• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • BINGOL:
  • Bugün
  • Yarın °C / °C

SOLHAN’DA MEKKE’NİN FETHİ KUTLANDI

6 Ocak 2020
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
948 defa okundu.
SOLHAN’DA MEKKE’NİN FETHİ KUTLANDI

Solhan’da düzenlenen Mekke’nin Fethi programında konuşan Tay, “Bu gece Mekke’nin fethidir. Aynı zamanda dünyanın dört bir tarafında ve özellikle Müslümanların yaşadığı beldelerde Müslümanlara ait olmayan adetler, bayramlar kutlanmaktadır. Allah resulü (a.s) bu tarihte yürekleri fethederken bu gün bu asrımızda ümmeti Muhammed’in yürekleri batının işgaline uğramıştır.” dedi.

Peygamber Sevdalıları Derneği Solhan Temsilciliği tarafından Mekke’nin Fethi konulu bir program düzenlendi.

31 Aralık 2019 Cumartesi günü birçok kesim tarafından yılbaşı eğlenceleri düzenlenirken Solhan’da vatandaşlar Mekke’nin Fethi konulu program için bir araya geldi.

Peygamber Sevdalıları tarafından Solhan Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen program Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Sinevizyon gösterimi yapılan programda ilahi ve ezgiler seslendirilip program sonunda dua okundu.

Peygamber Sevdalıları tarafından düzenlenen Mekke’nin Fethi programına konuşmacı olarak İlahiyatçı Nihat Tay katıldı.

Programa konuşmacı olarak katılan İlahiyatçı Nihat Tay, “Mekke’nin fethini baştan sona irdeleyecek olursak anlatacak çok şey var. Sadece risalet davasının emanetçisi olan Muhammed (a.s) sadece Mekke’nin fethinde İslami medeniyetin, bizlerin medeniyetini çok iyi görmekteyiz. İslam medeniyetinin mükemmelliğini beşeri sistemin medeniyet diye dayattığı şeylerin ne kadar çürük olduğunu görmekteyiz. Bazı noktalarda İslam medeniyetinin özgürlük anlayışı, adalet anlayışı, merhamet anlayışı, şefkat anlayışı nasıldır arz edeceğiz. Sözlerime Allah resulünün Mekke’ye yürürken giriş esnasındaki bir noktasıyla başlamak istiyorum. Allah resulü dört koldan kan akıtılmadan, kılıç kullanılmadan Mekke’ye girmek ister. Sancaktarlardan Sad bin Ubbade Mekke’ye girerken dilinden şu intikam dolu sözler dökülür; ‘Gün savaş günüdür, gün intikam günüdür, gün kan akıtmanın helal olduğu gündür’ Allah resulü bu sözleri işitince Sad bin Ubbade’den sancağı alır onu azl eder. Başka bir sahabeye sancağı vererek Resulü Ekrem (a.s)’ın dilinden şu merhamet dolu sözler dökülür; ‘Gün merhamet günüdür, gün kan akıtmanın haram olduğu gündür’ diyerek kendisine türlü türlü eziyetleri, cefaları yaşatan düşmanlarına bile merhametle bakan şefkat, rahmet ve merhamet peygamberi Muhammed Mustafa’ya gökteki yıldızlar, denizdeki canlılar adedince selam olsun. Buradan Muhammed Mustafa (a.s)’a binlerce selam yolluyoruz. Bu gece Mekke’nin fethidir. Aynı zamanda dünyanın dört bir tarafında ve özellikle Müslümanların yaşadığı beldelerde Müslümanlara ait olmayan adetler, bayramlar kutlanmaktadır. Bunun Mekke’nin fethiyle birleşmesi bizleri üzmektedir. Çünkü Allah resulü (a.s) bu tarihte yürekleri fethederken bu gün bu asrımızda ümmeti Muhammed’in yürekleri batının işgaline uğramıştır. İşte siz Mekke’nin fethine katılamayıp asırlar sonra Mekke’nin fethi programına katılan Resulü ekrem (a.s) döneminde yaşasaydı tıpki birer Ebubekir, birer Ömer, birer Ali gibi Mekke’nin fethine katılacak Mekke’nin fethine yürüyen sahabelerin duygusunu yaşayan ve o duyguyla bugün bu salona gelen siz İslam aşıklarını kutluyorum.” ifadelerini kullandı.

MEKKE’NİN FETHİ…

İlahiyatçı Tay, “Allah resulünün risalet davasını üstlendiği vakit vefatına kadarki hayatını hepimiz çok iyi biliyoruz. Malumunuz olduğu üzere Allah resulü (a.s) Medine’ye hicret edene kadar Mekkeliler tarafından türlü türlü eziyete uğradı, boykot uygulandı, türlü türlü iftiralar atıldı, onunla gelen İslam’ın önünü kesmek için Allah resulüne defalarca suikastlar kurdular, onu tek bırakmak için Müslümanlara işkenceler yaptılar, derken Sümeyyeler Yasirler şehit oldu. Allah resulü netice olarak Medine’ye hicreti emretti. Aradan 8 yıl geçtikten sonra ve bu geçen 8 yıl içerisinde yine Allah resulünü yalnız bırakmayıp savaşlar düzenlediler. Hendek gibi Medine’yi tarihten silmek için bir savaş tertiplediler ama yapamadılar. Hudeybiye antlaşmasına ihanet etmeleriyle Allah resulü Mekke’nin fethi emrini verdi. 10 bin kişilik ordu ile Mekke’ye yürür. Allah resulü (a.s) o koca orduyla Mekke’ye yaklaştığı zaman Mekke’den çıktığı günler aklına gelir. Aslında Allah resulü Mekke’yi terk etmek istemiyordu. Yeryüzünde en çok sevdiği belde, en çok sevdiği şehir Mekke’ydi. Çünkü Allah resulü (a.s) Mekke’den Hicret ettiği zaman Mekke’ye dönüp şunu söylemişti. “Allah katındaki yerlerin en sevimlisi, en hayırlısı sensin. Eğer Mekke halkı beni çıkarmasaydı seni asla terk etmezdim.” Bu sözleri hatırlıyordu. Allah resulü (a.s) bir özlem ve bir hasretle Mekke’ye doğru gidiyordu. Allah resulünün Mekke’ye duyduğu özlem gibi aslında Mekke de Kâbe de Allah resulüne özlem duyuyordu. Hasretle Muhammed (a.s)’ın Mekke’ye gelişini bekliyorlardı. İşte o gün gelmişti. Ey Peygamberler Şehri olan Mekke, İmam-ı enbiya geliyor. Ey Hz. İbrahim ve Hz. İsmail’e beşik görevi görmüş Mekke, salih evlat geliyor. Ey Peygamber ve ashabına beşik görevi görmüş Mekke, hatemul enbiya geliyor. Ey Allah resulünün doğup büyüdüğü Mekke, şefkat ve rahmet peygamberi geliyor. Ey hacıların etrafında tavaf ettikleri Kâbe, ‘la ilahe illallah Muhammed resulüllah diyerek’ Mekke müşriklerinin yüzüne haykıran Ebu zer geliyor. Ey Müslümanların kıblesi olan Kabe, Mekke’yi Allah’u Ekber sesiyle titretecek Bilal geliyor. Ey Zalimlerin zulmü altında inleyen köleler, mazlumlar; sevinin, sizi o zulümden kurtaracak özgürlük peygamberi geliyor. Ey toprağa diri diri gömülen kız çocukları sevinin, sizi diri gömülmekten kurtaracak adalet peygamberi Muhammed Mustafa geliyor. Allah resulü ve Mekke ile Kabe bu duygu ile bir araya geldiler.” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN