• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • BINGOL:
  • Bugün
  • Yarın °C / °C

MÜZENİN PROJESİ TAMAMLANDI!

30 Eylül 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
566 defa okundu.
MÜZENİN PROJESİ TAMAMLANDI!

Bingöl’de yapılması beklenen müzenin proje ihalesi tamamlandı, gerekli çalışmalar bittikten sonra müzenin ihaleye çıkacağı öğrenildi.

Bingöl’de yapılması beklenen müzenin proje ihalesi tamamlandı, gerekli çalışmalar bittikten sonra müzenin ihaleye çıkacağı öğrenildi.

Bingöl’de uzun yıllardır beklenen müze, sonunda yapılacak. Kent genelinde yapılan arkeolojik kazılarda elde edilen tarihi eserler, müze yapıldıktan sonra geri getirilecek.

Geçtiğimiz günlerde yapılan araştırmalar neticesinde Türkiye genelinde 11 ilde müze olmadığı bilgisi paylaşılmış ve bu iller arasında Bingöl’ün de olduğu belirtilmişti. Yapılan çalışmalar ve taleplerin ardından Bingöl’e müze yapılacağı netleştirildi.

Bingöl İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden alınan bilgilere göre, mevcut kültür merkezinin bulunduğu alanda hem müze hem de halk kütüphanesi yapılacağı öğrenilirken, müze proje ihalesinin tamamlandığı ve çalışmalar bittikten sonra ihaleye çıkacağı öğrenildi.

KARAASLAN, KAMPANYA BAŞLATMIŞTI!

Eğitim ve Toplum Gönüllüsü emekli öğretmen Semiramis Karaaslan, geçtiğimiz yıldan beri gündemde olan Murat köyünde bulunan Norik Höyük’teki kazı çalışmalarında 3 bin 600 yıllık yerleşim yerinin olduğunu ve kazılarda çok sayıda tarihi eserin olduğunu anımsatarak, müze çalışmalarının hızlandırılmasını talep etti.

Karaaslan, yaptığı açıklamada; “Bingöl’ün Murat köyünde bulunan Norik Höyük’te yürütülen kazı çalışmalarında, Urartu dönemine ait yaklaşık 3 bin 600 yıllık yerleşim yeri ortaya çıktı. Elâzığ Müze Müdürü ve kazı başkanı Ziya Kılınç, 158 kişinin katılımıyla sürdürülen arkeolojik kazıda şimdiye kadar çok sayıda eser ve seramik parçası bulunduğunu açıkladı. Yapımı devam eden Kalehan 2 Barajı suları altında kalacak alanda, 2 yıldır çalışma yürüttüklerini, geçen sene 7 ay süren kazılarda, etrafı surlarla çevrili askeri bir yerleşkeyi gün yüzüne çıkardıklarını, Urartu dönemine ait mezardan bronz kemerler bulduklarını, kemerler üzerinde savaş sahnelerinin canlandırıldığını gördüklerini, sondaj çalışmaları sonucu buranın bir höyük olduğu kanaati uyandı. Koruma Kurulu kararıyla tescillenen höyükte bu yıl da kazı çalışmalar Bakanlık izni doğrultusunda başlatıldı. Şu ana kadar 36 açmada çalışmalar yürümekte. Birçok açmada kazı çalışmaları, zemine inildiği için, toplam 3 bin 500 metrekarelik bir alanda tamamen zemindeki ana kayaya ulaşana kadar çalışmaları sürecek. Bingöl’ün ilk tarihi bulguları olan bu eserlerin, ileride kurulacak Bingöl Müzesi’ne devredilecek” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN