• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • BINGOL:
  • Bugün
  • Yarın °C / °C

KAVŞAK BİLMECESİ

5 Ağustos 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1068 defa okundu.
KAVŞAK BİLMECESİ

Yılan hikayesine dönen Boğlan Mahallesi kavşağı için mahalleli ile istişarede bulunan yetkililer umut vermediler. Bir yıldır bu mağduriyeti yaşayan mahalleli, belirlenen nokta için olumlu bir netice çıkmasını bekliyorlar.

Solhan’ın Boğlan Mahallesi sakinleri Karayolları heyetiyle yaptıkları istişare sonucunda net karar bekleniyor.

Cuma günü Cuma namazı sonrasında Boğlan Mahallesi Camiinde yapılan istişare toplantısına Solhan Kaymakamı Fatih Okumuş, Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız, Karayolları Bölge Müdür Yardımcısı Ramazan Sis ve beraberindeki heyet ile mahalle sakinleri katıldı.

Çarşı merkezinden şehir çıkışına kadar hiçbir kavşağın olmamasından dert yanan ve kavşak için çözüm arayan vatandaşlar, Karayolları Bölge Müdür Yardımcısı Ramazan Sis ve beraberindeki heyetle yaptıkları istişare sonrasında istenilen olmadı.

Solhan ilçesi Boğlan Mahallesi sınırlarında kilometrelerce devam eden refüjün ardından yerleşim yerinin olmadığı yere yapılan tek kavşak nedeniyle mağdur olduklarını söyleyen vatandaşlar, kavşağın mağduriyet değil ihtiyaçlara cevap verecek durumda olması gerektiğini savundular.

Mahallelinin talepleri üzerine Solhan’a gelen Karayolları Bölge Müdür Yardımcısı Ramazan Sis, Cuma namazı sonrasında mahallelinin taleplerini dinledi. Yapılan istişare sonrasında mahallelinin kavşağın yapılmasını istedikleri noktaya giden mahalleli ve heyet belirtilen noktada kavşağın uygun olmadığı aktarıldı.

MAHALLE SAKİNLERİ MAĞDURİYETİN GİDERİLMESİNİ İSTİYOR

Boğlan Mahallesi sakinleri, “Çarşı merkezinde başlayan refüj, şehir dışında yerleşim yerinin olmadığı yere kadar uzanıyor, kavşak da şehir dışında yapılmış. Boğlan mahallesinin Doğu kısmı ile ilçenin diğer kısımlarını bağlayan tek geçiş D-300 karayoludur. Projenin aynı hali ile uygulanması durumunda Solhan’da alternatif yol olmadığı için gerek Boğlan Mahallesi’ne araçları ile gidecek veya çarşıda ışıkları geçen tüm araçlar bin 900 metre uzaklıktaki kavşağa gidip bin 900 metre de dönüş yolu için 3 bin 800 metre yol gitmiş oluyorlar. Mahalle sakinlerinden biri aracıyla mahalleye gelmek için ya şehir dışında yaşıyormuşçasına kavşağı kullanarak gidecek ya da ters şeridi kullanmak zorunda kalıyor. Acil bir durumda ambulans ve itfaiye mahalleye gelecek olsa şehir dışına çıkıp yeniden dönüp mahalleye gelecek. Böyle bir durumda facianın yaşanmasını istemeyiz. Mahallemiz şehir merkezinde ancak Bin 900 metre sonrasında yapılan kavşaktan sonra yolun bir tarafından diğer tarafına araçla geçmek için şehir dışına çıkıp yeniden dönmemiz gerekiyor. Kavşağın mahallemize yakın bir yerde yapılmasını talep ediyoruz.” ifadelerini kullandılar.

GEÇİŞ VERİLECEK Mİ?

Solhan Kaymakamı Fatih Okumuş ile Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız da mahalle sakinlerinin taleplerinin yerine getirilmesi ve sürücülerin mağduriyet yaşamaması ve sıkıntıların olmayacağı bir çözümün getirilmesinden yana olduklarını aktarırken, Karayolları Bölge Müdür Yardımcısı Ramazan Sis, Solhan’dan geçen yolun standartlara uygun olması için kanuni olarak uygulanması gereken aralıklarla kavşağın yapılabileceğini belirtti.

Her imar yolu olan yerde geçişlerin mümkün olmayacağını belirten ve kavşak arası mesafenin ise bin 750 metre olması gerektiğine dikkat çeken Sis, Solhan’da söz konusu alanları tekrar inceleyip genel müdürlüğe durumu ileteceklerini ve oradan çıkan kararın uygulanacağını belirtip Kaymakam Okumuş, Başkan Yıldız ve mahalle sakinleri ile kavşak için yolda istişarelerde bulundular.

Boğlan Mahallesi çıkışındaki MOBESE ile Binpınar geçişi arasında bir yerin kavşak olması için Genel Müdürlüğe durumun bildirilmesi ve uygun görülmesi durumunda söz konusu alandan geçişin sağlanabileceği belirtilirken Başkan Yıldız, söz konusu alanda geçişin verilmesi durumunda yan yol ile mahalle sakinlerinin sıkıntısına cevap vereceklerini aktardı.

KAVŞAK YÜZÜNDEN İŞLETMESİNİ KAPATTI

Geçtiğimiz yıl kavşağın yapımından sonra “Karayolları iş yerimize bir geçiş vermezse bu istasyonu kapatmak zorunda kalacağız” diyen Boğlan Mahallesi’nde yakıt istasyonu olan Fırat Yardımcı, “geçiş verilmediği için işlerin düşmesinden dolayı yeni bir kavşağın açılmasına kadar işletmemizi kapattık” dedi.

Yardımcı, “Karayolları kavşağı yerleşim yerinde değil de şehir dışında bir alanda yapmış. İş yerime yakıt için gelmek isteyen araçların girişi kapatıldığı için yakıt almaya gelemiyorlar. Durum böyle olunca işlerde düşüş yaşandı. Burada büyük bir yatırım yaptık ama zarar ettik. Bir çözüm getirilmesin talep ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN