• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • BINGOL:
  • Bugün
  • Yarın °C / °C

30 YILDIR BABA MESLEĞİNİ SÜRDÜRÜYOR

7 Ekim 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
960 defa okundu.
30 YILDIR BABA MESLEĞİNİ SÜRDÜRÜYOR

Solhan’da babadan öğrendiği ayakkabı tamirciliğini 30 yıldır devam ettiren Ulaş, 4 metrekarelik dükkanda ekmek mücadelesi veriyor.

Solhan ilçesinde 12 yaşında ilkokulu 5. sınıfta bırakıp babasından yanında ayakkabı boyacılığı yaparak mesleğine başlayan 4 çocuk babası 42 yaşındaki Mustafa Ulaş, bitme noktasına gelen mesleğini 30 yıldır sürdürüyor. 4 metre karelik iş yerinde çalışıp 4 çocuğunu büyüten Ulaş, hem de açıktan ilkokulu ve orta okulu bitirdi. Mesleğe çırak bulamayan Ulaş, imkanı el verdiği sürece işini devam ettirmek istiyor.

30 yıldır babadan kalma mesleği yaptığını anımsatan Mustafa Ulaş,”Babamın yanında ayakkabı boyası yaparak, tamir ederek bugünlere geldim. Mesleğimi severek yapıyorum. Mutluyum, huzurluyum. Yarın dünyaya yeniden geleceğimi bilsem baba mesleğini severek tekrar yaparım. İnsanlarla sürekli iç içeyim. Zengini de geliyor garibanı da. Onlar bana ekmek parası kazandırıyor. İnsanlarımıza en iyi şekilde hizmet etmeye çalışıyorum” dedi.

Ayakkabı tamirciliği mesleğinin günden güne yok olduğunu anımsatan Ulaş,”Babam yaşlandıktan sonra artık yapamadı bu işi, haliyle ben yalnız devam ediyorum. Bu mesleğin artık çırağı da yetişmiyor. Günden güne meslek ölüyor, güzel de bir meslek aslında fakat günümüz şartları bu duruma el vermiyor. Artık insanlarımız modernleşmeye başladı. Modern hayat olduğu için artık fazla kimse tamire gelmiyor ve iş günden güne düşüş gösteriyor. Bakalım bu meslek nereye kadar gidecek” ifadelerini kullandı.

GELİŞEN TEKNOLOJİ İLE İŞLER DAHA HIZLI YAPILIYOR

Çocuk yaşta babasının yanında çalıştığında şimdiki dönemi geçmiş dönem ile karşılaştırarak o dönemlerde daha zor şartlarda ayakkabı tamiratı yapıldığını aktaran Ulaş; “Babamın döneminde ayakkabılar çuvaldız yardımıyla el ile dikiliyordu. Şimdi teknoloji gelişti. Eskiden ayakkabının altı temizlenir pençeyi kesip hörsün üstüne koyup çivi çakılıyordu. Günümüz şartlarında ise teknoloji dünyasına geldik; şuan ince makine, kalın makine, pres, baskı ve silme makineleri var. Günümüzde ise ayakkabıyı ilaçlıyorum dinlendikten sonra pres ve baskı makinesine koyuyorum 5-10 dakika sonra ayakkabı hazır hale geliyor. Artık eskisi gibi çivi kullanmıyoruz. Eskiden dikiş el ile yapılıyordu şimdi ise makineler ile yapılıyor ama el ile yapılan dikişler daha sağlamdı.” ifadelerini kullandı.

AYAKKABILARI ÇAMAŞIR MAKİNESİNDE YIKAMAYIN!

Günümüzde insanların ayakkabılarını yıkamak için çamaşır makinesini tercih ettiği söyleyen Ulaş, bunun yanlış bir uygulama olduğunu belirterek şöyle devam etti; “Vatandaşlarımız ayakkabıları kirlendiğinde veya koktuğunda haklı olarak çamaşır makinesinde yıkıyorlar ama ayakkabılar ilaç ile yapıştırıldığı için kaynar suda ısındığından ayakkabılar açılıyor. Bazı ayakkabılar daha sağlam olduğu için 3-4 yıkamada ancak sökülebiliyor bu da yanlış bir uygulamadır. İnsanlarımıza tavsiyem ayakkabılarını hiç bir zaman çamaşır makinesinde yıkamasınlar  o şekil ayakkabılar daha çabuk yıpranıyorlar. Bir de bakkallarda satılan yapıştırıcılar ile ayakkabılarınızı tamir etmeye çalışmayın. Hazır yapıştırıcıların çoğu serttir bir kaç günlüğüne ayakkabıyı tutar ama tekrar söküldüğü için bize getiriyorlar. Öncesinde bize getirseler en azında bir kaç uygulamadan geçtiği için ayakkabı daha fazla hırpalanmıyor. Bu durumda yeni bir ayakkabı almak zorunda kalıyorsunuz.”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN