• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • BINGOL:
  • Bugün
  • Yarın °C / °C

SOLHAN’DA İLKÖĞRETİM HAFTASI KUTLANDI

23 Eylül 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1670 defa okundu.
SOLHAN’DA İLKÖĞRETİM HAFTASI KUTLANDI

2019-2020 Eğitim-Öğretim yılının başladığı hafta dolayısıyla “İlköğretim Haftası” program düzenlendi. Kaymakam Kıyıcı, “Özellikle okulların ve çocukların programlarına ben ekstradan bir önem veriyorum; çocuklara mümkün olduğu sürece yakın davranmaya çalışıyoruz. Öğretmenleri olmadığımız için onların düşüncelerini öğretmenleri kadar anlamayabiliriz ama öğretmen bir çocuğun hayatında kahramanıdır.” dedi.

2019-2020 Eğitim-Öğretim yılının başladığı ilk hafta Hükümet Konağı önünde başlayan “İlköğretim Haftası” programı, 28 Ağustos İlköğretim okulunda  devam etti.

İlköğretim Haftası programına; Solhan Kaymakamı Mustafa Hamit Kıyıcı, Solhan Belediye Başkan Vekili Yavuz Çavuşoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali İhsan Yanılmaz, Bazı kurum amirleri, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri, Okul Müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve öğrenci velileri katıldı.

Açılış konuşmasını İlçe Milli Eğitim Müdür Ali İhsan Yanılmaz’ın yaptığı programda öğrenciler tarafından şiirler okunup ilkokul 1’inci sınıf öğrencilerine ‘hoş geldiniz’ karşılaması yapıldı.

Geleceğin teminatı körpe fidanlara ilk can suyu olarak eğitim vermeye başlayacakları ilköğretim haftasına erişmenin mutluluğu ve heyecanı içerisinde olduklarını belirten İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali İhsan Yanılmaz, konuşmalarını şöyle sürdürdü: “İlköğretim meselesi demek; vatan, millet, bayrak meselesi demektir. İlköğretim meselesi, bir millet için bağımsızlık ve var olma meselesidir. Bu anlamalı sözlerin idrakiyle, içinde bulunduğumuz sorunların ancak eğitimle çözüleceğini ve ülkemizin aydınlık mutlu yarınlara ancak eğitimle şahlanacağına inancımız tamdır. Sevgili öğrenciler; Anne ve babanızın şefkatli kollarından, sizleri anne ve babalarınız kadar sevecek olan öğretmenlerinizin sıcacık yüreğine hoş geldiniz. Şunu biliniz ki, bizler her zaman sizleri kendinize, ailenize, çevrenize ve ülkemize yararlı birer insan olarak yetiştirmenin gayreti içinde olacağız. Değerli veliler; Bizlere emanet ettiğiniz değerli varlığınızın ağır sorumluluğunu omuzlarımızda, yüreğimizde hatta hücrelerimizde hissediyoruz. Sizlerle birlikte sürekli iletişim içinde, yarınlarımızı güvenle emanet edeceğimiz çocuklarınızı Türk Milli Eğitiminin amaçları doğrultusunda en iyi biçimde yetiştireceğimizden emin olunuz. Minik yüreklerin coşku dolu ritmiyle kutladığımız bu güzel gün, umarım gelecekte daha mutlu, huzurlu ve başarı dolu nice yılların da müjdecisi olur. Saygıdeğer misafirler, değerli öğretmen arkadaşlarım ve sevgili öğrenciler! 2019-2020 Eğitim-öğretim yılı ve bizler için bayramlar kadar güzel sevinçlerin habercisi olan İlköğretim Haftası, hepimiz için kutlu olsun.”

“ÖĞRETMEN BİR ÇOCUĞUN HAYATINDA KAHRAMANIDIR”

Kurum amirleri, İdareci ve öğretmenlerle bir araya gelen Kaymakam Kıyıcı şu açıklamalarda bulundu: “Programlara katılımı zorunlu tutmamızın sebebi, özellikle okullarınkinde bizler için belki o kadar önem ihtiva etmeyebilir ama çocuklar için; belki şiir okuyacak, geceden sabaha kadar uyumuyor. Çocuklar küçük şeylerle memnun olur, küçük şeylerle üzülür. Kimsenin olmaması çocuğu üzer ama bir alkışın olması çocuğu sevindirir. Öyle bir durum ki, geleceğimizi inşa ettireceğimiz çocuklar olduğu için ne kadar elden geldiği kadar sevgi şefkat verebildiysek bizim için önemli olan o dur. Özellikle okulların ve çocukların programlarına ben ekstradan bir önem veriyorum; çocuklara mümkün olduğu sürece yakın davranmaya çalışıyoruz. Öğretmenleri olmadığımız için onların düşüncelerini öğretmenleri kadar anlamayabiliriz ama öğretmen bir çocuğun hayatında kahramanıdır. Öğretmeninin de aynı şekilde takdir görüldüğünü görmek, öğretmeninin yanındayken takdir edilmek çocuk için anlatılmaz bir duygu olduğunu düşünüyoruz.  O yüzden mümkün olduğu müddetçe bu tür programlara iştirak etmeye çalışacağız. Bizim olayımız şu; öğretmene öğretmenlik öğretecek durumumuz yok. Bizim işimiz öğretmenin sıkıntılarını gidermek. Öğrencilerin sıkıntılarını gidermek. Materyalleri sağlayabilmek, yardımcı olmak tabi ki akabinde illaki başarıyı beklemek. Biz yardımcı olabildiğimiz kadar yardımcı olmaya çalışacağız, maddi imkanlarımız ölçüsünde yardımcı olmaya çalışacağız, haricinde manevi olaraktan birebir eğitim neferi gibi çalışmaya çalışacağız. Daha sonra yıl sonunda da şapkamızı önümüze koyup bakacağız öğrencide bir şeyler artmış mı? bugünümüz yarınımıza eşitse zaten kayıptayız. Bir soru dahi fazla çözseler, bir öğrencimizi daha iyi bir okula gönderebilirsek, Yüksek okula bir öğrencimizi fazla gönderebilirsek bizim için ne mutlu. Tabi olay bir öğretim bir de eğitim sadece öğretimde istemiyoruz. Yeri geldiğinde küçük bir çocuk anne-babasını dinlemiyor ama öğretmeni diyor böyle davranacaksın çocuk o şekilde davranıyor. Ana-babaya saygıyı, vatana, millete, bayrağa sahip çıkmayı bu değerler eğitimi dediğimiz eğitimleri de anneden, babadan daha iyi insanın öğretmeni veriyor. Maalesef bazen şöyle bir algı oluşuyor; çocuk bir 6-7 yaşına gelseydi ben onu bir okula gönderseydim artık o saatten sonra öğretmeni ilgilensin. Bizler de hepimiz veliyiz, Allah olmayanlara da nasip etsin inşallah. Çocuk eve geldiği zaman çantasını atıp bir yerlerde oturmamalı. Her şeyi de öğretmenden beklemeyeceğiz. Öğretmene bu çocuk neden böyle demeyeceğiz. Bizim ilgilendiğimiz bir çocuk var, öğretmen 20 çocukla ilgileniyor. Evde gerekiyorsa insan dersine önem verecek, çocuğuyla vakit geçirmeye önem verecek.”

Program Halk Oyunları gösterisiyle sona erdi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN