• Dolar Alış / Satış: 5.883 / 5.893
 • Euro Alış / Satış: 6.632 / 6.644
 • BINGOL:
 • Güneş:
 • Öğle:
 • İkindi:
 • Akşam:
 • Yatsı:
 • BINGOL:
 • Bugün
 • Yarın °C / °C

GENÇ ÇİFTÇİ PROJELERİNE 30 BİN HİBE

28 Mart 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
466 defa okundu.
GENÇ ÇİFTÇİ PROJELERİNE 30 BİN HİBE

Bingöl İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi kapsamında; Hayvansal üretime yönelik destekleme projeleri, Bitkisel üretime yönelik destekleme projeleri ve Yöresel ürünler ile tıbbi ve aromatik bitki üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik destekleme projelerine 30 bin TL destek verileceği belirtildi.

Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ (Tebliğ No: 2018/12) 24.03.2018 tarihli resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Başvuruların Bakanlık tarafından hazırlanan web tabanlı yazılım (gencciftci.tarim.gov.tr) programından yapıldığı duyuruldu.

Genç Çiftçi Projelerinden destek almak isteyenlerin yapacakları başvuru sonrasında başvuru dokümanlarını yazılım programından çıktı alıp 02 Nisan – 30 Nisan 2018 tarihleri arasında İl ve İlçe Müdürlüklerine kesin başvuru yapmaları gerektiği belirtildi.

30.000 TL karşılıksız hibe şeklinde uygulanacak proje kapsamında; Hayvansal üretime yönelik destekleme projeleri, Bitkisel üretime yönelik destekleme projeleri ve Yöresel ürünler ile tıbbi ve aromatik bitki üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik destekleme projeleri kapsamında başvuruda bulunacakların başvurularının değerlendirileceği belirtilip başvuruda bulunacak kişilerde aranan şartlar açıklandı.

Büyükbaş hayvan yetiştiriciliği, Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, Arı yetiştiriciliği ve bal üretimi, Arı sütü, ana arı, polen ve benzeri arı ürünleri üretimi, İpekböceği yetiştiriciliği ve tesis yapımı ve Serbest sistem yumurta tavuğu yetiştiriciliği ve tesis yapımının; hayvansal üretime yönelik destekleme projeleri kapsamında değerlendirileceği duyuruldu.

Kapama meyve bahçesi tesisi, Fide, fidan, iç ve dış mekân süs bitkisi yetiştiriciliği, Kontrollü örtü altı yetiştiriciliği, Çok yıllık yem bitkisi yetiştiriciliği ve Kültür mantarı üretimi ve tesis yapımının ise bitkisel üretime yönelik destekleme projeleri kapsamında değerlendirileceği duyurulurken, çok yıllık tıbbi ve aromatik bitki üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesi ile coğrafi işaretli, organik veya iyi tarım uygulamalı bitkisel ve hayvansal üretimin ise yöresel ürünler ile tıbbi ve aromatik bitki üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik destekleme projeleri kapsamında değerlendirileceği belirtildi.

BAŞVURUDA BULUNACAKLARDA ARANAN ŞARTLAR

Bingöl İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin desteklenmesi hakkında yapılan duyuruda tebliğ kapsamında başvuru yapacak genç çiftçilerde aranan şartlar ise şöyle sıralandı.

 1. a) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 2. b) Tebliğin yayımlandığı tarih itibari ile 18 yaşını doldurmuş, 41 yaşından gün almamış olmak. (25 Mart 1978 – 24 Mart 2000 tarihleri arasında doğanlar, bu tarihlerde dahil)
 3. c) Okur-yazar olmak.

ç)  Başvuru tarihi itibari ile 31/5/2016 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Kanunu’na göre 4/b (Tarım Bağ-Kur) kapsamında sigortalı sayılanlar ve 4/a (Tarım SSK-Ek5) maddesi ile isteğe bağlı sigortalılık hükümleri kapsamında tarım veya orman işlerinde hizmet akdiyle süreksiz olarak çalışanlar ve Türkiye İş Kurumu tarafından düzenlenen Toplum Yararına Çalışma Programlarından yararlananlar hariç, ücretli çalışan olmamak.

 1. d) Başvuru tarihi itibari ile örgün eğitime devam ediyor olmamak.
 2. e) Başvuru tarihi itibari ile askerlik görevi ve cezai hükümlülüğü devam eden veya denetimli serbestliği olan kişi olmamak.
 3. f) Başvuru tarihi itibari ile Katma Değer Vergisi (KDV), gerçek ve basit usulde vergi mükellefi olmamak.
 4. g) Hayvansal üretime yönelik, büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği konulu proje başvuruları için Tebliğin yayımlandığı tarih itibari ile 15 Adet Büyükbaş veya 50 Adet Küçükbaş’tan fazla hayvan sahibi olmamak.

ğ)  Arı yetiştiriciliği ve bal üretimi konulu proje başvuruları için Tebliğin yayımlandığı tarih itibari ile 50 adetten fazla arılı kovan sahibi olmamak.

 1. h) Arı sütü, ana arı, polen vb. arı ürünleri üretimi, konulu proje başvuruları için Tebliğin yayımlandığı tarih itibari ile en az 50 adet arılı kovan sahibi ve TAB’a üye olmak.

ı)  2016 ve 2017 yıllarında hibeden faydalanmış, hibe sözleşmesi imzalamaya hak kazandığı halde sözleşmeyi imzalamamış, hibe sözleşmesi iptal edilmiş olmamak.

 1. i) Aynı proje konusunda Bakanlığın diğer hibe programlarından yararlanmış olmamak.
 2. j) Bu maddenin (ç), (f), (g), (ğ), (ı) ve (i) bendi hükümlerine tabi kişilerin eşi olmamak.

Başvurusu yapılan projeler ilimizde kurulacak il proje değerlendirme birimi tarafından değerlendirildikten sonra kazanan projeler ile hibe sözleşmesi imzalanacaktır.

Hibe ödemeleri projeler tamamlandıktan sonra yapılacaktır. Proje ile sağlanan materyaller 2 yıl boyunca İl ve İlçe Müdürlüğü tarafından kontrol edilecektir.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN