• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • BINGOL:
  • Bugün
  • Yarın °C / °C

İSTİKLAL MARŞI’NIN KABULÜ’NÜN 99’UNCU YIL DÖNÜMÜ KUTLANDI

16 Mart 2020
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1669 defa okundu.
İSTİKLAL MARŞI’NIN KABULÜ’NÜN 99’UNCU YIL DÖNÜMÜ KUTLANDI

Solhan’da İstiklal Marşı’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi(TBMM) tarafından Milli Marş olarak kabul edilişinin 99’uncu yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü kapsamında bir program düzenlendi.

Solhan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından İstiklal Marşı’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından Milli Marş olarak kabul edilişinin 99’uncu yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü kapsamında bir program düzenlendi.

Solhan Belediyesi Kültür Merkezinde gerçekleşen programa Solhan Kaymakamı Mustafa Hamit Kıyıcı, Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali İhsan Yanılmaz, siyasi parti temsilcileri, kurum amirleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

İstiklal Marşı ile başlayan programda günün anlam ve önemiyle ilgili açılış konuşmasını Öğretmen Veli Tuğa İlkokulu Müdürü Çiğdem Hasar tarafından yapıldı. Program Mehmet Akif Ersoy’un hayatı ve İstiklal Marşının kabulü ile ilgili video gösterimi, Öğretmen Veli Tuğa ilkokulu öğrencilerinin tiyatro oyunu sergilemesi ve oratoryo gösterimi ile devam etti.

Programın açılış konuşmasını yapan Öğretmen Veli Tuğa İlkokulu Müdürü Çiğdem Hasar, şu ifadeleri kullandı: “Şanlı bayrağımız ve onun istiklâlini ebedileştiren bir destan olan istiklal marşı, hiç kuşku yok ki yüce Türk ulusunun ruhunu, tarihini, bağımsızlık sevdasını, ülkü ve ideallerini yansıtan ve aziz Türk milleti var oldukça nesiller boyunca yüreklerde hissedilerek coşkuyla okunacak bir ulusal marştır. Bu anlamda istiklal marşını anlayabilmek ve onun ruhunu kavrayabilmek için öncelikle Mehmet Akif Ersoy’u çok iyi tanımak, onun tüm benliğinde muhafaza ettiği ‘vatan sevgisini, milli mücadele ruhunu, Allah inancını’ bilmek ve bu yüce duygularla ortaya çıkan ‘vatan, ulus ve hürriyet’ kavramlarını damarlarımızda hissetmemiz gerekir. Tüm bu duyguları iliklerimize kadar hissederek ‘Arkadaş! Yurduma alçakları uğratma, sakın! Siper et gövdeni, dursun bu hayasızca akın’ mısralarındaki ‘vatan, millet ve hürriyet’ uğruna göğsünü siper edecek bir millet olmamız gerekmektedir. Yine aynı coşkun duygularla Akif’in dizelerinde söylediği gibi: ‘Doğrudan doğruya Kur’an’dan alıp ilhamı, Asrın idrakine söyletmeliyiz İslam’ı dizelerinde anlam bulduğu gibi Kur’an yolunda ve Hakk’ın ve daima haklının ve mazlumun yanında olan, zalimin karşısında bir mızrak gibi dimdik durabilen bir nesil olmalıyız. İşte hepimiz bu duygularla Mehmet Akif’i tanır ve İstiklal Marşı’nın ruhunu tüm benliğinizde hissederek ‘Ezelden beridir hür yaşamış ve hür yaşayacak’ bir milletin fertleri olarak Dünya Milletler Tarih’inde şanlı yerimizi korumuş oluruz. Bu duygu ve düşüncelerle vatan, millet ve hürriyet sevdalısı nesiller olmamız dileğiyle ‘Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı Yazdırmasın’ diyen üstad Mehmet Akif Ersoy’u sevgi ve rahmetle anıyor, onun bize verdiği ruhla aziz vatan ve şanlı bayrağımız için kanlarını döküp şehadet mertebesiyle kendilerine ‘Ağuşunu açmış duran peygamberimizin’ lütfuna mazhar olan tüm şehitlerimizin ruhunu şad ediyorum.

Program, Öğretmen Veli Tuğa İlkokulu öğretmenleri ve öğrencilerinin çeşitli sunumları ile son buldu.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN