• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • BINGOL:
  • Bugün
  • Yarın °C / °C

‘ESNAFLARA 10 BİN TL HİBE VERİLMELİDİR’

14 Eylül 2020
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
165 defa okundu.
‘ESNAFLARA 10 BİN TL HİBE VERİLMELİDİR’

HDP Bingöl Milletvekili Aydemir; ‘Bingöl’deki esnaflar için en az 10 bin lira hibe çıkarılması gerekmektedir. Aksi takdirde kira ödeyemeyen esnafların ticaretlerinin bitmesine, yevmiye ile çalıştırılan işçilerin işten çıkarılma olaylarına daha çok tanıklık edebiliriz.’

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, kentteki basın mensuplarıyla bir araya gelerek gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Bingöl’de gerçekleştirdikleri ziyarette özellikle esnafın bitme noktasına geldiğini belirten Aydemir, küçük esnafın da kan ağladığını söyledi.

Aydemir; “Gerçekleştirdiğimiz son ziyaretin bize bir öncekini aratır durumda olduğunu gördük. Bingöl’de ticaretin ne yazık ki bitme noktasına geldiğine, büyük-küçük tüm esnafların tabiri caizse kan ağladıklarına şahitlik ettik.  Bingöl Merkez; Merkez köyler, Karlıova, Genç, Solhan, Kiğı, Yayladere, Yedisu, Adaklı ve diğer beldelerimize yaptığımız ziyaretlerde karşılaştığımız manzara, Bingöl tarihinin görüp yaşayabileceği en karamsar manzaraydı… Fırıncı esnafından, kıraathane esnafına; tatlıcı esnafından, ayakkabıcı-konfeksiyon esnafına neredeyse bütün sektörlerde, tüm esnaflarımız aynı durumdan muzdarip. Fırıncı esnaflarının una gelen zamlardan dolayı sürekli değişen gramajlardan kaynaklı şikayetleri, kıraathane esnaflarının pandemi ile başlayan yasaklardan günümüze iş yerlerinin kapalı kalması, kapalı durumdayken kira gibi zorunlu giderler konusunda destek alamadıkları, yine birçok farklı sektörde esnafların siftah dahi yapamadan günü bitirdikleri, Bingöl’de ticaretin bitme noktasına geldiği gerçeğini bizlere yansıtmıştır” dedi.

ENGELLİLERİN LAVABO İHTİYACI GİDERİLMELİ

Kentteki engelli dernekleri ile yaptıkları görüşmede lavabo ihtiyacının büyük bir eksiklik olduğunu söyleyen Aydemir; “Bingöl merkezde gerçekleştirdiğimiz STK ziyaretlerinde de çok farklı mağduriyet ve taleplerle karşı karşıya kaldık. Ticaret Sanayi Odasının esnaflarla ilgili beklentileri, pandemi döneminde esnafların nasıl yalnızlaştırıldıklarını ve bu durumun her geçen gün daha kötüye gittiği öngörüsünü bizlere ifade etmişlerdir. Altı Nokta Körler Derneği ziyaretimiz de, engelli yurttaşlarımızın yıllardır süre gelen sıkıntılarının artarak devam ettiğini, çözüm konusunda kimsenin sorumluluk almadığını, verilen sözlerin yerine getirilmediğini gördük. Engelli bir yurttaşımızın lavabo ihtiyacını karşılamak için kilometrelerce yol katettiğini ifade etmesi içler acısı bir durumun göstergesiydi. Şehir merkezinde engelliler için lavabo yapılabilecek birçok alan varken yurttaşlarımızı bu anlamda mağdur etmenin bir gerekçesinin olmadığı kanaatindeyiz. Toplu taşıma araçlarına binme önceliğinin, ücretsiz kart hakkının da gasp edildiğini ifade eden engelli yurttaşların, zaruri ihtiyaçlarını karşılama konusunda yerel yönetimlerin yetersizliği ya da doğru ifade ile yurttaşlarımızı külfet olarak görmelerinin kabul edilmesi söz konusu bile değildir! Engelli yurttaşların toplu taşıma araçları için kullandıkları ücretsiz kartlardan şikayetçi oldukları kadar, Belediyeden yeterince destek alamadıklarını ifade eden Toplu Taşıma Kooperatiflerinin de aynı şekilde büyük mağduriyetler yaşadıklarını söyleyebiliriz. Bu konuyu hem halk, hem de kooperatifin mağdur edilmeyeceği şekilde çözmek yerel yönetimlerin önceliği olmalıdır” diye konuştu.

“BİNGÖL’DE YEREL BASININ TARİH OLMASINA SEBEBİYET VEREBİLİR”

Bingöl basınının da ilan konusunda sıkıntılar yaşadığının altını çizen Aydemir; “Gazeteciler Cemiyetinin ilan konusunda ki sıkıntıları, yerel basının idame ettirme anlamında son raddeye geldiğini göstermekle, Bingöl’de yerel basının tarih olmasına sebebiyet verebilir” şeklinde konuştu.

“10 BİN LİRA HİBE ÇIKARILMASI GEREKMEKTEDİR”

Esnaflara hibe desteği verilmesi gerektiğini vurgulayan Aydemir’in açıklamasından satır başları şu şekilde:

“Daha önce de dile getirdiğimiz gibi Bingöl ve benzer sorunları yaşayan diğer illerde ki esnaflar için en az 10 bin lira hibe çıkarılması gerekmektedir. Aksi takdirde kira ödeyemeyen esnafların ticaretlerinin bitmesine; yevmiye ile çalıştırılan işçilerin işten çıkarılma olaylarına daha çok tanıklık edebiliriz. Üniversite mezunu işsiz gençlerimizin lokanta ve kahvehanelerde çalışıyor olmaları bir tarafta başlı başına sorun olarak dururken, son zamanlarda artan, yaş ortalamasının çocuk yaşlara düştüğü uyuşturucu bağımlılığın, bu oranda yine artan intihar vakalarının, kadına şiddetin, genç kadın intiharlarının, bu intiharların arkasında yatan sırların Bingöl’de gelecek adına büyük bir karamsarlığı beraberinde getirdiğini ifade etmek mümkün. DSİ Parkı olarak bilinen mesire alanının, son zamanlarda uyuşturucu bağımlılarının sığınağı haline geldiğini, defalarca dile getirilmesine rağmen bir çalışma yapılmamasının da farklı kuşkulara sebebiyet verdiğini buradan ifade etmek istiyoruz. Gençlerimizi bu bataklıktan kurtarmak, iş istihdamı yaratmak, içerisinde bulundukları gelecek kaygısını yok etmek hepimiz için bir sorumluluk olmalıdır.”

ÇARPIK YAPILAŞMA DEVAM EDİYOR

“Yine Bingöl’ün en büyük sıkıntılarından biri olan çarpık yapılaşmanın devam ediyor olması, kişilere yani yandaşlara özel imar uygulamasının yapılması, kurumlara yapılan alımlarda liyakat yerine partidaşlığın ön planda tutulması, yerel ihalelerin kamu ihale yasası baypas edilerek köylere hizmet götürme birlikleri tarafından AKP’ye yakın olan yandaş müteahhitlere çağrı usulüyle ihalesiz bir şekilde verilmesi, yasalara karşı hile yapılması, Milli Eğitim Müdürlüğü’nde yaşanan yolsuzluklar, bu şehre yapılan en büyük ihanetlerden bir kaçı olarak sayılabilir.”

“Bingöl Merkez köyleri ile beraber, tüm ilçelere ve beldelere bağlı olan köylerin ortak sıkıntılarından olan sulama ve içme suyu problemleri, kanalizasyon sıkıntısı, yine hayvanların tükettiği suyun kanalizasyon suyu ile karışıyor olması, birçok köyde yapılmayan kilit taşları, su için ödenen ağır faturalar, hayvancıların küpe sıkıntısı sebebi ile maruz kaldıkları ağır cezalar ve şehir merkezinde ki bazı mahallelerde halen devam eden su kesintileri, Bingöl Merkez; ilçeler, beldeler ve tüm köylerin de kalıplaşmış, kangrenleşmiş, problemleri olarak bilinmektedir. Köylerde yaşanan içme suyu sıkıntısı, dönem dönem hastalıklara da sebebiyet vermekte, yoksul köylülerin ağır faturalar karşısında zorlanmalarına neden olmaktadır. Kuzey ilçelerimiz de bulunan Alevi yurttaşlarımızın yoğunluklu yaşadığı bölgeler de hizmet olayı neredeyse unutulmuş durumda. 14 Haziran 2020 tarihinde Yedisu-Karlıova merkezli depremde, bu ilçelerimize bağlı ağır hasarlı köylerin hayvan barınakları ve konut sıkıntıları da devam etmekte. Havaların soğuması ile yurttaşlarımız çok daha sıkıntılı günlerle karşı karşıya kalabilirler. Burada ki sorunlara yönelimde öncelikler arasında olmalıdır.”

“Yine en önemli konulardan birisi olan, tüm dünyayı kasıp kavuran koronavirüs salgınının hızla yayıldığı hatta kontrolden çıktığı Bingöl’de, hastane ziyaretimiz de bizleri hayal kırıklığına uğratan görüntülerle karşı karşıya kaldık. Canla başla çalışan sağlık çalışanlarının kaderlerine terk edildiğini, Hastane kampüsüne kurulan çadırın ilkel görüntüsünün yanında insanların ne denli değersizliştirildiklerini, test konusunda muazzam yetersizliğin olduğunu, hijyenden yoksun, sıcaklığın 38 derecelere çıktığı günlerde hastaların çadırlarda ölüme terk edildiğini gördük. Çok acil bir şekilde, öncelikle sağlık çalışanlarının düzenli olarak teste tabi tutulmaları, hijyen konusunun maksimum seviyeye çıkarılması, sağlık çalışanlarının özlük haklarında düzenlemelerin yapılması ve hastanenin müsait olan kampüsüne çelik konsoldan bir pandemi hastanesinin yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde mevsim değişikliği ile birlikte hastanenin her anlamda yetersiz kalabileceği gerçeği ile karşı karşıya kalabiliriz…

Yaptığımız tüm ziyaretlerde, bizlere gösterdikleri tevazu adına, Bingöl Merkez; tüm ilçelerimiz, tüm beldelerimiz, köylerimiz ve değerli halkımıza sonsuz teşekkürlerimizi sunarız. Duyarlı Bingöl halkının, bu zorlu pandemi günlerini kurallara riayet ederek en asgari şekilde atlatacağını temenni eder, tüm yurttaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletip; sağlıklı, huzurlu, mutlu ve umutlu bir gelecek dileriz…”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN