• Dolar Alış / Satış: 5.54 / 5.55
  • Euro Alış / Satış: 6.141 / 6.152
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • BINGOL:
  • Bugün
  • Yarın °C / °C

DAHA TEMİZ BİR SOLHAN İÇİN NE YAPMALI

8 Kasım 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
5257 defa okundu.
DAHA TEMİZ BİR SOLHAN İÇİN NE YAPMALI

Genelde herkesin dilinden düşürmediği ama zaman zaman terk ettiği veya görmezden geldiği konu hiç kuşkusuz temizlik konusudur.

Temizlikte en çok ihmal ettiğimiz ne yazık ki çevre temizliği ve umuma açık yerlerdir. Evlerimizde göstermiş olduğumuz hassasiyeti sokaklara da yansıtırsak ve halka açık herkesin ortak kullanım alanlarda da temizlik kurallarına uyarsak kendimize ve neslimize daha yaşanılır bir dünya bırakmış olacağız.

Evlerimizde, ofislerimizde, iş yerlerimizde yerlere rastgele çöp atmazken iç ve dış temizliğine dikkat ederken sokaklarda ve halka açık yerlerde bunu yapmamıza engel olan ne?

Daha yaşanır bir Solhan için hep beraber el ele verip herkesin elinden geleni yapması lazım, farkındalık yapma adına geçen gün Solhan’da sayın kaymakamımız, sayın belediye başkanımız, değerli kurum amirlerimiz ve kıymetli öğretmenlerimiz öğrencileri ile beraber şehir merkezinde farkındalık yapma adına çöp topladılar. Bu duyarlılıklarından dolayı kendilerini kutluyorum. Bu konu bana rahmetli Erbakan hocanın bir sözünü hatırlattı ‘Bir çiçekle bahar olmaz lakin baharın gelişi bir çiçek ile başlar.’ Bu farkındalıkla belki daha temiz bir Solhan’a kavuşmadık ama inşallah daha temiz bir Solhan için bir başlangıç olur.

Daha temiz bir Solhan için sadece belediyelere yüklenirsek ya da sadece vatandaşa suçu atarsak ancak anı kurtarmış oluruz.

Vatandaş olarak da belediye olarak da üstümüze düşeni yapmamız lazım

Vatandaş olarak, çöplerimizi atarken çöp konteynerlerini dikkatli kullanmalı, çöpleri rastgele sağa sola atmamalı, çöp araçlarının geçiş zamanlarına dikkat etmeliyiz. Çöp konteynerlerinin olmadığı yerlerde çöplerimizi rastgele bırakmaktansa yetkililerden araçların geçiş zamanlarını öğrenip ona göre çöpleri dışarı çıkarmaya gayret göstermeliyiz.

Solhan’ımızda belki yeterince çöp konteynerleri yok belki yol kenarlarında yeterince çöp kovaları yok ama üzülerek söylüyorum olanları da ne yazık ki dikkatli kullanmıyoruz. Çöplerimizi konteynerlerin yanına veya çöp kovalarının önüne atıyor çöplerin sağa sola dağılmasına zemin hazırlamış oluyoruz. Çöp konteynerlerinin olmayışı veya çöplerin toplanma saatleri çöpleri rastgele bırakmamıza bahane olmamalıdır. Çarşı esnafımız da gerekli hassasiyeti göstermeli özellikle kanal boyundaki esnafımız hem kendileri hem de vatandaşın kanalı kirletmemeleri konusunda daha hassas davranmalılar. Biz bilinçli davranmazsak kanalımızı, çarşımızı, caddemizi temiz tutmazsak belediye değil kim olsa bu temizliği sağlayamaz. Eğer biraz daha dikkatli olursak ve bu konuda daha hassas davranırsak emin olun farkında olmasak da birçok şey değişmiş olacak.

Belediye olarak, çevre temizliğine gerekli hassasiyeti gösteriyor muyuz bilmiyorum ama bir başarı olduğunu da söyleyemiyorum. Belki bu başarısızlığa biz de sebep olmuş olabiliriz ama bu onlara rahat davranma haklılığını vermiyor.

Belediye bünyesinde yüzlerce temizlik işçisi istihdam edilmiş olmasına rağmen istihdam edilen işçilerin şuan nerelerde olduğuysa muamma. Yüzlerce temizlik işçisi olan bir belediyenin caddeleri, sokakları temizleme veya çöpleri toplama konusunda zaman gibi bir bahanesi olamaz.

Malumunuzdur bu gün birçok yerde çöpler zamanında toplanmadığı için çevre görüntü kirliliğine sebep olurken aynı zamanda sağlığımızı da tehdit etmektedir. Belediyemiz tarafından acilen bir çevre temizliği komisyonu kurulup eksiklikler yerinde tespit edilip ve gerekli çalışmalar ivedilikle yapılmalıdır.

Çöp konteynerleri ya tamamen kaldırılıp yerine yeni çözümler getirilmeli ya da yeteri konteynerler ilave edilip konteyner yetersizliği ortadan kaldırılmalıdır. Birçok okuyucumuz görmüştür daha önce çöp konteynerleri olan birçok yere yeni konteyner konulmadığı, gerekli çalışma ve tedbirlerin alınmadığı için de Solhan’ın birçok işlek caddesi görüntü kirliliği ve sağlık açısından tehlike saçmaktadır.

Naçizane fikrim birçok çöp konteynerin kaldırılıp yerine çöp araçlarının geçiş zamanın bildirilip vatandaşın gerekli tedbirleri alması sağlanmalı konteynerlerin zaruri olduğu yerlere ise ihtiyaç büyüklüğünde ve mümkünse kapalı olmasına dikkat edilmelidir. Çöplerin dağılmasına sebep olan sokak hayvanları ve başıboş hayvanlar hakkında çalışmalar yapılmalı gerektiğinde ceza-i müeyyide uygulanmalıdır.  Solhan’ımızın daha temiz daha güzel görünmesi için canla başla çalışılmalı tüm engeller titizlikle ortadan kaldırılmalıdır.

Vatandaş, çevre temizliği konusunda bilinçlendirilmeli gerekli eğitimler okullarda, camilerde, konferanslarda belli periyotlarda verilmelidir.

Daha temiz bir Solhan için herkesin elinden geleni yapması ve elini taşın altına koyması lazım.

Selam ve dua ile

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN