• Dolar Alış / Satış: 5.464 / 5.474
  • Euro Alış / Satış: 6.203 / 6.215
  • BINGOL:
  • Güneş:
  • Öğle:
  • İkindi:
  • Akşam:
  • Yatsı:
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

“ÖĞRETMENLERE YÖNELİK DENEYİMSEL ÖĞRENME EĞİTİMİ”

23 Temmuz 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
834 defa okundu.

Solhan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün “Öğretmenlere Yönelik Deneyimsel Öğrenme Eğitimi” projesi, T.C. Fırat Kalkınma Ajansı tarafından 2018 yılı Teknik Destek kapsamından değerlendirilmeye hak kazandığı öğrenildi.

Solhan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Tunceli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Elazığ Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, Fırat Üniversitesi ve Malatya Battalgazi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü teknik destek taleplerinin Fırat Kalkınma Ajansı tarafından değerlendirmeye hak kazandıkları öğrenildi.

Bingöl’den 1, Malatya’dan 1, Tunceli’den 1 ve Elazığ’dan ise 2 olmak üzere toplam 5 projenin Fırat Kalkınma Ajansı Teknik Destek kapsamından değerlendirilmeye hak kazandıkları öğrenildi.

Bu kapsamda Solhan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün eğitimci Ferhat Bayar tarafından hazırlanan ve öğretmenlerin mesleki gelişimlerine destek sunmak için sunulan “Öğretmenlere Yönelik Deneyimsel Öğrenme Eğitimi” projesi, T.C. Fırat Kalkınma Ajansı tarafından 2018 yılı Teknik Destek kapsamından değerlendirilmeye hak kazandığı belirtildi.

PROJEMİZİN TEMEL AMACI:

Solhan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün “Öğretmenlere Yönelik Deneyimsel Öğrenme Eğitimi” projesinin amacı şöyle açıklandı: “Solhan ilçemizdeki eğitim kurumlarının, bölgesel kalkınma için büyük önem arz eden yenilikçi ve nitelikli eğitim konusunda kapasitelerinin artırılmasına ve bu yolla ilçenin dolayısı ile bölgenin genel eğitim başarısına katkı sağlamaktır. Projemiz ile Solhan’da görev yapmakta olan 55 öğretmenin Deneyimsel Öğrenme metodolojisi konusunda mesleki yetkinliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz.”

EĞİTİMİN İÇERİĞİ:

Teknik Destek kapsamından değerlendirilmeye hak kazan projenin içeriği ise şöyle paylaşıldı: “Deneyimsel öğrenme yaklaşımı; ezberci eğitim çerçevesinin aşılmasına, derslerde pozitif bir öğrenme ortamının kurulmasına ve ders konularının deneyim yolu ile öğrenilmesine imkan tanıyan bir öğrenme teorisidir. Öğretmenlerimiz Deneyimsel Öğrenme kuramı kapsamında ders modüllerinin nasıl tasarlanacağını öğreneceklerdir. Pozitif bir öğrenme ortamı oluşturmak öğrencilerin eğlenerek öğrendikleri, öğretmen ve diğer öğrencilere güven duydukları aynı zamanda öğrenme motivasyonun yükseltildiği bir öğrenme alanı inşa etmek için bu bileşen kapsamında öğretmenlerimiz; buzkırıcı, ısındırıcı, hareketlendiriciler gibi grup dinamiğini güçlendirecek pek çok yöntem öğreneceklerdir. Deneyimsel öğrenme teorisine göre her birey özeldir ve kendine özgü bir öğrenme stili vardır. Bu bileşen kapsamında öğretmenlerimiz, Kolb Öğrenme Stilleri Envanteri Testini çözecek, kendi öğrenme stillerini öğrenecekler. Aynı zamanda öğrencilerin öğrenme stillerini nasıl keşfedecekleri konusunda yöntemler de edineceklerdir. Öğretmenlerimiz D.Kolb’ün işaret ettiği 4 eğitici profili kapsamında (Kolaylaştırıcı, Uzman, Değerlendirici ve Koç Rolü) eğitici rol profili envanteri testini çözecek, kendi eğitici stillerini keşfedecek ve deneyimsel öğrenme döngüsünü işleten, etrafında etkin bir eğitici olmak için kendilerini hangi konularda geliştirmeleri gerektiğini fark edeceklerdir.”

Haber: Abdulhamit Bildik

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN