• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • BINGOL:
  • Bugün
  • Yarın °C / °C

BOZKANATLILAR BİLİRKİŞİLER HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDULAR

29 Haziran 2020
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
811 defa okundu.
BOZKANATLILAR BİLİRKİŞİLER HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDULAR

Aşağı Kaleköy barajı sebebiyle Bozkanat Köyü’nde Asliye Hukuk Mahkemesi acele kamulaştırma dosyasında bilirkişinin belirttiği ağaç sayıları ile köylüler tarafından açılan Solhan Asya Hukuk Mahkemesi’nde bir diğer davası olan delil tespit dosyasında aynı taşınmaz üzerindeki ağaç sayılarında büyük oranda fark olduğundan köylüler tarafından bilirkişiler hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Solhan İlçesine bağlı Bozkanat Köyü sakinleri, Aşağı Kaleköy baraj projesi çalışmaları kapsamında yapılan kamulaştırmada bilirkişi raporlarının eksik olduğunu ve sonradan açılan delil tespit davasında çıkan haklar ile bilirkişi raporları arasında yüksek fark olduğundan bilirkişiler hakkında suç duyurunda bulunduktan sonra şu bilgileri verdiler: “Aşağı Kaleköy baraj projesi sebebiyle Bozkanat köyü ve Solhan’ın başka köylerinde köylülerin taşınmazları baraj suları altında kaldı. Tarlaların ve evlerin baraj suları altında kalması sebebiyle bu taşınmazlarla alakalı olarak 2018 yılında acele kamulaştırma davaları açıldı. Sonrasında ise bedel tespit ve tescil davası açılarak taşınmazlara değerler biçildi. Acele kamulaştırma davalarında dosyalara bugün köylüler tarafından şikayet edilen bilirkişiler çağrıldı. Dosyalarda bilirkişi olarak görev yapan bu bilirkişiler keşifte tarlalarda bulunan ağaçları sırf tarla fiyatları düşürmek için eksik bir şekilde saydılar. Bilirkişiler yaptıkları bu usulsüzlükler tarafımızca açılan delil tespit davalarında bizzat mahkeme hâkimlerinin eşlik ettiği keşiflerde yapılan sayımlarla tespit edilmiştir. Bilirkişilerin ne gibi usulsüzlük yaptıklarının anlaşılması için yapılan yüzlerce usulsüzlüklerden birkaçı örnek olarak vermek gerekirse;

  1. Solhan Asliye Hukuk Mahkemesi örnek acele kamulaştırma dosyasında bilirkişi olan şikayet ettiğimiz bu bilirkişiler tarafından hazırlanan raporda taşınmaz üzerinde 38 adet ağaç tespit edilmiş, tarafımızca açılan Solhan Asya Hukuk Mahkemesi’nde bir diğer davası olan delil tespit dosyasında aynı taşınmaz üzerinde 390 adet ağaç tespit edilmiştir.
  2. Solhan Asliye Hukuk Mahkemesi örnek bir acele kamulaştırma dosyasında bilirkişi olan şikâyet ettiğimiz bu bilirkişiler tarafından hazırlanan raporda taşınmaz üzerinde 14 adet ağaç tespit edilmiş, tarafımızca açılan Solhan Asya Hukuk Mahkemesi’nde bir diğer davası olan delil tespit dosyasında aynı taşınmaz üzerinde 100 adet ağaç tespit edilmiştir.
  3. Solhan Asya Hukuk Mahkemesi örnek bir acele kamulaştırma dosyasında bilirkişi olan şikâyet ettiğimiz bu bilirkişiler tarafından hazırlanan raporda taşınmaz üzerinde hiçbir tane ağaç tespit edilmemiş, tarafımızca açılan Solhan Asya Hukuk Mahkemesi’nde bir diğer davası olan delil tespit dosyasında aynı taşınmaz üzerinde 48 adet ağaç tespit edilmiştir.
  4. Solhan Asliye Hukuk Mahkemesi örnek bir acele kamulaştırma dosyasında bilirkişi olan şikâyet ettiğimiz bu bilirkişiler tarafından hazırlanan raporda taşınmaz üzerinde hiçbir tane ağaç tespit edilmemiş, tarafımızca açılan sosyal Solhan Asya Hukuk Mahkemesi’nde bir diğer davası olan delil tespit dosyasında aynı taşınmaz üzerinde 73 ağaç tespit edilmiştir.
  5. Solhan Asya Hukuk Mahkemesi örnek bir acele kamulaştırma dosyasında bilirkişi olan şikâyet ettiğimiz bu bilirkişiler tarafından hazırlanan raporda taşınmaz üzerinde 22 tane ceviz ağacı tespit edilmiş, tarafımızca açılan Solhan Asya Hukuk Mahkemesi’nde bir diğer davası olan delil tespit dosyasında aynı taşınmaz üzerinde 203 adet ceviz ağacı tespit edilmiştir.

Beş başlık altında örnek olarak açıkladığımız bu usulsüzlükler bilirkişilerin acele kamulaştırma dosyalarında yaptıkları yüzlerce usulsüzlükten sadece örnek olarak paylaştığımız birkaç usulsüzlüktür.”

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDULAR

Solhan Adliyesi’ne suç duyurunda bulunan Bozkanat Köyü sakinleri şunları aktardılar; “Paylaştığınız bu usulsüzlükleri yapan bilirkişiler şu anda yargılaması devam bedel tespiti ve tescil davalarında bilirkişilik yapmaktadırlar. Aynı daha önce yaptıkları usulsüzlüklerin aynısını bedel tespit ve tescil davalarında yapmaya devam etmişlerdir. Bedel tespit ve tescil davalarında bu bilirkişiler acele kamulaştırma dosyalarında yaptıkları usulsüzlükleri tekrardan yapmaya devam etmişlerdir.  Bilirkişiler bu davada yaptıkları usulsüzlükler şu şekildedir;

Solhan İlçe Tarım verilerini raporlara aktarırken veriler üzerinde oynama yapmak, Tarafımızca açılan delil tespit davalarımızda tespit ettiğimiz ağaçların sayılarını ve yaşları değiştirerek raporu farklı bir şekilde yazmak, Değerli olan ağaçların kapladığı alanın metrekarelerini düşürerek değersiz olan ağaçların kapladıkları alanların metrekarelerini arttırarak tarlaların değerini düşürmek, Delil tespit davasında yer almayan bir takım diğer düşük olan ağaçları sırf tarlaların düşürmek için kapama bahçelere etkilemişlerdir. Bilirkişiler köyler arasında ayrım yaparak Oymapınar, Murat, Kaleköy ve diğer köylerde Solhan İlçe Tarım Müdürlüğü verilerine göre ağaçların metrekarelerini yazdıkları halde Bozkanat köyünde ise Solhan İlçe Tarım Müdürlüğü verisini kullanmayarak ağaçların kapladığı metrekareleri kasti olarak düşünmüşlerdir. Daha önce Solhan’da yapılan tüm kamulaştırma dosyalarında hesaplama yapılırken Solhan İlçe Tarım Müdürlüğünün maliyet cetvelleri kullanıldığı halde Bozkanat Köyü’nde ise Solhan İlçe Tarım Müdürlüğü’nün maliyet cetvellerini kullanılmamış bilirkişiler tarafından maliyet usulsüz bir şekilde artırılarak tarlaların değerleri düşürmüştür. Oymapınar ve Murat Köyü’nde tarlaların yanında demiryolu ve tren istasyonu olduğu belirtilerek taşınmazlara yüzde on objektif değer artışı vurulduğu halde Bozkanat köyünde ise demiryolu ve tren olduğu hiçbir objektif değer dosyalara uygulanmamıştır. Oymapınar ve Murat Köyü’nde köy merkezinde bulunan tarlalara yüzde 5 objektif değer artışı vuruldu halde Bozkanat Köyü’nde köy merkezinde yer alan tarlalara hiçbir objektif değer dosyalara uygulanmamıştır. Saydığımız bu usulsüzlükler acele kamulaştırma dosyalarında usulsüzlük yapan ve yaptıkları usulsüzlükler tarafımızdan tespit edilen aynı bilirkişiler tarafından yapılmıştır. Bu bilirkişiler görevlerini kötü kullanarak ve baraj sebebiyle mağdur olan köylüleri daha fazla mağdur etmişlerdir. Bilirkişilerin yaptıkları bu usulsüzlüklere tarafımızca itiraz edilmiştir. Yapılan bu usulsüzlüklerin mahkeme tarafından görüleceğine olan inancımız tamdır. Bizim gayemiz açık bir şekilde usulsüzlük yapan bu kişilerin yaptıklarının yanlarına kar kalmamasıdır. İş bu sebeple saydığımız bu usulsüzlükleri yapan bilirkişiler hakkında Bozkanat Köylüleri olarak suç duyurusunda bulunduk. Yargı makamlarının sesimizi duyarak gereğini yapacağından şüphemiz yoktur.”

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN