• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • BINGOL:
  • Bugün
  • Yarın °C / °C

KORONA TEDBİRLERİ

16 Mart 2020
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
363 defa okundu.
KORONA TEDBİRLERİ

Korona virüs vakasının Türkiye’de de görülmesinin ardından tedbirler artırıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında yapılan toplantıda; İlk orta ve liseler 16 Mart’ta 1 hafta tatil edileceği, Üniversitelerin 16 Mart’ta 3 haftalık tatil edileceği ve spor müsabakalarının Nisan ayı sonuna kadar seyircisiz oynanması kararları alındı.

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve Covid-19 adı verilen hastalığa yol açan koronavirüs (corona virüsü), Antartika hariç tüm kıtalara ve 120’den fazla ülkeye yayıldı.

11 Mart’ta Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’deki ilk koronavirüs vakasının görüldüğünü ve virüs şüphesi olan bir kişinin test sonucunun pozitif çıktığını açıkladı. İki gün sonra bu sayı beşe son olarak bu sayının altı olduğu açıklandı.

Yangın gibi ülkelere sıçrayan virüs öncesi Türkiye’de önlemler alınmaya başlanmıştı. Türkiye’de ilk vakanın görülmesinin ardından tüm bakanların katılımıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında corona virüs toplantısı gerçekleşti. Toplantı sonrasında Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın alınan tedbirleri açıkladı.

OKULLAR 1 HAFTA TATİL EDİLDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında tüm bakanların katıldığı corona virüs toplantısı yapıldı. Kritik toplantı 5 saat sürdü. Toplantının ardından Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, açıklamalarda bulundu. Sözcü Kalın, üniversitelerin üç hafta tatil olacağını duyurdu. Kalın, okulların tatil edilmesiyle ilgili şu açıklamalarda bulundu;

Bundan sonra titiz ve kararlı bir şekilde devam edeceğiz. Bu salgının seyrini izlerken ülkemizdeki atabileceğimiz adımları da değerlendirdik. Bugün bu tedbirler paketinde bir dizi kararlar alındı. İlk orta ve liseler 16 Mart’ta 1 hafta tatil edilecek. 23 Mart’tan itibaren öğrenciler uzaktan eğitime tabi tutulacaklar.

Üniversiteler 16 Mart’ta 3 haftalık tatil edilecek. Tatilin nasıl koordine edileceğini YÖK ayarlayacak.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 23-27 Mart’ta yapılacak uzaktan eğitim yöntemiyle ilgili süreci hafta içi simülasyonlarla anlatacaklarını belirterek, “Derslerin nasıl izleyeceğini, hangi kanallardan yayın alabileceğinizi, EBA’nın kullanımını örnek videolarla aktaracağız.” ifadelerini kullandı.

“SPOR MÜSABAKALARI SEYİRCİSİZ OYNANACAK”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde toplanan kurul, koronavirüs ile ilgili çok önemli tedbirleri içeren kararlar aldı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, yaklaşık 5 saat süren toplantının ardından kameraların karşısına geçti.

Kalın, alınan kararları kamuoyuna duyurdu.

“Spor müsabakaları da bildiğiniz üzere büyük kalabalıkların toplandığı önemli etkinliklerdir. Yine uzmanların yaptığı tavsiyeler ve değerlendirmeler çerçevesinde spor müsabakalarının nisan ayı sonuna kadar seyircisiz oynanması kararı alınmıştır”

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, sporda koronavirüs tedbirleriyle ilgili konuştu. Kasapoğlu; futbol, basketbol, voleybol ve hentbol müsabakalarının Nisan sonuna kadar seyircisiz oynanacağını açıkladı.

Kasapoğlu, şunları aktardı: “Öncelikle, Süper Lig’de 26. hafta maçlarından itibaren Nisan ayı sonuna kadar oynanacak maçların hiçbirine seyirci alınmayacak. Basketbol, voleybol, hentbol gibi takım sporlarında devam eden lig maçları da yine Nisan sonuna kadar seyircisiz oynanacak. Elbette bütün sporlar seyirciyle, taraftarla güzel… Fakat insanımızın sağlığı her şeyden önemli. İnşallah bu süreci en iyi şekilde atlatıp, kol kola omuz omuza statlarımızda, salonlarımızda nice heyecanları birlikte yaşamaya devam edeceğiz.”

“KORONA DANIŞMA HATTI” FAALİYETE GEÇTİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi (SABİM-184) Korona Danışma Hattı hizmet vermeye başladı. Türkiye’de vaka görülmesinin ardından bazı vatandaşların kimi şikayetlerine bağlı tedirginlikler yaşamaya başladığı, danışma hattının bu tedirginlik ve şikayetlere yönelik hizmet sunacağı belirtildi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN