• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • BINGOL:
  • Bugün
  • Yarın °C / °C

HACAMAT POLİKLİNİĞİ AÇILACAK

29 Temmuz 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
4367 defa okundu.
HACAMAT POLİKLİNİĞİ AÇILACAK

Bingöl Devlet Hastanesi’nde, Sağlık Bakanlığından sertifika almış doktorların hizmet vereceği sülük ve hacamat poliklinikleri açılacak.

Geleneksel ve alternatif tıp uygulaması olarak görülen sülük ve hacamat gibi yöntemler, Sağlık Bakanlığı kontrolünde Devlet Hastanelerinde uygulanmaya başlandı. Hastanelerde kurulan Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Ünitelerinde (GETAT), yüzyıllardır uygulanan sülük ve hacamat ile tedavi yöntemleri Sağlık Bakanlığı Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Daire Başkanlığı’nın kontrolünde hekimler tarafından uygulanacak.

Bingöl Devlet Hastanesi’nde Sağlık Bakanlığından sertifika almış doktorların hizmet vereceği sülük ve hacamat poliklinikleri açılacak. Bingöl Devlet Hastanesi twitter hesabından yapılan açıklamada, “Sağlık Bakanlığı onaylı sertifikalı doktorlarımız ile GETAT Ünitemizde sülük, hacamat polikliniklerimiz çok yakında hizmete açılacaktır. Unutulmamalıdır ki bu yöntemler bir tedavi metodudur, steril şekilde ve Sağlık Bakanlığının yetkilendirdiği hekimler tarafından yapılmalıdır” denildi.

HACAMAT NEDİR?

Hacamat; 5000 yıllık bir tedavi yöntemidir. Kısaca deri altında birikmiş vücutta hastalıklara neden olan toksik, kanın vakumlanarak dışarı alınmasıdır. Deri altındaki birikmiş olan kan, kan özelliğini yitirmiş koyu renkli pelte, jöle kıvamında olup bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkileyerek birçok hastalığa kapı aralamaktadır. Hacamat ağrısız, yatak istirahati gerektirmeyen iş gücü kaybı olmadan uygulanan bir tedavi metodudur.

SÜLÜK TEDAVİSİ NEDİR?

Tıbbi sülükler sanıldığı gibi kirli kanı emerek tedavi yapmazlar. Tedavi edici özellik kanın alınmasında değil emilirken vücuda verilen salgılardadır. İngilizler sülüklere “canlı eczane” adını takmışlardır. Hasta mutlaka bir uzman doktor gözetimi altında bu tedaviyi olmalıdır.

HACAMAT TEDAVİSİ HANGİ DURUMLARDA YAPILMALIDIR?

Detoks amacıyla bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için sırt, kulunç, boyun ve bel ağrılarında, kronik yorgunluk, hipertansiyon, karaciğer yağlanması, fibromiyalji, halsizlik, ankilozan, spondilit, egzama, migren, nöropsikiyatrik hastalıkların tedavisinde yapılmaktadır.

SÜLÜK TEDAVİSİ HANGİ DURUMLARDA YAPILMALIDIR?

Detoks Diz ağrıları, kireçlenmeleri, Vertigo, migren, kulak çınlamaları, varis, huzursuz bacak sendromu, egzama, sedef, akne, tromboz, flebit, göz ve kulak hastalıkları

HACAMAT VE SÜLÜK KİMLERE UYGULANMAZ?

70 yaş üzeri düşkün hastalar, hamileler, emzirme döneminde olanlar, ağır anemisi olanlar (Hb<9,5 mg), organ nakli yapılanlar, kalp pili takılanlar, hemofili hastalığı olanlar, sepsis, HIV hastaları, kan sulandırıcı kullananlar doktor kontrolünde 2 gün ara vermelidir.

HACAMAT TAKVİMİ

Hacamat, sağlığı korumak veya detoks yâda sünnet amaçlı yaptırılacaksa hacamat tedavisinden maksimum fayda sağlanması açısından tavsiye edilen mevsim, ay ve günlerde yapılması tavsiye edilir. Sünnet amaçlı hacamat ilkbahar ve sonbaharda hicri ayın 5-25. Günleri arasında özellikle 17,19 ve 21. Günlerinde önerilir. Ancak tedavi amaçlı hacamat yani bir şikâyetinizden dolayı tedavi için yaptırmak istiyorsanız en kısa zamanda yapılmalıdır. Bu durumda sadece hafta günlerine dikkat edilmelidir.

HACAMAT (KUPA TERAPİ) ve SONRASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Önemli Hususlar

1-Hacamat olan kişi ne çok aç nede çok tok olmalıdır.2-3 saat öncesinde hayvansal gıda içermeyen hafif şeyler yenilmesi tansiyon düşmemesi için tavsiye olunur.

2-Kan sulandırıcı ilaç kullanılıyorsa (Coumadin dışında )ilacınızı hacamat yaptırılan günde hacamattan 4-5 saat sonrasında alınması gerekmektedir. Coumadin kullanan kişiler ise doktora danışılarak alınabilir.

TAVSİYE NİTELİĞİNDE YAPILMASI GEREKENLER

1-Hacamat tedavisinden 1 gün önce ve 1 gün sonra hayvansal gıdaların alınmaması

2-Cimadan 1 gün önce ve 1 gün sonra uzak durmak

3-Sigara kullananlar hacamattan en az 1 saat önce ve 1 saat sonra sigara kullanmamalıdır.

4-Hacamat sonrası 3-4 saat uyunmamalıdır.

5-Hacamat sonrası 2-3 saat bir şey yenilmemeli, bal şerbeti içilebilir.

6-12 saat sonra ılık duş alabilirsiniz. Duş sonrası yara izi olan bölgeye kantaron yağı veya zeytinyağı sürün.

Tavsiye niteliğinde olan hususlara riayet edilmemesi hacamat tedavisine engel teşkil etmez ancak maksimum fayda sağlanması için dikkat edilmesinde fayda vardır.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN