• Dolar Alış / Satış: 5.44 / 5.45
  • Euro Alış / Satış: 6.229 / 6.24
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

‘KUDÜS BANA NEYİ ANLATIR’

2 Mayıs 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
799 defa okundu.

Alkan, “Mekke ve Medine ümmetin kalbidir, Kudüs ümmetin aklıdır. Kudüs işgal edilmişse ümmetin aklı işgal edilmiştir. Ümmetin aklı işgal altındaysa anlayın ki ümmet zillettedir ve ümmetin zillete olmasının en önemli göstergesi; sürekli şekilde birlik ve beraberlikten bahsedildiği halde sürekli birbirlerine kıymasıdır, birbirlerini yok etmeye çalışmasıdır ve bu dünya tarihinde ilk kez insanlığa şahit tutmasıdır”

İHH Solhan Şubesi öncülüğünde Solhan’da faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşları katkıları ile ‘Kudüs Bana Neyi Anlatır’ konferansı düzenlendi.

27 Nisan Perşembe günü saat: 17.30’da Solhan Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferans Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

‘Benim Adım Kudüs’ sinevizyon gösterisi ile devam eden konferansa konuşmacı olarak katılan Ömer İdris Alkan, konferansın giriş kısmında 2016 yılında yaşanan 15 Temmuz kalkışmasına dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı: “Bütün çalışmalarımızda 15 Temmuzla başlıyoruz. Bildiğiniz gibi 15 Temmuz,  ülkemize yapılan bir saldırıydı. Bu saldırıyı yalnızca içerideki bir şebekenin, bir terör örgütünün saldırısı olarak algılamak ve üzerini kapatmak asla mümkün değildir. Bu saldırı; direkt Amerika’nın ve İsrail’in bölgeyi dizayn etmek için Türkiye’yi hizaya getirme saldırısıydı. Saldırının birinci aşaması geçti. Bu saldırıyı karşıladık ama saldırının yüzde yirmisi şu an halledildi. Halkımız, doğusundan batısına bu saldırıya karşı koydu ama saldırı şu an devam ediyor. Haddini aşarak devam ediyor. Bu saldırıya dikkat çekmek gerekir. Bunun için 15 Temmuz bizim açımızdan önemli, takip edilmesi gereken ve önümüzdeki on yıl içerisinde sürekli gündemde tutulması gereken bir saldırı. Bu saldırı sonucunda şu oldu; ülkemizi geri aldık. Şu anda ülkemizi yeniden inşa edeceğiz. Hasar tespiti yapıyoruz. Bu hasar tespiti gerçekten şu an fazla görünürde bir şey yok. Bu hasar tespiti yapa yapa ülkemizi yeniden inşa edeceğiz. Birlikte inşa edeceğiz inşallah. Bu anlamda hatırlatmak gerekiyor.”

“BİR RENK EKSİKSE MUHAKKAK ÜMMET EKSİK DEMEKTİR”

‘Selam, bizim açımızdan esenliğin ve özgürlüğün insanlara umudu ayrı bir parolasıdır’ diyerek konuşmasını sürdüren Alkan, “Selam verdiğimizde insanlara özgürlüğü ve adaleti temin etmiş oluruz. Özgürlük ve adaletin merkezlerinden biri de elbette ki Kudüs. İki türlü programımız var bizim. Birincisi; gerçekten Kudüs ile ilgili her kentte Kudüs merkezli okumalar yapan küçük gruplar oluşturmak, Kudüs daireleri oluşturmak. Onlar için ayrı bir program yapıyoruz. Genel için ayrı bir programı yapıyoruz. İnşallah Bugünkü programımız 26. Programı inşallah devam edeceğiz. Karşılıksız bütün ülkeye Kudüs’ü anlatmaya devam edeceğiz. Çünkü şuna inanıyoruz; Mekke ve Medine ümmetin kalbidir, Kudüs ümmetin aklıdır. Kudüs işgal edilmişse ümmetin aklı işgal edilmiştir. Ümmetin aklı işgal altındaysa anlayın ki ümmet zillettedir ve ümmetin zillete olmasının en önemli göstergesi sürekli şekilde birlik ve beraberlikten bahsedildiği halde sürekli birbirlerine kıymasıdır, birbirlerini yok etmeye çalışmasıdır ve bu dünya tarihinde ilk kez insanlığa şahit tutmasıdır. Bu acınacak bir durumdur. Öyle bir durum öyle bir hal dünya tarihinde Müslümanlar açısından ilk kez yaşanıyor. Yani Müslümanlar gittikleri her yerde; umut ve ufuk oldular. Örneğin Kudüs’e girdiklerinde Müslümanlar Kudüs’ü ele geçirmediler ama Kudüs’e dost olarak girdiler. Kudüs’ün kılına zarar gelmemesi için dost olarak girdiler. Zaten Müslümanlar bir yere gittiklerinde dost olarak giderler. Asla İşgalci bir güç olarak oraya girmezler. Böyle bir mantıkları var. Onun için yüzyıllar boyunca bütün renkler Kudüs’te bir arada yaşadı. Müslümanların nezdinde Osmanlı’dan önce Memlükler’de, Emeviler’de, Abbasiler’de bütün hakların bütün dinler ortak bir irade altında yaşadılar. Adalet altında yaşadılar ve her zaman mutlu oldular. Çünkü bizim aklımızda, bir Müslüman’ın aklında her renk olmalı. Bir renk eksikse muhakkak ümmet eksik demektir.” dedi.

‘YAHUDİLER TEK BİR İDEAL İÇİN YAŞADILAR’

Alkan, “Ümmet dediğimiz şey; ortak bir adalet altında birleşen ve bir birlerine bu emanla bağlı olan insanlıktır. Biz; Hz İbrahim’in milletinden Hz Muhammed’in Ümmeti bu anlamda ortak insanlığın vicdanı olan bu adaletin tesir edilmesini Kudüs’te gösterdik. Kudüs’te bunu insanlar tarihle yazdı. Şimdi Kudüs elimizden çıktı. 200 yıl boyunca Yahudiler yalnızca bir tek ideal için faaliyet gösterdiler. Roma imparatorluğu bütün Yahudileri Habeşistan’a, Avrupa’ya, Rusya’ya dağıttı. Kudüs’te çok az bir kısım Yahudi vardı. 2000 yıllık bu sürgünde Yahudiler tekbir idealle yaşadılar. Çocuklarına tekbir şey söylediler. Bir gün mutlaka Kudüs ideali! Bütün Yahudi çocukları 2000 yıl boyunca bununla yaşadılar. Her çocuğa okula başlarken ‘Kudüs seni unutursak sağ elimiz kurusun’ yazdırdılar defterlerine… 2000 yıl boyunca çalıştılar, her türlü çalıştılar, herhalde çalıştılar ve sonunda çalıştıklarının sonunu hak ettiler. Yahudiler bir ideal uğruna birlik halinde yaşıyorlar. Müslümanlar parçalana parçalana birbirlerini kıra kıra Kudüs’ü kaybettiler, Şam’ı kaybettiler, Bağdat’ı kaybettiler. Sürekli kaybediyorlar, sürekli kaybediyoruz çünkü aklımızda bir sorun var.” İfadelerini kullandı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN