• Dolar Alış / Satış: 6.076 / 6.087
  • Euro Alış / Satış: 6.782 / 6.794
  • BINGOL:
  • Güneş:
  • Öğle:
  • İkindi:
  • Akşam:
  • Yatsı:
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

MEVLİD-İ NEBİ

26 Kasım 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1157 defa okundu.
MEVLİD-İ NEBİ

Solhan İlçe Müftülüğü ile Diyanet Vakfı Solhan Temsilcisi tarafından “Peygamberimiz ve Gençlik” konulu Nevlid-i Nebi Programı düzenlendi. Düzenlenen programda ilahiler seslendirilip Hz. Muhammed’din hayatından kesitler ile gençlik örneklemeleri ile paylaşımlar yapıldı.

Solhan İlçe Müftülüğü ile Diyanet Vakfı Solhan Temsilcisi tarafından Nevlid-i Nebi Programı düzenlendi. Düzenlenen programda ilahiler seslendirilip Hz. Muhammed’din hayatından kesitler ile gençlik örneklemeleri ile paylaşımlar yapıldı.

Peygamberimiz ve Gençlik konulu Mevlid-i Nebi programında Solhan İlçe Müftüsü Muharrem Dutar, Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız ve Solhan Kaymakamı Fatih Okumuş selamlama konuşmaları yaparken İl Müftüsü Muharrem Genç ise Mevlid-i Nebi haftası dolayısıyla “Peygamberimiz ve Gençlik” konulu bir konferans verdi.

Solhan Erkek Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin ilahiler seslendirirken Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan sinevizyon gösterisi yapıldı.

Programın açılışında bir konuşma yapan Müftü Dutar, “Âlemlere rahmet olarak gönderdi efendimizi bize tanıtan, bize onu sevdiren ve bizi onun ümmeti olma şerefini lütfeden rabbimize sonsuz hamdu şemalar olsun. Velayetini idrak ettiğimiz insanlığın iftiharı gönüllerimizin sultanı sevgililer sevgilisi Muhammed Mustafa’ya onun aline, eshabına ve etbaine binlerce salat ve selam olsun. Bu hafta mevlid-i nebi haftası. Yani efendimizin dünyaya teşrif ettikleri hicri yani kameri takvime göre doğduğu hafta. Efendimizin doğumunun 1447’inci yıl dönümünü hep birlikte idrak ediyoruz. Doğumlar vardır sadece bir haneyi ilgilendirir, doğumlar vardır sadece bir mahalleyi ilgilendirir, doğumlar vardır sadece bir beldeyi ilgilendirir, doğumlar vardır sadece bir bölgeyi bir milleti bir devleti ilgilendirir. Öyle doğumlar vardır ki sadece bir milleti değil bir devleti değil bir kıtayı değil hatta kâinatı, evreni ilgilendirir. İşte bu doğum efendimizin doğumudur. Diyanet işleri başkanlığımızın belirli özel zamanları toplumumuz ve insanlık için önem arz eden konuları etraflıca ele almaya vesile kılmaktadır. Bu bağlamda Diyanet İşleri Başkanlığımız 2018 yılı mevlid-i nebi haftasında tema olarak peygamberimiz ve gençlik konusunu ana tema olarak belirlemiştir.  İlçe müftülüğü olarak O’nun sevgisini, yüce ahlakını herkese ulaştırmak için hafta boyunca çeşitli programlar icra ettik ve ediyoruz. Lise ve üniversite öğrencilerine yönelik konferanslar, sohbetler ve buluşma programları, köylerdeki hanım cemaatimize yönelik sohbetler, gençlik buluşmaları bin adet hediye kitap dağıtımı ve kur-an ziyafeti gibi programlarla haftayı başta Sayın Kaymakamımız ve İl Müftümüzün riyasetinde siz değerli halkımızın katkılarıyla dolu dolu geçirmeye çalışıyoruz. Ayrıca gençliğe değer projesi kapsamında şuan 9 camimizde 150 genç kardeşimizle diyalog halindeyiz ve hocalarımız onlara yönelik sohbetler ve cami dersleri icra etmeye başlamış bulunmaktalar.” ifadelerini kullanarak hafta içerisinde düzenlenen programlar ve çalışmalar hakkında bilgi verdi.

PEYGAMBER EFENDİMİZ VE GENÇLİK

Programda selamlama konuşması yapan Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız, “Bilindiği üzere 19 Kasım Pazartesi yani hicri takvimi ile rebiül evvel ayının 12’inci gecesi isneyn gecesi peygamberimizin yeryüzüne teşrifinin senei devriyesidir. Mevlid, Hz. Peygamber’in şahsında insanlığın yeniden doğuşunu, aydınlık bir geleceği ifade etmektedir. Ahlaki değerlerin ve erdemin yeryüzünde tükendiği bir cahiliye döneminde insanlığın tekrar hak, hukuk, merhamet ve güzel ahlaki değerlerle buluşmasının başlangıcını ifade etmektedir.” ifadelerini kullanırken Solhan Kaymakamı Fatih Okumuş ise şu ifadeleri kaydetti: “Diyanet işleri başkanlığımızın seçmiş olduğu konu peygamber efendimiz ve gençlik. Gençlik genel itibariyle 15-30 yaş arasında çeşitli etkileşim fikir fırtınalarının koptuğu kritiğin eleştirilerin fazla olduğu araştırmanın merakın fazla olduğu çeşitli dürtülerin tazyiki altında geçen bir süreçtir. Bu süreci çok sağlıklı geçirebilmek için en azından peygamberi bir ahlaka, İslami bir perspektif ile olması gerektiği gibi ideal doğrultuda gerçekleşmesi için her gencin bir rehberlik hizmeti olduğuna inanıyorum. Biz bireyselci, kendi başına yaşayan orada oturup burada kalkan, bu toprakların mayasında olmayan hal ve hareketler konusunda gençleri uyarmaz rehberlik etmezsek bir şekilde kendi hallerine veya başkalarına mevzuyu havale edersek bizim umduğumuz şekilde bir gençlik ortaya çıkmayacaktır.”

İSLAM MEDENİYETİ

Programda konuşan İl Müftüsü Muharrem Genç ise konuşmasının başında Solhan’da görev yaptığı süreç ve Solhan hakkında kısaca anılarını anlattıktan sonra şunları ifade etti: “Efendimiz (a.s.) Mekke’i Mükerremede doğdu büyüdü yetişti ve efendimize bir izin çıktı o da hicret izni. Peygamberler izin almadan bir yere gidemezler. Bu da ilahi izindir. Onun için köyden çıkarken, daha ayrılmadan; âlimlerimiz, köyümüzün imamları annemiz-babamızın elini öper gurbete gideriz veya okumaya veya bir işe. Döndüğümüz zaman tekrar elini öperiz. Zira bu peygamberimizden miras kalmış bir adettir. O’na cenabı Allah izin veriyor biz de onun hatırına o alimlerimizin hatırını alarak hareket ediyoruz. Hocalarımızın, seydalarımızın, köydeki imamlarımızın. Bunu bir peygamber yapmamış, Yunus Peygamber. Gemiye binmiş, kaçmış köyden. Anlatmış, hiç kimseyi irşad edememiş. Çocukları, eşi dahil kimse dinlememiş ve anlamamışlar. Cenabı Allah’tan izin almadan kaçmış. Gemiye biniyor fırtına çıkınca gemiden bir bilen kişi, ‘burada efendisinin sözünü dinlemeyen biri var’ diyor. ‘O buradan giderse fırtına durur’ diyor. Yunus (a.s) işi fazla uzatmadan ‘benim o’ diyor. Ve Yunus (a.s)’ı el birliğiyle denize atıyorlar. İstiğfar ediyor. Bakın cenabı Allah’ın izni olmadan köyden ayrılıyor. Peygamberler bu kadar önemli kontrol altındadır, vahyin ışığı altındadır. Yunus (a.s)’ın tövbesi kabul ediliyor. Peygamberimize izin çıkıyor Medine’ye gidiyor. Kendisini iyileştirmek isteyen, doktorunu öldürmek isteyen hasta gibi. Efendimizi aynı şekilde öldürmek istediler. Özgür bir vatanda yaşamadıktan sonra Müslümanlığımızı rahat bir şekilde yaşayamayız. Peygamber efendimiz özgür bir şekilde bir medeniyet kurma iddiası ile Medine-i Münevere’yi ebedi vatan olarak ittihaz etti. Peygamberimiz bir namaz medeniyeti kurmak istemiyordu onu zaten Mekke’de evinde yapıyordu. Orucunu da tutabiliyordu. Efendimiz namaz medeniyeti yanında, oruç medeniyetinin yanında yeni bir alternatif medeniyet kurarak insanlığı onun içine oksijen çadırı kurup insanlığı o medeniyetin içine davet ediyordu.”

Haber: Abdulhamit Bildik

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN