• Dolar Alış / Satış: 5.771 / 5.782
  • Euro Alış / Satış: 6.416 / 6.427
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • BINGOL:
  • Bugün
  • Yarın °C / °C

EVET, ‘ÖĞRENCİLERDEN ÖRNEK DAVRANIŞ’

9 Nisan 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
14856 defa okundu.
EVET, ‘ÖĞRENCİLERDEN ÖRNEK DAVRANIŞ’

O haber, bizi şaşırttı mı? Tabiî ki hayır!
Çünkü benzerlerini yıllardır görüyor, yaşıyoruz.
Öğrencilerin cumaya gitmesinin gayri ahlaki olaylardan daha çok gündem olduğunu hep beraber gördük, koltuğumuzda oturup çekirdek çıtlayarak izledik.
Bazen içimizden ‘çocuklardan, namazdan, camiden ne istiyorlar’ desek de izleye durduk o haberleri…

Müslüman toplumunda İslami ef-allerin İslam’a uygun olmayan ef-allerden daha hor görülmesi de normalleşti zihinlerimizde.

4-5 yaşlarında olan çocukların bale yapması, okullarda yapılan programlarda minik çocuklara öğretilen danslar ile geleceğin dansçılarının yetiştirilmesi uygun olurken daha büyük yaşlardaki çocukların camilere gitmesi, camilerin temiz tutulması ile ilgili farkındalık oluşturulması ve örnek olma mahiyetinde temizlik yapmaları kabul edilmeyen bir davranış olarak haber olmuş.

Habere konu olan öğrenciler; Solhan’ın evlatları,

Cami’de temizlik yapmaları kabul edilmeyen öğrenciler; imam hatip ortaokulunun iyi niyetli, halis düşünceli koca yürekli öğrencileri…

Birkaç haber sitesinde haberleştirilen okul öğrencileri, Solhan Yeşilova İmam Hatip Ortaokulu, öğrencileridir. Habere konu olma sebepleri ise camide temizlik yapmalarıdır.

Haber ile ilgili Solhan Yeşilova İmam Hatip Ortaokulu’nda bir dostuma işin aslını sorma gereği hissettim ve işin aslını öğrendim.

İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri, ikindi namazını eda etmek için (derslerin bitiminden sonra) mahallede bulunan İmam-ı Şafii camiine gitmişler. İkindi namazını kıldıktan sonra camide temizlik yaparken bir mahalle sakini öğrencilerin temizlik yaptığını görmüş ve yaptıklarını kendilerine örnek teşkil ettiği düşüncesi ile okul idarecilerinden birine çektikleri fotoğrafları atarak duyduğu memnuniyeti iletmiş. Bu fotoğraflarda öğrencilerin kendi iradeleri ile bir çalışma yapmaları ve onları gören camii cemaatince de davranışları örnek olarak belirtildiğinden okulun web sitesinde ‘Öğrencilerimizden Örnek Davranışlar’ başlığı ile “Öğrencilerimiz gönüllülük esasıyla hareket ederek İmam Şafi Camisini temizlediler. Bu farklı ve farkındalık uyandıran davranışlarından ötürü öğrencilerimize teşekkür ederiz.” paylaşımına yer verilmiş.

Bu paylaşımda fotoğraflar birilerin dikkatini çekmiş ve haber konusu olmuş. Haber yapan muhabir haberin altındaki “Konuyla ilgili bilgi almak için okulu aramamıza rağmen telefonlarımıza cevap verilmedi.” ifadesini sorduğum okul idarecisi ise konu ile ilgili asla okuldan kimsenin aranmadığını belirtti.

Bizler için çocukların camiye gitmeleri, camide namaz kılmaları ve birilerinin diktası olmadan caminin temiz kalması için ellerine bez alıp temizlik yapmaları güzel bir haslet olurken başkaları için bu kabul edilemez bir durum olarak haber konusu olabiliyor.

Yıllar geçse de isimler değişse de İslami hassasiyeti olanların üzerinde hüküm sürmek isteyenler her zaman olmuştur ve olmaya da devam edecektir.

Cumaya giden öğrencilerin haber ediliş şekli zihinlerde yerini korurken başörtülü bacılarımızın başlarının içindekilere bir şey demek yerine başlarının üstünde taşıdıkları ayete saldıranları da unutmuş değiliz.

Din dersinde öğrencilere namaz kılınmasını anlatan ve onlara Allah’ın bu emrini söyleyen öğretmen ile öğrencilere okula, okul kıyafetleri dışında kıyafet ile gelmemelerini belirten öğretmene ‘çocukların giyimine karışıyor’ gerekçesi ile maruz kaldığı sıkıntılar da bizlere bir şeyler öğretmemiştir.

‘Öğrencilerin camide temizlik yapmalarının kabul edilmez olduğunu’ belirtenler ile aynı eksende olanlardan bazıları da öğretmenin okul kıyafetleri dışında giysi ile okula kimsenin gelmemesi ifadesini de ‘öğrencilerin giyimine karışıyor’ gerekçesi ile karşı durmuşlardı. İşlerine gelmeyince ‘Okul kıyafetleri ile okula gelin’ demek de suç oluyor okul dışında öğrencilerin camiye gitmeleri ve temizlik yapmaları da…

Camiler, halk tarafından yapılıp eksiklikleri de halk tarafından karşılana gelmiştir günümüze…

Büyük yerlerde temizlik görevlisi veya bazı yerlerde ise din görevlileri tarafından temizlik yapılan camilerde bazı yerlerde ise cemaat yapıyor temizliği…

Burada da habere konu olan caminin küçük yaşlı cemaati üstlenmiş bu görevi,

Bu fiiliyatın güzel tarafı; çocuklarımızın camiyi temizlemelerinden ziyade bunu kendileri düşünüp yapmalarıdır.

Çocukların camiyi temizleme anında fotoğraflarını çekip bunu ‘örnek davranış’ olarak nitelendiren mahalle sakini ile aynı fikirdeyim. O çocukların yaptığı bu davranışın hepimizce örnek olmasını diliyorum.

 

Bu haberi okuyanlar bunları da okudu.
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN