• Dolar Alış / Satış: 5.883 / 5.893
  • Euro Alış / Satış: 6.632 / 6.644
  • BINGOL:
  • Güneş:
  • Öğle:
  • İkindi:
  • Akşam:
  • Yatsı:
  • BINGOL:
  • Bugün
  • Yarın °C / °C

28 BİN KİŞİ ORGAN NAKLİ BEKLİYOR!

8 Kasım 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
6857 defa okundu.
28 BİN KİŞİ ORGAN NAKLİ BEKLİYOR!

3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası nedeniyle bilgi veren Solhan Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Murat Döger, organ naklinin amacını ve Türkiye’de yapılan organ nakillerini sıraladı. Türkiye’de organ nakli bekleyen 28 bin kişiden 22 bini aşkın kişinin böbrek nakli beklediği belirtildi.

Solhan Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Murat Döger, 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası nedeniyle organ bağışı hakkında bilgi verdi. Vücutta görev yapamayacak derecede hasar gören organların yerine, canlı veya ölüden alınan sağlam organın cerrahi yöntemle nakledilmesi işlemine organ nakli denildiğini belirten Döger, Organ Naklinin ileri bir tedavi yöntemi olduğunu belirtti.

Tek umudu organ nakli hastalarımızın hayata bağlanması, ülkenin ekonomisine ek katkı sağlamak, toplumun huzurlu ve mutlu yaşamasına katkıda bulunmak amaçlarının olduğunu belirten Döger, Türkiye’de; Böbrek, Karaciğer, Kalp, Akciğer, Pankreas ve İnce bağırsak organları ile Kalp kapağı, Kornea, Kemik, Kemik iliği ve Deri dokularının nakledilebildiğini belirti.

Döger, Sağlık Bakanlığı Organ, Doku Nakli ve Diyaliz Hizmetleri Daire Başkanlığı verilerinden derlenen bilgilere göre; 22 bin 360 Böbrek, 646 Kalp, 2 bin 254 Karaciğer, 48 Akciğer, 3 İnce Bağırsak, 3 Kalp Kapağı, 270 Pankreas ve 2 bin 549 Kornea olmak üzere 28 bin 133 kişinin organ ve doku nakli beklediğini aktardı.

ORGAN NAKLİ KİMLERE YAPILIR?

Organ naklinin yapılabilir kişiler hakkında da bilgi veren Başhekim Dr. Döger, “İlerlemiş karaciğer, böbrek, kalp ve akciğer hastalıklarında, İncebarsakları önemli ölçüde alınmış veya işlev kaybı gelişmiş hastalarda, Kornea hastalıklarına bağlı olarak görme kaybı gelişmiş hastalarda, Böbrek yetmezliği gelişmiş diabet hastalarında, Bazı kan, kalp ve akciğer hastalıklarında, Cildinin önemli bir bölümünü kaybetmiş hastalarda, Yüzünün çoğunu kozmetik ve fonksiyonel olarak kaybetmiş hastalarda, Kemik dokuda ve tendonlarında önemli hasar gelişmiş hastalarda uygulanabilir.” olduğunu ifade etti.

Organ naklinin canlıdan canlıya ve ölüden (kadavra); beyin ölümü olan kişilerden yapılabileceğini belirten Döger, Canlı donörün ihtiyacı olan hastaya organını veren yaşayan kişi olduğunu belirtirken Böbrek ve Karaciğer’in canlıdan nakil yapılabilen organlar olduğunu ifade etti.

Canlı organ naklinin alıcının dördüncü dereceye kadar (4. derece dahil) akrabalarından yapılabileceğini belirten Döger, akraba dışı organ nakillerinin ise organ nakli merkezindeki Yerel Etik Kurul değerlendirilmesi sonucunda yapıldığını aktardı.

Haber: Abdulhamit Bildik

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN