yapan Bürkük, “Bugün tüm öğretmenlerimizin hizmetlerine karşılık, unutulmadıklarını gösteren bir gündür. Öğretmen; insanların kendi ayakları üzerinde durmalarını sağlayan, yaşamları boyunca kendilerine gerekebilecek bilgileri kazanmalarına yardımcı olan ve topluma arkasını dönmeden toplumun sürekli önünden giden bir gönül eridir. Mademki gönül eridir, öyleyse karşısına çıkabilecek zorluklar kendisini yıldırmayacaktır, yıldırmamalıdır. Tıpkı eskilerin dediği gibi ‘yolu doğru olanın yükü ağır olur. İşte gerçek öğretmen bunca ağır yüke karşı başa çıkabilen gerçek insandır’. Hakikat, öğretmeni kesinlikle yaşamını öğrencilerine adamış olanların sorunlarını ortadan kaldırmak için elinden gelen her şeyi yapmış, öğrencisine balık vermeyip balık tutmasını öğretmiş, gerektiği yerde gerekli biçimde davranma bilincine erişmiş, her zaman iyinin ve güzelin peşinde koşmuş örnek bir öğretmendir. Ne mutlu ki bu bilince erişen öğretmenlerimizin sayısı günden güne artmaktadır.” ifadelerini kullandı.

“ÖĞRETMENLİK BİR MESLEKTEN ÇOK BİR DEĞERDİR”

Programda konuşan İlçe Milli Eğitim Müdürü Yanılmaz, “Cumhuriyet’imizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 24 Kasım 1928 tarihinde Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul etmesinin 90. Yıl dönümü bizlere/öğretmenler olarak atfedilmiş bu günü bir kez daha birlikte kutlamanın mutluluğunu ve onurunu yaşamaktayız. Öğretmenlik bitmeyen bir sevda; bir ömür süren bir gönüllülük; karşılık beklemeksizin verilen emek; vatanını Milletini kendinden önce düşünmek; hiç tanımadığın bir hayatın güzelleşmesi için çabalamak ve bir çocuğun gülümsemesiyle ödüllenmektir. Biliyoruz ki öğretmenlik bir meslekten çok bir değerdir. Toplumun en kıymetlileri olan çocuklarımızın geleceğini ve dolayısıyla memleketimizin geleceğini şekillendiren bir değer. Ne mutlu ki bizler böyle saygın bir mesleğin neferleriyiz. Ülkeler değil gönüller fetheden neferleriyiz. Bizler biliriz ki her çocuk çok önemli, her çocuk çok kıymetli, her çocuk bir tohum, sevgiyle eğitildiğinde tüm dünyaya yayılacak bir sevginin, kardeşliğin, güzelliğin tohumu. Saygı değer Meslektaşlarım, Bizler hep birlikte çocuklarımızın geleceği için Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyon Belgesi ile daha güçlü bir Türkiye için hatta daha yaşanılır bir dünya için var gücümüzle çalışmaya devam etmeliyiz. Bilimin aydınlığında teknolojiyi yakalamış, milli ve manevi değerlerimize sahip çıkan, vatana millete faydalı, büyüklerine saygılı sadece kendini değil bütün doğayı koruyan, bütün yaratılmışlara sahip çıkan bireyler yetiştirmemizi bekler. İyi bir öğretmen her daim öğrenci olmalı; her gün yeni bir bilginin beşinden koşmalı; her yılı bir öncekinden daha başarılı olmalı; gelişmeye, değişmeye, ilerlemeye açık olmalı ki ona emanet edilmiş taze dimağları en iyi şekilde eğitebilsin, onları sürekli değişen dünyanın hızına yetişebilsin. Hepiniz bu bilinçle çalıştığına inanıyor, verdiğiniz emek için her birinize ayrı ayrı teşekkürlerimi sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

“İNSAN YETİŞTİRMEK, AYNI ZAMANDA BİR MEDENİYET, BİR KÜLTÜR İNŞASIDIR”

Öğretmenler günü programında konuşan Başkan Yıldız, “Öğretmenlerimiz, insanı en ideal şekilde eğitmek, dolayısıyla geleceği inşa etmek gibi son derece kutsal bir görevi yerine getirmektedirler. Milletimizin her bir ferdinin, kendisi ve çocukları için, öğretmenlerimize şükran borcu vardır. İlk emri “oku” olan bir medeniyetin mensupları olarak bizim için, öğrenmenin ve dolayısıyla öğretmenlerin ayrı bir yeri, ayrı bir önemi bulunmaktadır. Bugün de milletçe, eğitime, öğretime, ilme, âlime, öğretmene derin bir saygıyla, muhabbetle yaklaşıyoruz. Ülkemizde saygınlığı en yüksek meslek mensuplarının başında öğretmenler, ilim adamları gelmektedir. Bilmek ve öğrenmek, insanoğlunun doğuştan gelen bir özelliğidir. Öğretmenler, bu vasfı uygulamaya ve hikmete yani iyi ile kötüyü ayırt etmeye tahvil etmekle mükelleftirler. Dolayısıyla öğretmen, evet öğretendir ama bununla birlikte eğiten, terbiye eden, çocuğun içindeki cevheri ortaya çıkartan kişidir; öyle olmalıdır. İnsan yetiştirmek, aynı zamanda bir medeniyet, bir kültür inşasıdır. Öğretmenlerimizi, kendilerine emanet ettiğimiz çocuklarımızı bu anlamda da yetiştiren insanlar olarak görüyor, kendilerinden böyle bir gayret bekliyoruz.”

HERKESİN MUTLAK SURETTE HER AŞAMADA ÖĞRETMENE İHTİYACI VARDIR

Solhan’da düzenlenen öğretmenler günü programında konuşan Kaymakam Okumuş ise şunları aktardı: “Vefakâr, cefakâr, ilim ordusu öğretmenlerimiz ciddi sıkıntılarla karşılaştılar. Ülke 90’lı yıllarda çok öğretmeni şehit verdi. PKK tarafından şehit edilen öğretmenler oldu. Bütün şehitlerimize çok üzülüyoruz özellikle Necmettin öğretmen ve Aybüke öğretmen hep aklımızdalar. Öğretmenlikle ilgili mevzular olduğunda bu iki kişiyi andığımda ciğerim yanıyor. Özellikle bu öğretmenlerimizi rahmetle anıyorum. Gazilerimize sağlık, afiyet diliyorum. Öğretmenler gününüzü bir kez daha kutluyorum. Burada yaklaşık 300 öğretmenimiz var yeni başlayan öğretmenlerimiz var onlara da başarılar diliyorum. Vazifelerini fazlasıyla yapacaklarından hiç şüphe duymuyorum. Öğretmenlerimizin her ne kadar bilgi aktarımı sürecinde vazifeleri varsa da bunu mutlak surette sevgiyle, merhametle, muhabbetle, iyilikle, güzellikle, şefkatle yapmaları halinde öğretmenliği tam yapmış olurlar. Öğretmenlerimiz sadece sınıflarda hapsedilmiş, 6-7 yaşından 17-18 yaşına kadar öğrencileri yetiştiren kişiler olarak düşünmeyin, ben hiçbir zaman böyle düşünmedim. Ben kendim ilkokulda öğretmen olmak istedim, ortaokulda camii imamı olmak istedim, lisede matematik öğretmeni olmak istedim çünkü matematikte en iyi bendim. Üniversitede de akademisyen olmak istedim, idareci olmayı hiç düşünmedim nasip oldu. Dolayısıyla 7’den 7’e makamı, yaşı, cinsi, yaşadığı yer, yaptığı iş ne olursa olsun herkesin mutlak surette her aşamada öğretmene ihtiyacı olduğu açıktır. Öğretmenlik, beşikten mezara konum sıfat fark etmeksizin herkesin önünde eğileceği, her daim ihtiyaç duyacağı bir meslek, bir vazife icra ediyorsunuz. Yaptığınız işin ehemmiyetine önem verin olmazsa olmazınızın farkında olmanız gerekir diye düşünüyorum.”

Haber: Abdulhamit Bildik

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN