• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • BINGOL:
  • Bugün
  • Yarın °C / °C

BİLEMEME SORUNSALI

28 Ekim 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
512 defa okundu.
BİLEMEME SORUNSALI

Emrah Yayan Yazdı…

“O içinde hep susturmak istediğin ‘alıp başını gitmek’ isteği… Belki de hiç alıp başını gidemediğinden.”* Özlemek belki de gidememekti. Neyse ki insan bilemiyor. Hiç bilemiyor. Tıpkı gitmeyi bilemediği gibi. Yağmurdan sonra ne gelir? Pencereden içeri giren belli belirsiz esintinin kulağımıza söylediği nedir? Açık yeşil duvarın ortasından çatıya doğru uzanan çatlak ne için? Bir kelime, neden öteki kelimeler gibi alelâcele geçmeyip oyalanıyor dilimizde? Hep bir şeyi duymak istiyor gibi bir beklenti içindeyiz ama o ne?  Neden gıcırdıyor hâlâ içimizde bir yerlerde eskilerden hatırladığımız ahşap kapılardan birkaçı? Bu gelen sıcacık bir mısır ekmeğinin kokusu mu? Peki, kendisi nerede? Bilemiyor insan. Hiç bilemiyorum. Neden bazı kafaların içi kapı önüne gelişigüzel çıkarılmış ayakkabılar gibi karmakarışık? Zamanın gittiği yerden dönerek durmuş bir saati elinden çeke çeke götürdüğü vaki midir? Neden bazı sözler sesin bittiği yerde bitmiyor? Neden hep aynı taşla uzanıp yatıyor öyleleri hep aynı tembel kedi? Bilemiyor insan. Gerçekten bilemiyor.

Hiçbir şey yanmıyor, görmüştü ama nasılsa etrafta hep bir yanık kokusu var. Bir acı gülümseme hâli takılıp kalmış oluyor bozuk bir plak gibi bazı yüzlerde. Bazı insanlar farklı diğerlerinden, hep efkârı ilikliyorlar günlerinin düğmelerini. Nasıl oluyor, duran bütün arabalardan yerinde duramayan insanlar iniyor?  Galiba çiçekler hem boyatıp hem çiçek açamıyor. Dünya, açılıp saçılan bir mor menekşenin neden umrunda olsun(?) sorusunun bir cevabı yok. Kaybolan öyle şeyler var ki onları kimse aramıyor. Bilemiyor insan. Hiç bilemiyor. Gitmeyi bilemediği gibi.

Kırık bir cam kadar hiçbir şey kırılmış bir kalbe benzemiyor. Tırmanarak çıktığı yokuşu, yuvarlanarak iniyor aşağı insan. Bu hayal, bu özlem kimin? Durmadan hıçkırarak aşağı süzülen gözyaşı, dallarına takıldığı ağacın moralini bozuyor. Gördünüz mü, bir bardağın boş yarısı bir başka bardağın dolu yarısıyla kırıştırıyor. Neden unutamıyoruz bazı şeyleri, hatırlayıp özlediğimize dair en ufak bir fikrimiz bile yokken? Bir yerlerde damlayıp duran bir musluk, neden tuhaf bir şekilde herkesi tedirgin ediyor? Size soruyorum; var mı bilen, ilk gelen turnanın son giden turna olup olmadığını? Neden hayat bazen parmağınızın ucuna batan bir diken gibi canımızı incecik yakıyor? Söyleyin, ucunu bıraktığımız her şarkı uçup uçup nereye gidiyor? Söyleyin, gün boyu topladığımız sayılar akşam olunca dağılıp evlerine mi gidiyor? Bilemiyor insan bazı şeyleri. Hiç bilemiyor. Alıp başını gidemediği gibi.

*: Tırnak içinde belirtilen cümle alıntıdır.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN