• Dolar Alış / Satış: 5.632 / 5.642
  • Euro Alış / Satış: 6.334 / 6.345
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • BINGOL:
  • Bugün
  • Yarın °C / °C

HAYDİ, ÇOCUKLAR CAMİYE!

17 Haziran 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1036 defa okundu.

“Camiler Çocuk Dolsun, Ahlakı Kur’an Olsun!” ilkesiyle çocuklarımızı günde üç saat işleyeceğimiz derslerle cami ve Kur’an kurslarımızda misafir edeceğiz. Geçen sene Solhan’da 2 bin 5 yüz yavrumuzu camilerde ağırladık. İnşallah bu yılki hedefimiz; 3 bin çocuğumuza dinimizi sevdirmek, besmeleyi öğretmek, Kur’an’la tanıştırmak ve camiyle buluşturmaktır. İman, ibadet ve ahlaka dair derslerin yanında sosyal ve kültürel, sportif etkinliklerle çocuklarımızın ilgisini canlı tutmayı istiyoruz.” diyen Dutar, kurs süresince çocuklarla sosyal ve sportif faaliyetlerde de bulunulacağını belitti.

Kayıtları geçen hafta başlayan ve 17 Haziran günü başlanacak olan Yaz Kur’an Kursları ile ilgili açıklamada bulunan Solhan İlçe Müftüsü Muharrem Dutar, “Okulların tatil olmasıyla öğrenciler için uzun bir yaz tatili başladı. Çocuklarımız yorucu bir eğitim-öğretim dönemini geride bırakarak zihnen ve bedenen dinlenmeye geçtiler. Bu uzun tatil dönemini fırsata dönüştürmek isteyen veliler için Yaz Kur’an Kursları iyi bir imkân olarak önümüzde duruyor. Yaz Kur’an kursları cami ve Kur’an Kurslarımızda 17 Haziran Pazartesi günü başlıyor. “Camiler Çocuk Dolsun, Ahlakı Kur’an Olsun!” ilkesiyle çocuklarımızı günde üç saat işleyeceğimiz derslerle cami ve Kur’an kurslarımızda misafir edeceğiz. Geçen sene Solhan’da 2 bin 5 yüz yavrumuzu camilerde ağırladık. İnşallah bu yılki hedefimiz; 3 bin çocuğumuza dinimizi sevdirmek, besmeleyi öğretmek, Kur’an’la tanıştırmak ve camiyle buluşturmaktır. İman, ibadet ve ahlaka dair derslerin yanında sosyal ve kültürel, sportif etkinliklerle çocuklarımızın ilgisini canlı tutmayı istiyoruz. Solhan’da yaz Kur’an kursları süresince Solhan Kültürel Atlı Spor Kulübü’nün katkılarıyla futbol turnuvası düzenlenecektir. Ayrıca Yaz Kur’an kurslarında okutulan “Dinimi Öğreniyorum” kitabından öğrenciler arasında ödüllü bilgi yarışması yapılacaktır. Kurslara devam eden öğrencilere hediyeler de verilecektir. Piknik gibi etkinliklerle kurslarımıza olan ilgi artırılacaktır.” dedi.

KAYITLAR DEVAM EDİYOR!

Yaz kurslarına kayıtların devam ettiğini belirten Müftü Dutar, “Kayıt yaptırmak isteyenler cami ve Kur’an kurslarına gidip görevli hocalarımıza kayıt dilekçesiyle başvurabilir. Kayıt için yaş aralığı 04-20 yaş arası olduğunu da hatırlatmış olalım. Yaz kurslarımız genel olarak öğleden önce 09.00-12.00 saatleri arasında olacaktır. İsteyen öğrencilerimiz için de çoğunluk sağlanırsa öğleden sonra 13.00-16.00 saatleri arasında açılacaktır.  Sekiz hafta sürecek olan Yaz Kur’an kursları 9 Ağustos Cuma günü Kurban bayramından önce sona erecek.” ifadelerini kullandı.

YAZ KUR’AN KURSLARI NEDEN ÖNEMLİ?

Yaz Kur’an Kurslarının önemine de değinen Müftü Dutar, şu ifadeleri kullandı: “Allah’ın bizlere lütfettiği en değerli nimet ve emanetlerden birisinin evlatlarımız olduğunu biliyoruz. Ailemizin gözbebeği, geleceğimizin umudu olan yavrularımızın maddi ihtiyaçlarını olduğu kadar manevi ihtiyaçlarını da karşılamakla sorumluyuz. Çocuklarımızın bu temiz zihinlerine Rabbimizin sevgisini, Peygamberimizin örnek yaşantısını, niçin kulluk etme ihtiyacı hissettiğimizi doğru bir şekilde yerleştirmekle mükellefiz. Yaz Kur’an kurslarıyla Diyanet İşleri Başkanlığı olarak milyonlarca çocuğumuzu camilerle buluşturuyoruz. Çocuklarda cami şuurunu oluşturmak, geleceğimiz, çocuğun kalbi ve ruhunun gelişmesi adına çok önemlidir. Yaz Kurslarımızda çocuklarımıza sadece elifi değil, elif gibi düzgün olmayı da öğretiyoruz. Sadece Kur’an’ı değil Allah’ı, Peygamberi ve kulluk bilincinin temelini oluşturan sevgiyi ve imani hakikatleri de öğretiyoruz. Çocuklarımıza Kur’an’ın kazandırmak istediği özgüveni kazandırmak ve ayrıca Mü’min şahsiyet ve karakterini de oluşturmaya çalışıyoruz. Kur’an’ı güzel okumak, en doğru biçimde yaşamak ve hayatın her anında yaşamak mü’min olmanın belirtisidir. Çocuklarımızı küçük yaşlardan itibaren Kur’an tilavetiyle ve ahlakıyla tanıştırabilirsek bu bizim için en büyük kazanç olacaktır. Çocuklarımıza manevi anlamda destek olmak istiyorsak, sadece ceplerini ve midelerini değil de kalplerini ve ruhlarını doyurma arzusunda isek yaz Kur’an kursları gerçekten bulunmaz bir fırsattır. Efendimiz (s.a.s.)  “Hiçbir baba, çocuğuna güzel ahlaktan daha kıymetli bir miras bırakmamıştır.” (Tirmizi, Birr, 33.) buyurarak çocuklarımıza bırakacağımız en güzel ve anlamlı hediyenin güzel ahlak ve mü’mince bir karakter olduğunu vurgulamışlardır.

‘CEMAATİMİZ ÇOCUKLARA SEVGİ VE HOŞGÖRÜ İLE YAKLAŞMALIDIR’

“Camilerin çocuklarla şenlendiği Solhan’da cemaatimizden istirhamımız lütfen çocuklarımıza iyi örnek olalım.” diye açıklamasına devam eden Dutar, şunları aktardı: “Camiye gelmiş Allah’ın küçük misafirlerini camilerden kovmayalım. Camileri sevdirelim. Onlara kötü, sert bir tavırla çıkışarak camilerden ve Kur’an’dan soğutmayalım. Cami adabını bilmeyen, cami içinde yüksek sesle konuşan, koşturan çocuklarımız elbette olacaktır. Onları güzel bir dille, yumuşak üslup ile uyaralım. Cemaatimizin bu anlamda sorumluluğu büyüktür. Görevli hocalarımız gerekli uyarıları yapacaklardır. Hocalarımız çocuklara cami adabını, namaz kılmayı öğreteceklerdir. Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.) torunları Hasan ve Hüseyin (r.a.) efendilerimizi küçük yaşta iken mescide girdiklerinde onları omuzlarında taşımışlardır. Biz onun ümmeti olarak örneğimiz ve şaşmaz rehberimiz Peygamberimiz (s.a.s.)’e uyarak camiye gelmiş çocukların başını okşayacağız. Onlara şeker ve harçlık vererek sevindireceğiz.”

04-06 YAŞ GRUBU KUR’AN KURSLARIMIZDA DA KURSLARIMIZ AÇILACAKTIR

“Solhan’da 4 farklı yerde 7 sınıfta okul öncesi 04-06 yaşındaki çocuklarımıza Yaz Kur’an kursu açılacaktır.” diyen Müftü Dutar, “15 Temmuz Şehitler 04-06 Yaş Kur’an Kursu, Gül Çocuk 04-06 Yaş Kur’an Kursu(Yenimahalle), Yüzenada Anaokulu ve Yeşilova Anaokulu’nda sınıflarımız ve hocalarımız okul öncesi çağındaki küçük misafirlerimizi bekliyor olacaklardır.” ifadelerini kullandı.

GENÇLERİMİZE YÖNELİK DE YAZ KUR’AN KURSUMUZ AÇILACAKTIR.

Gençlik Merkezi bünyesinde kız ve erkek öğrencilere mahsus olmak üzere iki sınıf şeklinde Yaz Kur’an kursu açılacağını da belirten Müftü Dutar, şu ifadeler ile açıklamasını tamamladı: “Bu vesileyle Yaz Kur’an kurslarında İlçe Merkezinden, beldesine, köyünden en ücra köşedeki mezrasına kadar görev yapacak toplam 144 din gönüllüsü hocalarımıza Rabbimizden başarılar ve kolaylıklar diler, bu eğitim döneminin hayırlara vesile olmasını temenni ederim. Ayrıca bizler hocalarımız ve cemaatimiz olarak çocuklarımıza kucak açıyor, bütün öğrencilerimiz için Cenab-ı Hak’tan başarılı, hayırlı, mutlu ve sağlıklı bir gelecek niyaz ediyor, Kur’an seferberliğine destek veren değerli anne-babalarımıza da şükranlarımızı sunuyoruz. Rabbim yar ve yardımcımız olsun!”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN