• Dolar Alış / Satış: 5.54 / 5.55
  • Euro Alış / Satış: 6.141 / 6.152
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • BINGOL:
  • Bugün
  • Yarın °C / °C

ÖĞRENCİLER İLE ÇEVRE TEMİZLİĞİ

1 Kasım 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1224 defa okundu.
ÖĞRENCİLER İLE ÇEVRE TEMİZLİĞİ

Solhan Kaymakamı ve Belediye Başkanı’nın da katılımı ile ilçede öğrenim gören yaklaşık 8 bin öğrenci ve öğretmenleri ile kurum amirlerinin katılımıyla ‘Sen Yoksan Bir Kişi Eksiğiz’ projesi kapsamında farkındalık oluşturmak amacıyla çevre temizliği yapıldı.

Solhan kaymakamı Fatih Okumuş, Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız, kurum amirleri ve yaklaşık 8 bin öğrenci ile öğretmenlerinin katılımı ile çevre temizliği yapıldı.

Solhan Gençlik Merkezi tarafından yürütülen ‘Sen Yoksan Bir Kişi Eksiğiz’ projesi kapsamında gençlerin duyarlılıklarını artırmak, farkındalık oluşturmak ve geleceğe umut ile bakmalarına yardımcı olmak maksadıyla çevre temizliği etkinliği düzenlendi.

Solhan’da ‘Sen Yoksan Bir Kişi Eksiğiz’ programı kapsamında yapılan çevre temizliği etkinliğine katılan öğrenciler kendi okullarının bulunduğu sokaklarda temizlik faaliyeti yürüterek projeye katkı sunarken, Solhan Kaymakamı Okumuş ve Belediye Başkanı Yıldız ise kurum amirleri ve vatandaşlarla D-300 karayolunda yol boyu temizlik çalışmalarına katılarak farkındalığa destek verdiler.

“DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ 365 GÜN OLMALI”

Proje faaliyeti hakkında konuşan Kaymakam Okumuş, “İlçe Gençlik Merkezimizin ‘Sen Yoksan Bir Kişi Eksiğiz’ programı kapsamında temiz çevre parolasıyla bugün Yüksekokul öğrencileri, Lise öğrencileri, Kurum amirleri, Belediyemiz, gönüllülerle beraber çevre temizliği faaliyeti yaptık. Buradaki maksatlarımızdan birincisi farkındalık oluşturmak. Bu çevre hepimizin çevresi, ortak çevredir. Çevrenin ikamesi, çevrenin yedeği yoktur. Çevre bir tanedir. Günümüzde özellikle toprağı, suyu, havayı hunharca kirletiyoruz. Fabrikalar aracılığıyla olsun, atıklar aracılığıyla olsun tüketicilerimizin, vatandaşlarımızın duyarsız hareketleri neticesinde çevre çok ciddi anlamda kirleniyor. Özellikle plastik ve metal çöpler yanında izmarit, kâğıt ve buna benzer çöplerinde sağlıksız bir şekilde deşarj edilmesi noktasında Belediyemize ve vatandaşlarımıza yardım amaçlı bir farkındalık yapmış olduk. Hem de her halükarda 30 Mayıs ve 5 Haziran tarihinde dünya çevre günü olarak kutlanıyor bence dünya çevre günü 365 gün olmalı.” ifadelerini kullandı.

YAPMAK İSTENEN FARKINDALIK OLUŞTURMAKTIR

Yapmak istediklerinin aslında farkındalık oluşturmak olduğunu belirten Solhan Belediye Başkanı Yıldız, “Burada yapmak istediğimiz aslında farkındalık oluşturmaktır. En azında insanlara bu bilinci aşılamaktır. Tabi temizlik belediyemizin sorumluluğundadır. Biz aslında elimizden geleni yapıyoruz ama burada yapmak istediğimiz vatandaşı da yanımıza almak bu ilçenin sadece belediyeyle temizlenemeyeceğini onlarında bizim elimizden tutması gerektiğini bu anlamda tabiri caizse onları da aramıza çekmektir. Umuyorum ki bundan sonraki süreçte daha temiz bir Solhan göreceğiz. Bu anlamda bütün esnaflarımızı, vatandaşlarımızı yardımcı olmaya davet ediyoruz. Solhan hepimizin. Burası D-300 karayolunun geçtiği bir ilçe dolayısıyla günde yüzlerce yabancı insan buradan geçiyor. Burada gördüklerini gittiği yerde anlatıyor bu anlamda ne kadar temiz olursak hem farklı bölgeler için belki bir örnek temsil ediyor belki burada bir örnek temsil ediyoruz.” dedi.

“HER GÜN AYNI DUYARLILIKTA OLMAMIZ GEREKİYOR”

‘Sen Yoksan Bir Kişi Eksiğiz’ projesi kapsamında yapılan faaliyet hakkında bilgi veren Solhan Gençlik Merkezi Müdürü Zülfü Çalışkan, “Öncelikle fikrimizi Kaymakam beye açtık, sağ olsun bize destek oldu. Sonraki aşamada bu konuyu bütün kurum amirleri ve okul müdürlerimizin hepsiyle görüştük. Hiç aykırı ses çıkmadı herkes destek olacağını söyledi. Biz şuan buz dağının görünen kısmıyız. 3 bine yakın çöp poşeti dağıtıldı. Milli Eğitim Müdürlüğümüz bütün okullarda öğretmen arkadaşları görevlendirdi. En azında şuan 8 bine yakın kişi Solhan’da çevre temizliğiyle alakalı bir çalışmanın içerisinde oldu. Biz hep Avrupa’yı övüyoruz ama Avrupa’da temel felsefe atmamak. En azından bizim de temel felsefemizin atmamak olması gerekiyor. Önemli olan atmamaktır. Yoksa biz temizlemezsek temizleniyor. Bir de bir gün olmaması lazım, her gün aynı duyarlılıkta olmamız gerekiyor.”

Solhan Meslek Yüksek Okulu Müdürü Yunus Esen, “Günümüzde artık her şey paketlenmiş durumda. Bunlar kullanıldığı zaman atık durumunda. Hatta marketlerdeki bütün ürünler bu şekilde. Bu yüzden toplumların ve ülkelerin bir şekilde birincisi bu atıkları nasıl değerlendireceği, doğaya gitmesin bir şekilde dönüşüm sağlansın, bir de halkın bu atığı nasıl atması gerektiği. Çünkü gıda atıkları, cam, plastik dönüştürülemeyen daha doğrusu doğaya karışmayan, doğada kalıcı olanları değerlendirmek lazım. İsveç, komşu ülkelerinden çöp ithal eden bir ülke bunu değerlendirip tekrar satıyor. Hatta geri dönüşüme giden tıraş bıçaklarından yılda binlerce ton çelik elde ediliyor. O yüzden çocuklar eğitim basamaklarından itibaren bu konuda eğitilmesi lazım.” ifadelerini kullandı.

Haber: Abdulhamit Bildik

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN