• Dolar Alış / Satış: 4.754 / 4.762
  • Euro Alış / Satış: 5.568 / 5.579
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

KIZ İHL’DE AŞURE ETKİNLİĞİ

9 Ekim 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
278 defa okundu.
KIZ İHL’DE AŞURE ETKİNLİĞİ

Solhan Anadolu Kız İmam Hatip Lisesi’nde Hicri Yılbaşı kutlamalarından sonra Aşure etkinliği de yapıldı. Yapılan aşure etkinliğinde aşure ikram edilirken günün anlam ve önemi hakkında da bilgi paylaşımı yapıldı.

Solhan Anadolu Kız İmam Hatip Lisesi’nde Aşure etkinliği yapıldı. Yapılan etkinlik ile ilgili okulun web sitesinde yapılan paylaşımda şu ifadelere yer verildi: “Geçtiğimiz günlerde okulumuzda düzenlediğimiz programla Hicri yılbaşını kutlamıştık. Muharrem ayı beraberinde mübarek Aşure gününü de getirdi. Bu ayı ve bu ayın 10’uncu gününe denk gelen Aşure günü asırlardır Müslümanlar tarafından büyük bir saygı ve özenle anılmaktadır. 10 Muharrem’de idrak edilen Aşure, Müslümanlar için önemli bir zaman kesitidir. Hicri 61 yılının 10 Muharrem gününde Kerbelâ’da, Peygamberimiz (s.a.s)’in,  “dünyanın iki çiçeği”, “cennet çocuklarının efendileri” diye övdüğü, Hz. Ali ile Hz. Fatıma’nın ciğerparelerinden biri olan Hz. Hüseyin ve çoğu Ehl-i Beyt’ten 70’den fazla insanın şehit edilmesi; Muharrem ayını bir mateme ve hüzün mevsimine dönüştürmüştür. Bu elim olay, Allah’a ve O’nun Rasulü’ne iman eden, yüreğinde Ehl-i Beyt sevgisi taşıyan bütün mü’minleri derinden yaralamış, kalplerimizi incitmiş; o günden bugüne bütün Müslümanları derin acılara gark etmiştir. Kerbelâ’nın bize sunduğu en büyük mesaj; birlik, beraberlik, vahdet ve kardeşliktir. Eğer bu mesajı hayata dönüştürmezsek, hüznün ve matemin en acılı hikâyeleri yaşanmaya devam edeceğiz.

İslam dini bazı ay ve günlere hususiyetle önem vermiştir. Muharrem ayı ve bu ayın 10’uncu gününe denk gelen Aşure gün ve gecesinin dini bakımdan yeri ve önemi pek büyüktür. Muharrem ayı, Hicri yılın ilk ayı olup aynı zamanda haram aylardan dördüncüsüdür. Bu sebepten bu aya tazım etmek, oruç tutmak ve ibadetle geçirmek çok faziletlidir. Muharrem ayında Müslümanlar arasında bir gelenek haline gelmiş bazı adetler vardır. Bunların en önemlisi 10 Muharrem günü, Aşûra adı verilen bir çeşit tatlının yapılarak komşulara ve fakirlere dağıtılmasıdır. Aşûra kelimesi onuncu gün anlamına gelmektedir. Bu gün yapılan tatlıya da bu sebeple Aşûra denilmiştir. Aşure günü meydana gelmiş çok mühim hadisler vardır.”

“KENDİ GİBİ MANASI DA TATLIDIR”

Ramazan orucu farz kılınmadan önce Müslümanlar’ın Muharrem ayının 10’uncu gününde oruç tuttukları hatırlatıldığı açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Ramazan orucu başladıktan sonra Hz. Peygamberimiz (sav),  Musa Aleyhisselâm`a hürmeten oruç tutmuş, ancak Hristiyan ve Yahudilere benzememek için farklı olsun diye, 9 Muharrem ve/veya 11 Muharrem günü de oruç tutulmasını tavsiye buyurmuştur. Bir Hadis-i Şerifte: “Aşure orucunun, önceki yılın günahlarına kefaret olacağını Allah`ın rahmetinden umarım” buyrulmuştur. Aşure tatlısı, NûhAleyhisselâm’ın gemisinden karaya çıktığı gün, geride kalan çeşitli tahılları bir araya getirip de pişirdiği bir yemektir aslında. İşte bu günün hatırlanması mânasında yapılan aşureler, herhalde gönüllerde bir canlanma, çoraklaşan maddî hayatımızda bir tebessüme imkân vermektedir. Kendi gibi, mânası da tatlıdır. İnananlar arasında bu günde meydana gelen hadiseleri anmak, bu günleri en verimli şekilde geçirmek ve İslami gelenekleri canlı tutmak için bu tatlı bu günlere mahsus olarak yapılır ve çevremizdeki insanlara dağıtılır. Anadolu’da ki insanlarımız ve geleneklerine bağlı büyük şehir sakinleri, aşure pişirip dağıtarak, 10 Muharremlerin heyecanını, hazzını, huzurunu ve aynı zamanda da hüznünü yaşamaya devam ediyorlar. Anadolu’da pek çok aile reisi, 10 Muharrem günü, ihtiyaç olmasa bile; nohut, fıstık, üzüm… gibi taneli yiyecekler satın alarak evine götürür. Bu gıdaların yıl içinde bereketleneceğine inanılır.”

ÇEVREDEKİ OKULLARA DA AŞURE İKRAM EDİLDİ

Anadolu Kız İHL’de hem öğrencilerine Aşure gününün anlam ve önemini anlatmak hem de kurum kültürünü oluşturmak amacıyla düzenlenen programda; Aşure gününün önemi, bu günde yapılması gerekenler ve bu ayın fazileti gibi başlıklar altında hazırlanan video sunumları ile öğrencilere bilgiler verildi.

Programın devamında sınıflardaki öğrenci ve öğretmenlere aşure ikramı yapıldı. Programa İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali İhsan Yanılmaz ve Şube Müdürü Muhittin Çiftçi de katıldılar. Milli Eğitim Müdürü Yanılmaz, Okul Müdürü ile sınıfları gezerek öğrencilere aşure ikram ettiler. Hazırlanan program ilahi ve ezgilere son buldu.

Ayrıca okulun civarındaki diğer okullardaki öğrenci ve öğretmenlere de aşure dağıtımı yapıldı.

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN