• Dolar Alış / Satış: 5.54 / 5.55
  • Euro Alış / Satış: 6.141 / 6.152
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • BINGOL:
  • Bugün
  • Yarın °C / °C

SOLHAN OVASI KORUMAYA ALINDI

29 Ekim 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1476 defa okundu.
SOLHAN OVASI KORUMAYA ALINDI

Türkiye’de 4 ilde bulunan 15 ova, büyük ova alanı olarak belirlenmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunun 14. Maddesi olarak Resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Solhan Ovası’nın da bu kapsamda olduğu öğrenildi.

Bazı ovaların büyük ova alanı olarak belirlenmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunun 14. Maddesi olarak Resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle; Antalya, Bingöl, Edirne ve Tokat’taki 15 ova, tarımsal üretim potansiyeli yüksek, erozyon, kirlenme, amaç dışı veya yanlış kullanımlar gibi çeşitli nedenlerden dolayı “Büyük ova koruma alanı” olarak ilan edildi.

Buna göre 15 ova, “büyük ova koruma alanı” olarak ilan edildi. Bingöl’ün Solhan ilçesinde bulunan ova, 15 ova arasında yer aldı. Yürürlüğe giren karardan sonra bu ovalar korunacak tarım alanı olarak daha fazla yararlanması hedeflenecek.

Büyük ova koruma alanı olarak belirlenen ovalar şöyle:

“Bozova Ovası (Antalya), Demre Ovası (Antalya), Kınık Ovası (Antalya), Kumluca Ovası (Antalya), Manavgat Ovası (Antalya), Serik Ovası (Antalya), Söğüt Ovası (Antalya), Zümrütova (Antalya), Solhan Ovası (Bingöl), Havsa Ovası (Edirne), Çamlıbel Ovası (Tokat), Gözova Ovası (Tokat), Kazova Ovası (Tokat), Maşat Ovası (Tokat), Zile Ovası (Tokat).”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN