• Dolar Alış / Satış: 6.076 / 6.087
  • Euro Alış / Satış: 6.782 / 6.794
  • BINGOL:
  • Güneş:
  • Öğle:
  • İkindi:
  • Akşam:
  • Yatsı:
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

KANSER TARAMA PROGRAMLARI BAŞLADI

16 Temmuz 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
6826 defa okundu.
KANSER TARAMA PROGRAMLARI BAŞLADI

Solhan Aile Sağlık Merkezi’nde kanserden korunma ve tarama yöntemleri, kişilerarası iletişim ve sağlık eğitmenliği konularında eğitim almış doktor, ebe, hemşirelerle ‘erken teşhis hayat kurtarır’ prensibiyle yola çıkarak meme, rahimağzı ve kolorektal kanserler ile ilgili tarama programları başlatıldığı belirtildi.

Solhan Aile Sağlık Merkezi’nde kanserden korunma ve tarama yöntemleri, kişilerarası iletişim ve sağlık eğitmenliği konularında düzenlenen programda amaçlarının toplumda kanser konusunda farkındalık yaratmak, yüz yüze eğitimlerle kişileri korunma yöntemleri, tarama programları hakkında vatandaşları bilgilendirmek olduğunu belirten Solhan İlçe Sağlık Merkezi’nde görevli doktoru Feyzullah Alay, “Unutulmamalıdır ki erken teşhis ile kanser tedavi başarısı yükselir ve hastanede kalış süresi ile normal hayata dönüş süresi kısalır.” dedi.

SERVİKS (RAHİM AĞZI) KANSER TARAMASI

Serviks (Rahim Ağzı) kanseri hakkında bilgi veren Alay, “Serviks kanseri tarama yöntemleri kansere bağlı ölümleri azalttığı düşünülen ve bu açıdan etkinliği kanıtlanmış az sayıdaki tarama yöntemlerinden biridir. 35 yaşında başlanacak olan  tarama son 2 testi negatif olan 65 yaşındaki kadınlarda kesilir.  Smear testi 5 yıl arayla tekrarlanır.” dedi.

KOLOREKTAL KANSER TARAMASI

50-70 yaş aralığındaki erkek ve kadınlardan gaitada gizli kan tetkiki yapılmakta olduğunu belirten Alay, Bu testin yapılış tekniği hastaya anlatılıp hasta tarafından testin evinde uygulanabileceğini belirtti.

SOLHAN’A MOBİL ARAÇ GELECEK

Meme kanseri hakkında bilgi veren Alay, “Klinik meme muayenesi tarafımızca yapılıyor olup meme kanseri açısından riskli gruplara (anne, kardeş, teyze, halada meme kanseri varsa) kendi kendine meme muayenesi (KKMM) danışmanlığı verilmektedir. 40-69 yaş arası kadınlara mamografi çekimi için ise Sağlık Bakanlığı tarafından ilçemize en kısa sürede mobil araç getirilecektir.” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN