• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • BINGOL:
  • Bugün
  • Yarın °C / °C

DOĞALGAZ İÇİN İLK KAYNAK YAPILDI

28 Eylül 2020
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
538 defa okundu.
DOĞALGAZ İÇİN İLK KAYNAK YAPILDI

Solhan’da yıllardır hasretle beklenen doğalgaz için yıl içinde yapılan bir takım ön hazırlıkların ardından bu hafta temel atma kapsamında ilk kaynak yapıldı.

Solhan ilçesinde yaklaşık bir ay önce ilçeye doğalgaz verilmesi için başlatılan çalışmaların somut adımı atıldı.

Bu kapsamda Solhan Belediye Çay Bahçesinde tören yapıldı. Törene; Vali Kadir Ekinci, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, AK Parti Bingöl Milletvekili Feyzi Berdibek, 23. Dönem Bingöl Milletvekili Yusuf Coşkun, Solhan Kaymakamı Mustafa Hamit Kıyıcı, Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan, Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız, Doğugaz Firma Sahibi Abdurrahim Özge, il ve ilçeden protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Temel atım kapsamında ilk kaynağı AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile Bingöl Valisi Kadir Ekinci yaptı.

‘SOLHAN’IN DOĞALGAZ HİKÂYESİ ÇOK FARKLI OLMUŞTUR’

Açılış konuşmasını yapan Doğugaz Genel Müdürü Serhat Demircan; “Bugün Solhan’da hepiniz tarihi bir ana tanıklık etmek ve bu güzel Solhan’ımızın ilerdeki nesillere daha temiz bir hava ve daha konforlu bir yaşam alanı bırakmak için büyük bir heyecan ve mutluluk içerisinde toplanmış bulunmaktayız. Ülkemizin birçok ilçesine doğalgaz yatırımları başlamış olup bir kısmı da tamamlamıştır. Ancak Solhan’ın doğalgaz hikâyesi hepsinden çok farklı olmuştur. 2020 yılının yedinci ayında yatırım kararı alınan Solhan için Doğugaz ailesi olarak seferberlik ilan ederek ön cepheye kadar lisans genişletme talebinde bulunup hızlı bir şekilde bu önemli süreci başlatmış olduk. 2020 yılı yatırım program kapsamında bir adet yüksek basınç şehir giriş istasyonu, iki adet bölge regülatörü, 10 km’lik çelik şebeke hattı, 20 km’lik politinaj şebeke hattı, 5 km’lik servis imalat hattı olacak şekilde çalışmalarımız başlayacak yaklaşık 15 milyon Türk lirası değerinde yatırımımızı planlamış olacağız. Bu kısıtlı zaman diliminde Aralık ayı sonuna kadar hiç durmadan en hızlı güvenirliği bir şekilde çalışmalarımızı tamamlayacağız. Çok değerli Solhan hemşerilerimizde ilk aşamada Yeni Mahallenin büyük bir kısmını çevreci ve ekonomi olan doğalgaz ile kavuşturacağız.”

‘ARALIK AYININ SONUNDA GAZ DAĞITIMINI GERÇEKLEŞTİRMEYİ HEDEFLİYORUZ’

Doğugaz Firma Sahibi Abdurrahim Özge; “Dün Genç ilçemize doğalgaz açılışını gerçekleştirdik. Bugün de 1964 yıllarından babamın mesleğinden dolayı çocukluğumun bir dönemini geçirdiğim. Doğduğum yerden benim için hiçbir farkı olmayan şahsım için önemli bir yere sahip olan Solhan ilçemizin doğalgaz temel atma törenine bir aradayız. İnşallah Aralık ayının sonunda gaz dağıtımını gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Doğalgaz, dünya enerji tüketimini en önemli bir bölümünü karşılamaktadır. Türkiye’de enerji kaynakları açısından doğalgaz önemli bir yere sahiptir. Çevresel sorunları önüne geçmek, gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için doğalgaz kullanımını büyük bir önem taşımaktadır. Verilen desteklerle birlikte bizler de kendi öz kaynaklarımızı kullanarak yatırım programız arasında yer almaması lisansı olmamasına rağmen elimizi taşın altına koyarak memleketimize bu doğalgazı değerini kazandırmanın onurunu ve gururunu yaşamaktayız. Güzel İlimiz Bingöl’ün hak ettiği değeri görmesi için biz iş adamları olarak her zaman yatırım yapmaya ve hizmet etmeye devam edeceğiz. Solhan ilçemize yapmış olduğumuz yatırımın çok kıymetli hemşerilerimize ve ülkemize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.”

BAŞKAN YILDIZ, EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR ETTİ

Programda konuşan Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız, “Halkımızın teveccühü ile 2014 yılından bu yana Solhan’ımızın hedeflediğimiz projeler kapsamında büyük bir gayret ve çaba içerisinde ekip olarak mücadele ortaya koymaktayız. Yüce Rabbime hamd olsun ki gelinen noktada artık Solhan’ımız da doğalgazı konuşuyoruz. Ben emeği geçen her bir yetkiliye şükranlarımı sunuyorum. Yaklaşık 6.5 yıldan bu yanadır Solhan’ımız da eksik gördüğümüz yönleri tamamlamak adına daha yaşanabilir bir Solhan çıkarma adına bütün gayretlerimizi ortaya koyduk ve bu bağlamda da ‘Elhamdülillah’ bugün gelinen noktada alt yapısı yüzde 99 oranında bitmiş. Yine üst yapısı yüzde 95 oranı ile bitmiş bir Solhan’la gurur duyuyoruz, onur duyuyoruz. Yüce Rabbimize de şükrediyoruz. Bize bunu nasip etti. Bugün buradayız. Sizlerin desteği ile katkısıyla Allah her birinizden razı olsun. Yine en son bu yıl içerisinde ihalesi gerçekleştirdiğimiz millet kıraathane projemizi 10 gün içerisinde ihaleyi alan firmamıza yer teslimi yapmak sureti ile inşallah bir araya geleceğiz. İnşallah Solhan’ımıza çok güzel bir projeyi daha kavuşturmuş olacağız. Yüce rabbim imkân verdikçe, ömür verdikçe sizlerin desteği/katkısıyla çok çok daha yaşanılabilir bir Solhan için muhakkak ki hedeflerimizi ortaya koyabilme adına bütün gayretimizi sarf edeceğimize hiç kimsenin zerre kadar kuşkusu olmasın. Bu vesileyle doğalgazın Solhan’ımıza hayırlı uğurlu olmasını Yüce Rabbimden temenni ediyorum.”

COŞKUN, ‘HİZMETLER KOLAY OLMUYOR, HİZMETLERDE BÜYÜK EMEK VAR’

Bingöl 23. Dönem Milletvekili Avukat Yusuf Coşkun; “Gönül şehri güzel ilçemiz Solhan’ımızın muhterem insanları hepinizi sevgiyle saygıyla selamlıyorum. Çok değerli bakanım 19 yıllık AK Parti hizmet kervanında hakikatten bu kutlu yürüyüşte Allah’a hamdolsun ki ülkemize İlimize ve İlçemize çok güzel hizmetler yapmayı rabbim nasip etti. Bu gün de burada tekrar güzel ilçemize bu hayırlı hizmetin gelişimine biz de tanıklık yapıyoruz. Bir kez daha Allah’a hamd olsun. Değerli arkadaşlar; bu hizmetler kolay olmuyor, bütün hizmetlerde büyük çabalar var, emekler var. Ben bir hemşeriniz olarak, Solhan’ın bir evladı olarak bu güzel hizmetlerin ilçemize kazandırılmasında emeği olan herkese huzurunuzda teşekkür ediyorum.” dedi.

“İNŞALLAH BUNDAN SONRA KENDİ GAZIMIZI DA KULLANACAĞIZ”

Bingöl Milletvekili Feyzi Berdibek, “Dün Genç’teydik bugün de burada. Gençte gazımızı verdik, Solhan’a hareket ettik burada da temel atma töreninde inşallah Aralık itibariyle herhalde doğalgazımızı Solhan’a vereceğiz. Solhanlıların burnunda tüten bir şey vardı, bir an önce doğalgaza kavuşmak bu konuda ciddi anlamda katkı sundunuz Sayın Valim, Sayın Kaymakamım, doğalgaz yetkilileri, doğugaz yetkilileri, Sayın Milletvekililer birbirinden değerli İlçe Başkanım, Belediye Başkanım Allah razı olsun. Bu konuda yapılabilecek ne varsa birlik beraberlik içerisinde enerji bakanına gittik, yapılması gereken ne varsa medeniyet noktasında doğalgazın önemini vurgularken artık inşallah kendi doğalgazımızı da çıkaracak bir ülke konumuna geldik. Bu konuda ülke yer altı zenginlikleriyle kendini farklı bir yere koymaya başladı. Şuanda her ne kadar ithal doğalgaz kullanıyorsak ta inşallah bundan sonra kendi gazımızı da kullanacağız.” şeklinde konuştu.

“RABBİM EMEKLERİMİZİ BOŞA ÇIKARTMASIN”

Törende konuşan Bingöl Valisi Kadir Ekinci, “Türkiye genelinde Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde malumunuz olduğu üzere doğalgaz hizmetini tüm il ve ilçelerimize kavuşturma mücadelesinde herkes elinden gelen gayreti sarf ediyor. Rabbim emeklerimizi boşa çıkartmasın. Sanayileşmeyle birlikte malumunuz olduğu üzere bizleri ve gelecek nesilleri bekleyen en büyük tehlikelerden birisi de çevre kirliliğidir. Dolayısıyla çevre kirliliğinin de önüne geçebilmenin yollarının bir tanesi de enerji kaynaklarımızı temiz enerji kaynaklarına çevirmektir. Dolayısıyla Doğalgaz da bunlardan bir tanesidir. İnşallah biz ve bizden sonraki nesillere daha temiz Solhan bırakma adına bu adımda Solhan için atılmış bulunuyor. ” ifadelerini kullandı.

“ARTIK SOLHAN’IN KIŞLARI DAHA TEMİZ BİR HAVASI OLACAK”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz ise, “Bu güzel günleri gördüğümüz için çok sevinçliyiz. Bundan 10-20 yıl önce bu konuları konuşsaydık insanlara hayal gibi gelirdi. Ama bugün çok şükür bu hayaller gerçek oldu. Hayallerin gerçekleşmesinde liderlik yapan Sayın Cumhurbaşkanımız ve yol arkadaşlarına öncelikle teşekkür ediyorum. Doğalgazın her kurbanlık koyun gibi her şeyinde bir fayda var. Bir taraftan çok temiz bir nimet. Hava kalitesi inşallah artacak. Kışın kömürün isinden, kirliliğinden etkilenen vatandaşlarımızın sağlığı açısından son derece önemlidir. Artık Solhan’ın kışları daha temiz bir havası olacak. Vatandaşlarımız daha temiz bir havayı solumuş olacaklar. Diğer taraftan ormanlar açısından da çok güzel. Gerçekten odun yakma ihtiyacı ortadan kalkacağı için orman varlığının daha ileriye taşınması açısından da çok faydalı olacaktır. Diğer taraftan konfor; gerçekten bu işten en fazla istifade edecek olan ev hanımlarıdır. Özellikle onlar çok daha rahat edeceklerdir. Bütün bu işlerin olmasında uyum, birlik ve beraberlik çok önemlidir. Siyaset kurumu kendi içinde uyumlu olmazsa, siyaset ve bürokrasi kendi içinde uyumlu çalışmazsa bu işleri yapmak mümkün olmaz. İşte bu birlik ve beraberlik içinde bunlar gerçekleşti. Rabbim birlik ve beraberliğimizi bozmak isteyenlere fırsat vermesin. Solhan’ımıza Doğalgaz şimdiden hayırlı uğurlu olsun. İnşallah bu meşalenin Aralık sonunda Solhan’da da yandığını göreceğiz.” şeklinde konuştu.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN