• Dolar Alış / Satış: 5.464 / 5.474
  • Euro Alış / Satış: 6.203 / 6.215
  • BINGOL:
  • Güneş:
  • Öğle:
  • İkindi:
  • Akşam:
  • Yatsı:
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

SOLHAN’DA 15 TEMMUZ

19 Temmuz 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
648 defa okundu.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü münasebetiyle Solhan’da düzenlenen 15 Temmuz yıl dönümü programında; o gece yaşanılanlar hatırlatılıp, kahramanlık destanı gösteren milletimize minnet duyguları iletilip şehitlere rahmet gazilere de sağlıklı ömür dilekleri iletildi.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında Solhan’da 15 Temmuz yıl dönümünde program düzenlendi. Düzenlenen program Kur’an-ı kerim tilaveti ile başlayıp 15 Temmuz 2016 günü Solhan’da vatandaşların darbeye karşı sokaktaki görüntüleri ve o süreçte tutulan nöbetlerin fotoğrafları ile 15 Temmuz ile ilgili hazırlanan video gösterimi yapıldı.

15 Temmuz 2018 Pazar günü saat: 22.00 sularında başlayan program saat:00.13’te okunan sela ve programa katılanlara yapılan çorba ikramı ile son buldu.

Programda Sivil Toplum Örgütleri adına konuşan Muhtesin Tunç, “2016 Yılı Türkiye Askerî Darbe Girişimi, 15-16 Temmuz 2016 tarihleri arasında Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde kendilerini Yurtta Sulh Konseyi olarak tanımlayan bir grup asker tarafından gerçekleştirilen askerî darbe teşebbüsüdür.Darbe girişimi, Türkiye siyasi tarihinde 12 Eylül 1980 askerî darbesinden 36 yıl sonra gerçekleştirilen ilk askerî darbe teşebbüsü olarak kayıtlara geçti.

Peki darbecilerin amaçları nelerdi? 15 Temmuz gecesi girişilen darbe harekâtının amaçlarını ana hatlarıyla şöyle sıralayabiliriz:15 Temmuz darbe girişimi, son tahlilde bütün İslâm dünyasının istikbalini ve istiklalini hedef almış, gün geçtikçe belirginleşen bağımsızlık iradesini sekteye uğratmayı amaç edinmiştir.Batı’nın İslâm dünyasında önemli bir güç olarak gördüğü Türkiye’nin Batı’dan bağımsızlaşma eğilimine yönelik gerçekleştirilmiştir.Doğrudan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın şahsını hedef almıştır. Bunun sebebi de Erdoğan’ın, Batı’nın uzun vadeli projelerinin başarısızlığa uğramasına neden olmasıdır.Türkiye’nin önceki dönemlerde olduğu gibi, dış politikada, ekonomide, teknolojide ve ağır sanayi alanlarında pasif ve bağımlı bir pozisyonda olması amaçlanmıştır.Darbe sonrası etnik ve mezhep temelli ayrışmalar körüklenerek Türkiye’nin Suriyeleştirilmesi hedeflenmiştir.Tasfiyesine girişilen ve “uyuyan hücreleri” de deşifre olmak üzere olan FETÖ’nün büyük bir kalkışmayla eski gücüne tekrar kavuşması ve Erdoğan başta olmak üzere bütün muhaliflerini ortadan kaldırması istenmiştir.FETÖ darbe sonrası elebaşı Fethullah Gülen’i Türkiye’nin tartışmasız lideri ilan etmeyi arzulamıştır.” ifadelerini kullandı.

GİRİŞİM NEDEN BAŞARILI OLMADI?

Tunç, şunları aktardı: “Devleti ele geçirmeye yönelik yaklaşık 40 yıllık bir harekâtının neden başarıya ulaşamadığını genel hatlarıyla şu şekilde ifade etmek gerekir:Darbe girişimine yönelik özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısından sonra milletin bütün unsurlarıyla sokaklara dökülmesi ve kendi iradesi dışında gerçekleşecek dizayn girişimlerine boyun eğmemesi belirleyici ögelerden biridir. 250’den fazla şehit verilmesine ve tam olarak nasıl bir muameleyle karşılaşılacağı bilinmemesine rağmen sokaklarda kalınması darbenin püskürtülmesinde kritik bir öneme sahiptir.Türkiye’de son dönemde PKK’nin hendek sürecinin ve IŞİD’in patlayan bombalarının amacı halkın Erdoğan’a yönelik tepkisini arttırarak “darbeye müsait psikolojik meşruiyet zemini” ortaya çıkarmaktı. Ancak halkın sağduyusu ve gösterdiği psikolojik direnç sayesinde amaçlanan nitelikte bir atmosfer oluşmamıştır. Bu da darbe girişimi esnasında Erdoğan’a güçlü bir şekilde sahip çıkılmasına ve sokaklara inilmesine neden olmuştur.Darbe girişiminin hesaplanandan önce ifşa olması, FETÖ’cülerin daha erken hareket etmesine sebep olmuş ve böylelikle “Erdoğan’ı ve milleti gafil avlama” stratejisi çökmüştür. Erken harekete geçme, işlerin istendiği gibi gitmemesine ve koordinasyon eksikliklerine yol açmıştır.Darbenin emir-komuta zinciri olarak ifade edilen “hiyerarşik” bir mahiyette gerçekleşmemesi önemlidir. Zira bu durum asker içerisinde FETÖ’cü cuntaya askeri olarak karşı koymayı mümkün kılmıştır. Ayrıca halk nezdinde darbenin “dar bir klik” tarafından gerçekleştirildiğinin anlaşılmasına neden olmuştur.I. Ordu Komutanı’nın darbe girişiminden kısa bir süre sonra sert bir açıklama yapması, asker içerisinde “kararsız” kesimin FETÖ’nün girişimine destek vermesini engellemiştir.

Ordu içerisinde donanım açısından en seçkin birimlerden olan Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın darbecilere teslim olmaması ve çatışarak önemli bir darbecinin ölümüne neden olması etkili olmuştur.2013 yılında itibaren temizlenmeye çalışılan Polis teşkilatının Erdoğan’ın yanında durması ve darbeye -FETÖCÜ bazı unsurlar dışında- karşı halkın yanında aktif bir müdahalede bulunması önem arz etmektedir.TBMM’nin, valilerin ve siyasi partilerin güçlü bir şekilde darbeyi kınaması etkili olmuştur.İletişim teknolojilerinin gelişmesi ve haberleşme ağlarının nicelik ve nitelik açısında çeşitlilik arz etmesi etkili bir unsurdur. Zira önceki darbelerde TRT’nin ele geçirilmesi yeterli olmuştur. Ancak 15 Temmuz darbe girişiminde medyanın -hamleler yapılmasına rağmen- kontrol altına alınamaması darbecilerin emellerine ulaşmalarını engellemiştir. Medyanın özgür kalması, darbenin mahiyetinin doğru bir şekilde idrak edilmesine ve toplumun darbe karşıtlığında bazı alanlara kanalize edilebilmesine imkân sağlamıştır.”

“15 TEMMUZ, MİLLETİN ŞAHLANIŞ GÜNÜDÜR”

Programda konuşan AK Parti Solhan İlçe Başkanı Nihat Doğu, “15 Temmuz, milletin şahlanış günüdür. Milletimiz o gece darbeci anlayışa ‘dur’ demiş ve demokrasinin asıl sahibi olduğunu göstermiştir. 15 Temmuz vatan toprağımız üzerinde hain planlarını uygulamaya soyunanların millet iradesi karşısında kaybettikleri gündür. 15 Temmuz zaferinde, ihanetinde görüldüğü gündür. 15 Temmuz 2016 tarihinde bundan iki yıl önce bugün bu vakitlerde Türk Silahlı Kuvvetleri içine sızmış FetulahçıTerör Örgütü’ne mensup bir grup kendi milletine silah sıkacak kadar canileşmiş ve ülkemiz üzerinde emelleri olan emperyalist güçlerin yerli işbirlikçileri hain ve alçaklar darbe girişiminde bulundular.Bu hain yapının darbe girişimi esas itibariyle milletimize, milli iradeye aynı zamanda başkomutanımız, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan’a, bütün Türkiye Cumhuriyetinin meşru hükümetine, vatansever güvenlik güçlerimize, ülkemizin birliğine ve bütünlüğüne karşı yapılmış bir darbe girişimidir. Cumhurbaşkanımız ve başkomutanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan, darbe kalkışmasından hemen sonra milletimizi meydanlara ve hava limanlarına davet etmesi ve yapılan çağrılara uyan milletimiz sokaklara ve meydanlara çıkmıştır. Aziz hemşerilerimiz hain ve alçak girişimde göğsünü siper eden bu alçak darbe girişiminde yaklaşık 240 vatandaşımız şehit olmuştur. Yaklaşık 2200 vatandaşımızda yaralanmıştır ve gazi olmuşlardır. Bu gazi vatandaşlarımızdan bir tanesi de ilçemiz YenibaşakKöyü’nden hemşehrimiz Serhat Polat’tır. Serhat Polat kardeşimiz şuanda aramızda bulunmaktadır. Cenabı Allah’tan şehit olmuş bütün kardeşlerimiz rahmet diliyorum. Yaralılarımıza, gazilerimize sağlıklı uzun ömürler diliyor şükranlarımı sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

“BU MEMLEKETİN HER FERDİ BİR KAHRAMANDIR”

Darbe teşebbüsü olduğu gece Ankara’da olduğunu belirtip hain kalkışmayı Solhan’dan haber aldığını belirten Solhan Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Nafiz Çapın, “Solhan’dan ilk arayan Şahin Tütünen’di. Akabinde Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız aradı.İnanın bu memleketin her ferdi bir kahramandır. O gün geldiğinde herkes; vatanı, bayrağı için canını seve seve feda edeceğini hepimiz bugün şahit olduğumuz gibi bugün de yarında biz buna şahit olacağız. Bir arkadaşın güzel bir sözü vardı; “biz babamızdan miras kalan bir dönüm tarla için kavga ediyoruz, ülkemizi mi onlara bırakacağız.” Gerçekten bizim insanımız bırakın ülkesinin bir karış toprağını namahremini kesinlikle mahremini elletecek kadar hiç bir zaman bu duruma düşmeyecektir. Cenab-ı Allah, bu memlekete bir daha İstiklal Marşını yazdırmasın, 15 Temmuzları yaşatmayı nasip etmesin.” şeklinde konuştu.

‘15 TEMMUZ BİR İSTİKLAL MÜCADELESİDİR’

Program’da konuşan 15 Temmuz Gazisi Serhat Bolat, şu ifadeleri kullandı: “Bugün ikinci kurtuluş savaşının ikinci yıl dönümüdür. İki yıl önce bugün tehlikeye girecek olan milli birliğimiz ve beraberliğimiz Cumhurbaşkanımızın telkini ve aziz Türk milletinin dillere destan cesaret ve imanıyla bir kez daha destansı bir şekilde kurtarılmıştır. O gün bende milletimin bir ferdi gibi zerre tereddüt etmeden bu kutsal görevde bulundum. Canımız yanmış, kanımız akmış zerre hesaba katmadan tankıyla, silahıyla karşımıza ne çıktıysa alaşağı ederek, Türkmilletinin her zaman büyük bir ustalıkla yaptığı kahramanlıkları o gece de yaptık. Çünkü bu bir istiklal mücadelesidir, bu bir bayrak meselesidir, bu bir ezan mücadelesidir. Çanakkale’de, Dumlupınar’da tarihte milletlere ne cevap vermişsek 15 Temmuz’da da aynı cevabı vermişizdir.  Vatanımızı seviyorsak, milletimizi seviyorsak işimizi iyi yapmalıyız öğrenciysek öğrenciliğimizi, öğretmen isek öğretmenliğimizi, memur isek memurluğumuzu, esnaf isek esnaflığımızı, çiftçi isek çiftçiliğimizi iyi yapacağız. Vatanımıza, devletimize, demokrasimize her şart ve durumda sahip çıkmalıyız. Bu güzel Ülkemiz artık 15 Temmuz öncesinden daha güçlüdür şairin dediği gibi;  “Tasalanma yiğidim zaman bizden yanadır, külümüzden doğan duman bizden yanadır, son durak son ilahi ferman bizden yanadır. Dünya düşman olsa iman bizden yanadır.” Allah devletimize ve milletimize zeval vermesin. Çok teşekkür ediyorum.”

“RABBİM BİR DAHA BÖYLESİ GÜNLERİ; BU ÜLKEYE, BU VATANA YAŞATMASIN”

Düzenlenen programda konuşan Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız, “15 Temmuz iki yıl öncesine döndüğümüzde ilk haberi aldığımızda, bu meydana geldiğimde üç beş kişiydik, ta ki yarım saat içerisinde tüm Solhanlı hemşerilerimizi bu meydanda gördüğümüzde gerçekten hala Nene Hatun ruhu, Seyit onbaşıların ruhu bugüne kadar gelebildiğini görebildik. O gece de birçok yaşlı teyzemizi inanın gece üstleriyle bizler bu meydanda gördük şahit olduk. Bu millete ne kadar teşekkür etsek, hizmet etsek azdır diye düşünüyorum.Rabbim hepinizden razı olsun. Gerçekten bu topraklar çok büyük kahramanlar doğurmuş, dönemimizde de Ömer Halis Demir’ler ve 250 kardeşimizin şehit oluşu Rabbim şahadetlerini kabul etsin. Rabbim gazilerimize de hayırlı şifalar, sağlıklı, huzurlu, mutlu yaşamlar nasip etsin. Rabbim bir daha böylesi günleri bu ülkeye, bu vatana yaşatmasın.Bu millet gerçekten bayrağı için, ülkesi için her daim dimdik durmuş bundan sonra da dimdik duruşunu ortaya koyacaktır bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Katılımlarınızdan dolayı her birinize şükranlarımı sunuyorum, teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

“KÜLTÜR VE MEDENİYET BİRİKİMİYİZ”

15 Temmuz 2016 Fetö’cü darbe girişiminin üzerinde iki yıl geçtiğini hatırlatan Solhan kaymakamı Fatih Okumuş, “Sayın Cumhurbaşkanımızın ‘ben halkın iradesinde başka irade tanımıyorum’ demesi üzerine vatandaşlarımızı, meydanlara hava limanlarına, davet etmesi üzerine yüreğinde imanından, elinde bayrağından başka hiç bir şeyi olmayan bu aziz, bu necip, bu muhterem millet peygamber ocağı olan ordumuzun mübarek üniformasını giyen, çalan hırsız teröristlere karşı can siperane, demokrasi, hukuku, milletin birliği beraberliği milletin hukuku koruma ve kurtarma için belki de şehit olacaklarını, gazi olacaklarını bile bile topların o tankların önüne atıldılar. Memleketimizi, ülkemizi kurtardılar. Allah bu milletten razı olsun. Cumhurbaşkanımızın talimatıyla meydana inen, bu cesur;‘belki şehit olsak cennet bizim gazi olsak bu vatan bizim’ düşüncesi ile elinde bayrağı olan bu millet demokrasimizi kurtardı. Bizim topraklarımız, bizim bin yıllık tarihimiz, Balkanlar, Ortadoğu yani bizim Anadolu topraklarında 80 milyon kendimizi düşünmemiz lazım. Biz Fasta’da varız, Kosova’da varız, Malezya’da da varız biz her yerdeyiz. Yani biz kültür ve medeniyet birikimiyiz. Biz bin yıllık bir medeniyetiz. Biz bir araya getirilmişiz Türküyle,Kürtüyle, Zazasıyla, Çerkeziyle, biz biraya gelmiş yekpare gönül coğrafyasında 2 buçuk milyara dayanan bir milletiz, büyük bir aileyiz. Tabi bizim hem tarihsel olarak hem yaşamsal olarak yaşadığımız topraklarda hiç şehitler tepesi boş kalmadı. Yine yaşadık ikinci kurtuluş savaşını yaşadık. Gerçekten 15 Temmuz 2016 tarihi ciddi bir direniş ve yeniden dirilişti. Bunu çok net olarak görmemiz lazım. O gün oraya çıkan vatandaşlarımız, o gün oraya çıkan devletin emrindeki hukukuna bağlı polislerimiz, askerlerimiz; demokrasimizi, hukukumuzu yani ekmeğimizi ağzımızın tadını, huzurumuzu kurtardılar. Bunlardan ebeden Allah razı olsun. Gerçekten bu millete ancak şükran duyulur, saygı duyulur. Bizim aslında ders almamız gereken konular var. Bu milletin elinden öpülür, hürmet edilir, saygı gösterilir. Yani şehit olursak cennet bizim, gazi olursak vatan bu ülke bizim diye çıktılar. Yani bunun üzerine söylenecek pek söz yok açıkçası. Biz bundan sonra ders almalıyız. Aslında son iki yıldır ciddi anlamda dersler aldık. Hem devlet teşkilatı adına hem de milletimizin tavır ve tarz geliştirmesi adına dersler aldık.” ifadelerini kullandı.

Haber: Fuat Kaya

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN