• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • BINGOL:
  • Bugün
  • Yarın °C / °C

SOLHAN’DA GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI

21 Eylül 2020
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
569 defa okundu.
SOLHAN’DA GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI

Tüm yurtta olduğu gibi Solhan’da da 19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle kutlama yapıldı. Hükümet Konağı önünde düzenlenen programda çelenkler sunumu yapıldı.

Solhan’da 19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle tören düzenlendi.

Solhan Hükümet Konağı önünde düzenlenen törene; Solhan Kaymakamı Mustafa Hamit Kıyıcı, Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız, kurum amirleri, siyasi parti temsilcileri, STK temsilcileri, jandarma ve emniyet personelleri katıldı.

İstiklal Marşı ve çelenk sunumunun ardından Jandarma Üsteğmen Özcan Özaydın, günün anlam ve önemine binaen bir konuşma yaptı.

Programda konuşan Özaydın, “Sakarya Meydan Muharebesinin kazanılmasına müteakip, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e TBMM tarafından 19 Eylül 1921 günü Mareşallik ve Gazilik unvanı verilmiş ve bu vesile ile Gaziler Günü olarak addedilmiştir. Tarih boyunca hür ve bağımsız yaşamış Türk Milleti işgal ve esarete alışık olmayan asil ve büyük bir millettir. Bu uğurda kendisini çepeçevre sarmış düşmanlarına karşı üç kıtada kılıç sallamış, zafere atlamış, ecdadını örnek alarak Anadolu’da Kore’de, Kıbrıs’ta canlarını hiçe sayarak vatan, millet, bayrak aşkıyla tarihinde bir çok savaşa girerek yüzünün akıyla çıkmıştır. Türk Milletinin her türlü ferdi sürdürdüğü hayatın geçmişte edinilen tecrübelerin bir sonucu olduğunu bilerek onu bugünlere ulaştıran şehit ve gazilerimizin yazdığı bu büyük destanları övünerek anlatmaktadır. Gaziliğin devlet ve millet nezdindeki önemini ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ‘Kahraman Türk Ordusu; sizin kahramanlığınızla kazanılan büyük zaferin millet tarafından takdimine dalalet eden bu unvan ve rütbeye ancak size izafe ederek bütün askerlik hayatımın en büyük iftiharı olarak taşıyacağım.’ diyerek anlatmaktadır. Öyle ki; Milli bağımsızlığımızı, vatanın milleti ile bölünmez bütünlüğünü muhafaza etmek maksadıyla vatanımızın her karış toprağına kanlarını akıtan, Türk tarihine altın sayfalar yazdıran gazilerimizin, can veren şehitlerimizin hatıralarını yüceltmek, onlara minnet şükran duygularımızı ifade etmek milletimizin en büyük görevidir. Emanetiniz, emanetimizdir. Gözünüz arkada kalmasın, sizlerin sahip çıktığı gibi bizler de sahip çıkacağız ve namerdin elini değdirmeyeceğiz bu vatana. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları tarihinde birçok savaşa girerek yüzünün akıyla çıkmıştır. Türk milletinin her ferdi sürdürdüğü hayatın geçmişte edinilen bu tecrübelerin bir sonucu olduğunu bilerek onu bugünlere ulaştıran şehit ve gazilerimizin yazdığı bu büyük destanları övünerek anlatmaktadır. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere bu vatan için toprağa düşmüş şehitlerimizin, ebediyete intikal etmiş olan ve hayatta olup bizi burada onurlandıran kahraman gazilerimizin huzurunda saygıyla eğilerek şükranlarımı sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN