• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • BINGOL:
  • Bugün
  • Yarın °C / °C

SOLHAN’DA ELEKTRİK HATTI YER ALTINA ALINIYOR

3 Şubat 2020
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
489 defa okundu.
SOLHAN’DA ELEKTRİK HATTI YER ALTINA ALINIYOR

Solhan Fırat EDAŞ elektrik hatlarını yer altına alınıyor. Konu hakkında bilgi veren Çakar, işin tamamlanmasında; “Solhan’ın girişinden çıkışına kadar havada hiçbir şekilde bir direk, bir kablo veya iletken bir madde bulma şansınız olmuyor.” dedi.

Fırat Elektrik Dağıtım A.Ş tarafından Solhan’da elektrik hatları yer altına alınıyor.

2019’da ihalesi yapılan çalışma geçtiğimiz günlerde başladı.

Yeşilova Mahallesi Nato bölgesinden Boğlan Mahallesi köprübaşı trafosuna kadar şehrin merkezindeki tüm hatlar en kısa zamanda yer altına alınarak, daha sağlıklı hale getirilecek. Bununla alakalı iş mütahit firmaya ihale edilerek çalışmalar başladı.

Çalışma hakkında bilgi veren Fırat Edaş Solhan İşletme Şefi Nusret Çakar, “Amacımız Solhan’ı daha ileri bir seviyeye ulaştırmaktır.” dedi.

Çakar, şu açıklamalarda bulundu: “7’inci aydan sonra ihalesi yapıldı. Şuan bütün protokollerimizi yaptık çalışmalarımıza başladık. Nato’dan Boğlan Mahallesi köprübaşı trafosuna kadar sağlı sollu ana cadde kenarının tamamını yer altına alıyoruz. Bizim bildiğimiz ana şebeke yüksek gerilim ve alçak gerilim ikisini bir alıyoruz. Aynı zamanda abonelerin kablolarını da yer altına almış olacağız. Dolayısıyla Solhan’ın girişinden çıkışına kadar havada hiçbir şekilde bir direk, bir kablo veya iletken bir madde bulma şansınız olmuyor. Aynı zamanda daha önce yer yer belli noktalarda Solhan’ın şebekesi yetersizdi; trafo yetersiz kalıyordu, gerilim düşümü oluyordu, cihazlar çalışmıyordu. Biz bunu da ön görüp kapasite artımına gittik. trafo güç artımını yaptık ilave trafolar atacağız, ilave aydınlatmalar yapacağız. Solhan’da gelişi güzel bir kazı çalışması olmadığı sürece inşallah bir arıza olma olasılığı da olmayacak. Tabi bunu özellikle Belediye ve vatandaşlarımızın bu saatten sonraki tüm kazılarında bizim onlara net nokta vermemiz için Fırat Elektrik Dağıtım’ın da haberdar edilmesi gerekiyor. Biz bunları yaparken haritacımız gelip net nokta alıyor. Diyelim orada bir kazı yapmak istiyorsunuz o noktada varsa şebekemiz derinliğini ve hangi noktada olduğunu net bir bilgi veriyoruz. Yılsonuna kadar bitmesi beklenen çalışmayı üçüncü ayın sonuna kadar bitirmeyi hedefliyoruz.”

5 ARAÇ, 15 PERSONELLE HİZMET VERİLİYOR

Elektrik kesintilerinin önceki dönemlere nazaran daha az olduğunu belirten Çakar, “Havanın o kadar sert geçmesine rağmen çok istisnai kesintiler oldu o da münferittir. Biz bunu da yer altına aldığımızda belki Solhan Merkez’in arızalarının yüzde 40’ını almış olacağız ve Solhan’a umduğumuz sürekli enerji akışı olacaktır. Özellikle son iki yıldır Fırat Elektrik Dağıtım bizim bölgeye inanılmaz yatırımlar yaptı. Solhan’a şuan için 477 alternatif hat yaptık. Enerji kesintisi durumunda hem Bingöl üzerinden hem de yeni yaptığımız Göynük üzerinden Solhan’ı besleyebilecek durumdayız. Kesinti olması durumunda uzun sürmeyecek şekilde anlık bir şekilde enerjiyi Solhan’a verebiliyoruz. Affet, yağış anlarında iletken kopar, direk düşer o zamanlarda belki biraz zaman alır ama Fırat Elektrik Dağıtım Solhan işletmesi olarak 5 araç ve 15 personel ile şuan çalışmalarımıza çok hızlı bir şekilde sürdürüyoruz.” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN