• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • BINGOL:
  • Bugün
  • Yarın °C / °C

‘‘SİGARA HASSASİYETİ, UYUŞTURUCUYA DA GÖSTERİLMELİ’’

27 Haziran 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
4571 defa okundu.
‘‘SİGARA HASSASİYETİ, UYUŞTURUCUYA DA GÖSTERİLMELİ’’

Yeşil Yıldız Bağımlılıklarla Mücadele Derneği Bingöl İl Başkanı Şahin Gültekin: hükümet sigaranın önlenmesi noktasında göstermiş olduğu hassasiyetin aynısını uyuşturucu kullanımının önlenmesi konusunda da göstermelidir.

26 Haziran Dünya Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı İle Mücadele Günü dolayısıyla basın açıklaması yapan Yeşil Yıldız Bağımlılıklarla Mücadele Derneği Bingöl İl Başkanı Şahin Gültekin; ‘‘Merkezi hükümet sigaranın önlenmesi noktasında göstermiş olduğu hassasiyetin aynısını uyuşturucu kullanımının önlenmesi konusunda da göstermelidir.’’ dedi.

Gültekin, yaptığı açıklamada; ‘‘Uyuşturucu kullanımı, toplumların hem bugününü hem de geleceğini tehdit eden, maddi ve manevi pek çok kayba sebep olan önemli bir sorundur. Uyuşturucu kullanımına bağlı zararlar, sadece kullanıcı ile sınırlı, sağlık zararlarından ibaret değildir. Sağlık zararlarının yanı sıra çoğu zaman kişinin ailesine, içinde bulunduğu çevreye ve toplumun tamamına yansıyan sosyal, hukuki, ekonomik zararları da beraberinde getirmektedir. Uyuşturucu ile mücadele çalışmalarında görev yapan tüm kurumlar, bu alanda çalışan personellerinin sayı ve teknik kapasitesini artırmaya yönelik çalışmalar yürütülmeli, saha ekipleri oluşturmalıdır. Bağımlılık tedavisi sonrası sosyal hayata yeniden entegrasyonun sağlanması amacıyla tedavi sonrası sosyal uyum hizmetleri her ilde hayata geçirilmelidir. Özelikle kullanım oranı yüksek olan ilimizde ivedilikle yapılmalıdır. Merkezi hükümet sigaranın önlenmesi noktasında göstermiş olduğu hassasiyetin aynısını  uyuşturucu kullanımının önlenmesi konusunda da göstermelidir. Kamu spotları oluşturulmalı sahada gönüllü çalışan diğer sivil toplum kuruluşları ile beraber  çalışmalarını yürütmelidir. Bağımlılıkla mücadele klasik memur mantığıyla yürütebilecek ve nihayet ulaşabilecek bir mücadele değildir. Dolayısıyla gönüllerin daha fazla sahada alabilmeleri teşvik edilmeli, gönüllü çalışanlar taltif edilmeli, gönüllü sayısının artırılması noktasında çalışmalara girilmelidir. AMATEM ve ÇAMATEM de, uygulanan programlar revize edilmeli manevi Rehabilitasyon konusunda yeni bir program uygulanmasına gidilmelidir.’’ ifadelerini kullandı.

26 HAZİRAN DÜNYA UYUŞTURUCU KULLANIMI VE KAÇAKÇILIĞI İLE MÜCADELE GÜNÜ:

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 1987 yılında, uyuşturucu kullanılmayan sağlıklı bir toplum hedefine ulaşmak, uyuşturucu ile mücadele konusunda uluslararası alanda eylem ve işbirliğini güçlendirmek amacıyla 26 Haziran tarihini “Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü” olarak kabul etmiştir. Bu amaca yönelik farkındalık oluşturmak ve toplum bilincinin artırmak amacıyla dünyada olduğu gibi ülkemizde de 26 Haziran tarihinde, çeşitli etkinlikler yapılmaktadır. Yapılan etkinliklerde, sağlıklı yaşam davranışlarının önemi vurgulanmakta ve uyuşturucu kullanımının zararlarına dikkat çekilmektedir.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN