• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • BINGOL:
  • Bugün
  • Yarın °C / °C

CAMİLERİN AÇILIŞI İÇİN TARİH VERİLDİ

17 Mayıs 2020
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
392 defa okundu.
CAMİLERİN AÇILIŞI İÇİN TARİH VERİLDİ

Corona virüsü nedeniyle tüm yurtta camilerin toplu ibadete kapatılmasının ardından, namaz ibadetleri cemaatle beraber idrak etmek üzere camilerin açılış tarihi merak edilirken, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’tan açıklama geldi. Yapılan açıklamada, gerekli önlemler alınarak camilerde namaz kılınabileceği aktarıldı.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın yaptığı son açıklamaların ardından merak edilen camiler ne zaman açılacak sorusu, pek çok Müslümanın gündeminde yer alıyor. Koronavirüs tedbirleri kapsamında Mart ayından bu yana toplu ibadete kapalı bulunan camiler için yeni kararları açıklayan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, durum hakkında bazı bilgiler verdi.

Ali Erbaş, 12 Haziran itibariyle cami avlularında ibadetlerin yapılabileceğini ifade etti. Belirli şartlar altında gerçekleşecek olan ibadetler hakkında bilgi de veren Erbaş, mesafe kuralları ve kişisel seccade kullanımı ile namazların kılınabileceğini aktardı.

CAMİLER NE ZAMAN AÇILACAK

16 Mart tarihinden beri cemaatle namaz kılmaya kapalı olan camiler, bir ay sonra Türkiye genelinde ibadete yeniden başlayacak.

Kanal 7 ekranlarındaki ”Sahur Vakti” programına katılan Ali Erbaş, cuma namazları için müjdeli haberi verdi. Ali Erbaş camilerin açılış tarihine ilişkin gelen soruya “12 Haziran’da camilerimizin avlularında namaz kılmaya başlayacağız.” yanıtını verdi.

Alınan karar gereği ülkemizde 4 hafta daha cuma namazları kılınamayacak. 12 Haziran’dan itibaren ise kademeli olarak cami avlularında ibadet edilmeye başlanacak. İlk etapta toplu namazların katılımın nispeten az olduğu vakit namazları ile sınırlı kalacağı dile getiriliyor.

HERKES KENDİ SECCADESİNİ GETİRECEK

Camilerin açılması durumunda cemaatin kendi seccadelerini beraberinde getirmesi önerilecek.

2 METRELİK SOSYAL MESAFE KURALI UYGULANACAK

Yaklaşık 10 metrekareye bir kişi gelecek şekilde camiye girişlere izin verileceği ve iki metre sosyal mesafe kuralına dikkat edileceği ifade ediliyor. Her cami girişinde dezenfektan bulundurulacak.

MASKE TAKMAK ZORUNLU

Camide ibadet etmek isteyenler maske takmak zorunda olacak. Olası bir enfeksiyon durumunda geriye dönük bir takip gerçekleşebilmesi için camiye gelenlerin ismi ve iletişim bilgileri kayıt altında tutulacağı ifade ediliyor.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN