• Dolar Alış / Satış: 5.632 / 5.642
  • Euro Alış / Satış: 6.334 / 6.345
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • BINGOL:
  • Bugün
  • Yarın °C / °C

FİRMANIN SAHİBİ SOLHANLI ÇIKTI

8 Temmuz 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
586 defa okundu.

Bingöl’de motor bölümünde kuşun yuva yaptığı yol inşaatında kullanılan kamyonun; ‘yavrular kuluçkadan çıkıp uçuncaya kadar’ çalıştırılmamasına karar verildi. Yapılan haberlerle Türkiye’nin gündemine gelen firmanın sahibi Solhanlı olduğu öğrenildi.

Bingöl-Erzurum kara yolu 35. kilometre Çobantaşı köyü mevkisinde bölünmüş yol çalışmalarını sürdüren firmaya ait bir kamyonun motor bölümünde kuşun yuva yaptığını fark eden işçiler, durumu firma yetkililerine bildirdi.

Duyarlılık gösteren firma yetkilileri, hafriyat taşımada kullanılan kamyonun ‘yavrular kuluçkadan çıkıp uçuncaya kadar’ seferden çekilmesine karar verdi.

Çobantaşı köyündeki şantiyede tamircilik yapan İlyas Varol (32), kamyonun üzerinde sürekli iki kuşun uçması üzerine yaptıkları aramada, içinde 6 yumurta bulunan yuvayı gördüklerini belirtti.

“KAMYON NEREYE GİDERSE TAKİP EDİYORDU”

Kuş ve yuvadaki yumurtaların zarar görmemesi için kimseyi kamyona yaklaştırmadığını anlatan Varol, şöyle dedi: “Yaklaşık 20 gün önce kamyon çalışırken etrafında bir kuş dolaşıyordu. Kamyon nereye giderse kuş onu takip etmeye başladı. Biz de merak ettik, kamyonu atölyeye çektik baktık, kuş yuvası gördük. Motor şasesinin içine kuş yuva yapmış ve 6 yumurta içinde var. Şefimizin talimatıyla kamyonu çalıştırmamaya karar verdik. Bu kuş yavru yapana, uçup gidene kadar kamyonu çalıştırmayacağız.”

Kamyonun çalıştırılmamasının ayda yaklaşık 15 bin lira ek maliyete neden olduğu, firma yetkililerinin kuş yuvası için bu maliyeti göze aldıkları öğrenildi.

Bu arada, ak kuyruksallayan türünde olduğu belirlenen kuşun kuluçka süresi, 11 ile 16 gün arasında değişiyor.

ÖĞRETMENİ DUYURDU

Firmanın sahibinin Solhanlı hemşehrimiz olduğunu lise öğretmeni Emine Duman açıkladı. Geçtiğimiz günlerde bir kitabın tanıtımı için Solhan’a gelip öğrencileriyle bir araya gelen Milli Eğitim Bakanlığı Maarif Müfettişi Emine Duman, öğrencisinin yaptığı örnek davranışından dolayı tebrik ederek şu ifadeleri kullandı: “Uzun zamandır bu haberi görüyordum sosyal medyada. Bugün haber ile ilgili bir ayrıntı öğrendim. Geçen gün Bingöl Solhan’da belirli yıllarda orada görev yapan öğretmenlerin anılarından oluşan kitabımızı tanıtım haberlerini paylaşmıştık. Firmanın sahibi lisede okuttuğum Kaddafi Şeyhanoğlu imiş. Bir öğretmen bundan daha güzel haber alabilir mi? Bu güzel hareketini tebrik ediyorum.”

“KULUÇKA SÜRESİ BİTENE KADAR ARAÇ ÇALIŞTIRILMAYACAK”

Kuşun yuva yaptığı kamyonun Solhan firması olan Öz İkbal Madencilik’e ait olduğu öğrenildi. Bingöl-Erzurum yolu çalışmalarını yürüten Öz İkbal Madencilik firmasına ait olan kamyonda kuşun yuva yapması ile yapılan örnek davranış ülke gündemine geldi ve takdir ile karşılandı. Öz İkbal Madencilik firması ortaklarından İbrahim Sönmez, “Firmamıza ait aracın etrafında günlerce hareket eden bir kuşun olması çalışanlarımızı bir durum olduğu üzere şüphelendirmiş. Çalışanlarımız aracı kontrol edince kuşun yuva yaptığını ve yumurtaların kuluçkaya bırakıldığını fark ettiler. Bize haber verdiler. Biz de kuşun ve yumurtalar ile olacak yavruların zarar görmemesi için aracın çalıştırılmamasına karar verdik. Bu sürenin ne kadar süreceğini bilmiyoruz ancak kuş ve yavrularının zarar görmemesi için kuluçka süresinin tamamlanmasına kadar kamyonu çalıştırmayacağız. Hayırlara vesile olmasını diliyoruz.” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN